שלג בקיבוץ אלרום
שלג בקיבוץ אלרום צילום: עדי פיאדה

נחום מליק החזאי הראשי בחברת 'מטאו-טק' אומר כי הסערה שצפויה להתחיל (מחר) תביא איתה גשם רב שייתכן שאף יביא את כמות הגשמים ברחבי הארץ אל הממוצע השנתי.

"הסערה הזו צפויה להיות הסוערת ביותר שידענו החורף והיא תהיה חזקה בכל המובנים – רוחות חזקות, כמויות גשם מאוד גדולות וגם טמפרטורות מאוד נמוכות שיגרמו לשלגים שאנחנו צופים".

לדבריו, השלג יגיע הפעם גם למקומות נמוכים יותר. "שלג צפוי להתחיל לרדת ביום שלישי בלילה בהרים הגבוהים וביום רביעי בבוקר הוא יחל במקומות נמוכים יותר – בהרי הצפון והמרכז – אפילו בגובה של 700 מטרים. השלג הצפוי לרדת, אם כן, מעבר לצפון גם בירושלים ובאזור וגם ביהודה ושומרון. הגל הראשון יהיה ביום רביעי לפנות בוקר וגל משמעותי יותר ביום רביעי בשעות אחר הצהריים והערב אז יש סיכוי שהשלג ייערם".

מליק מציין שלמרות ימי השמש הרבים, ישראל חווה חורף עם כמויות טובות של גשם. "זה חורף מוזר מאוד. הנתונים טובים וכמויות הגשם שירדו עד עכשיו הן מעל הממוצע השנתי כפי שהיה אמור להשתקף עד היום בצפון ולאורך מישור החוף. זאת למרות שהיו הרבה הפסקות ארוכות של גשמים וימים חמים. אלא שבימים שכן היה גשם הוא ירד בכמויות מאוד גדולות.

״אנחנו לקראת אירוע גשם רציני והצפי הוא שעד לסוף שבוע זה יהיה לא מעט מקומות שיגיעו לכמויות גשם כמו בחורף כולו וחשוב להזכיר – אנחנו עוד לא סיימנו את החורף. מבחינת כמויות הגשם אנחנו במצב טוב, רק שהוא לא התחלק באופן רגיל על פני יותר ימים".

לשאלה האם ניתן לדעת כבר מה צופן מזג האוויר לפורים הוא עונה, "אנחנו רואים שינויים מאוד חדים במזג האוויר. עברנו ימים יבשים עם טמפרטורות מעל הממוצע ועכשיו אנחנו הולכים לקראת סערה גדולה. רואים הפוגה בגשמים בשבת ואולי עוד אירוע גשם בתחילת השבוע הבא. קשה מאוד לדעת מה יהיה בפורים כי השינויים במזג האוויר כה גדולים. בשבת זכור תהיה הפוגה בגשמים וככל הנראה פחות קר ואפשר יהיה להתפלל בחוץ".

ומה עם עוד סערות וגשמים? "אנחנו באמצע חודש פברואר ועל פי העבר חודש מארס כולו יכול להיות חורפי לכל דבר. היו שנים עם כמויות גשם גדולות בחודש מארס ואפילו בחודש אפריל, אך היו חודשים כאלה שהתאפיינו בחום ויובש, כך שהכל עוד פתוח".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו