מעבדה
מעבדה צילום: FREEPIK

כל בית עסק מביא עמו מורכבויות שונות ודרישות משתנות. כך כדוגמה, בתי עסק בתחום המזון נדרשים לעמוד בתקנות שמטרתן להבטיח תברואה גבוהה ואת בריאות הציבור, ומספיק פרט אחד קטן שלא יעמוד בדרישות כדי להביא לשלילת רישיונו של העסק.

על רקע זה, אין זה מפתיע כלל וכלל שבתי עסק מעבדתיים נדרשים על אחת כמה וכמה בנקיטת זהירות משנה להבטחת הן עובדיהם והן הציבור הרחב.

במסגרתו של משרד הבריאות, ישנה מחלקה האמונה על רישוי ומתן הרה במעבדות בריאות ורפואיות, וכן מתן הכוונה וייעוץ לעמידתן של המעבדות השונות בנהלים הנדרשים. במאמר זה, נביא את עיקר הדברים אשר עומדים בפני בעל עסק המבקש להקים מעבדה.

סוגי מעבדות

ישנם מספר סוגים שונים של מעבדות שיש להכיר: מעבדות רפואיות, מעבדות שמחקריהן נועדו למען קידום בריאות הציבור, ומעבדות שמחקריהן נועדו למען קידום בריאות הסביבה.

כמו כל בית עסק הנדרש לתכנית עסקית המגדירה את מטרותיו, גם בעת הקמתה של מעבדה יש להגדיר במדויק את תכליתה: מעבדה לצורכי מזון, מעבדה לבדיקת וניטור איכות הסביבה, מעבדה ליצירת ותיקון מכשור רפואי, בדיקות רפואיות וכיוצא בכך.

על בסיס סוג המעבדה כך גם ניתן לקבל את ההכוונות המדויקות מטעמם של המשרדים הרלוונטיים לצורך עמידה מלאה בתקנות.

תכנון והקמה

לאחר שניתנו כל ההכוונות המדויקות, ניתן לפנות לחברות המספקות שירותי תכנון והקמת מעבדות.

חברות אלו מציעות ניסיון רב ויכולת לספק עין מקצועית ומכוונת באשר לכל הדגשים ולו הקטנים ביותר, אשר ייתכן וייבדקו במסגרת מתן הרישיון.

חשוב לציין שרישיון העסק למעבדה יינתן אך ורק לאחר שתבוצע בדיקה מקיפה של הסביבה המעבדתית לאחר הקמתה.

שירותים מסוג זה ניתנים על-ידי צוותים הנדסיים וטכניים, והם כוללים ביצוע עבודות חשמל וצנרת, התקנת מתקני בטיחות כנדרש ופתחי יציאה ואוורור, ריהוט המעבדה והתקנת מנדפים.

הזמנת ציוד והתקנה

עם תום תכנון, הקמת ובניית מרחב העבודה המעבדתי, יש לגשת להזמנת הציוד הנדרש.

ציוד מעבדה מתאפיין בציוד מתכלה מצד אחד ובציוד קבוע מן הצד השני.

ניתן למצוא כיום מספר חברות בישראל הפועלות כספקיות ראשיות לציוד מעבדה. בבחירתכם בספקית שתפעל אל מול מעבדתכם, מומלץ לבחור בחברה שהן אמונה על אספקת הציוד והן מספקת שירותי התקנה ועבודות תיקון ותחזוקה באם ויידרשו.

ההון האנושי

במקביל לכל הפעולות הללו, יש להתחיל ולבנות את כוח האדם שיתפעל את המעבדה.

חשוב לזכור שבמעבדות על אחד מן העובדים או המנהלים לעבור גם השתלמות בטיחות במעבדה, והשתלמויות נוספות, וזאת בהתאם לאופי העבודה הקיים.

בכל הנדרש להזמנת ציוד מקצועי למעבדה, ניתן לפנות לחברת ש.ל מורן בע"מ (S.L MORAN) המעניקה שירותי איפיון, התקנה ואחזקה של מכשור מעבדות.

החברה מלווה חברות ועסקים מעבדתיים בכל רחבי הארץ, ומספקת את שירותיה תוך שימת דגש על התאמה אישית במדויק לצורכי הלקוח.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו