יועץ הזוגיות שלמה שיבר מנבחרת המאמנים של פרויקט 252, בשיחה לאולפן ערוץ 7 על מוסכמה שמניעה רבים מאיתנו בעולם הדייטינג.

קודם כל, אתה אישית מגיע לעולם הזה של ייעוץ זוגי לרווקים ורווקות מתוך הרבה מאוד נסיון אישי, זה בטח משפיע גם על הדינמיקה שלך בעבודה עם המתאמנים...

"זה נכון, אני עצמי נישאתי בגיל 32, לקחו לי 12 שנים למצוא את אשתי. והתהליך האישי שלי אני מביא לעולם הזה הבנה מאוד מעמיקה על הגישה שבה אנו צריכים לבא לדייטים, להכרויות, איך לשחרר חסמים ואמונות מגבילות, וכמובן שנבנתה אצלי הרבה מוטיבציה לעזור לאנשים שנמצאים באותו מקום שאני הייתי, וכמובן שאני משתף הרבה מהנסיון והסיפור חיים שלי. אני מאוד מבין את המקום שבו הם נמצאים, וזה לבד מאוד מקל על התהליך ונותן יותר מוטיבציה להתמודד עם האתגר.

אחד הדברים שאתה מרבה להזכיר בתרגולים שלך הוא "תרבות השפע", כיצד בעצם תרבות השפע קשורה לעולם הרווקות המאוחרת, לפי ראייתך?

"אכן כן, אני חושב שבדורנו, בפרט בשנים האחרונות יש מעבר די ברור מתרבות של הכרח לתרבות של אפשרויות, לאלו שחיו בדור הקודם לא היו כל כך הרבה אופציות, כשהיו צריכים לעשות משהו, הייתה דרך אחת או שתיים כיצד לבצע זאת, לעומת זה היום, אנחנו בדור של פריבילגיות, יש כל כך הרבה אפשריות לכל דבר.

"התוצאה של זה היא, שריבוי כמות האפשרויות באה על חשבון האיכות, כי מה קורה כאשר יש לנו חופש כה נרחב לבחור ולהחליט? - אנחנו מתבלבלים. מתבלבלים ומתלבטים ומהססים.... כאשר רווק או רווקה נתקלים בקושי כלשהוא בקשר, הם לא ישקיעו מאמץ בלפתור אותו משום שאם יש כל כך הרבה אפשרויות - בואו נחכה להצעה הבאה שבה לא תהיה קושי… זה כמובן לא ייגמר משום שתמיד יהיו עוד ועוד אפשרויות, ועוד ועוד הצעות."

אני מניח שחלק מהרווקים שקוראים את הכתבה שואלים את עצמם כרגע: "נכון, קשר הוא קודם כל מבוסס התאמה, ואולי לבחון כמה וכמה הצעות זו בעצם הדרך לדייק את ההתאמה שלי"?

אז דבר ראשון, הרצון שלנו לענות על הציפייה - מול כ"כ הרבה אפשרויות, הופכת להיות משימה בלתי אפשרית. כי ע"פ רוב הציפייה שלנו יורדת לרזולוציות כל כך נמוכות, שאנחנו רוצים שהכל יתאים, הרמה, האמון האינטימיות, וכמובן ששום קשר, בטח לא בתחילתו, נמצא במקום שיכול לענות בשלמות על כל הדברים הללו.

"דבר שני צריך להבין, שעצם האפשרויות המרובות מטשטשות גם את הציפייה שלנו, אנחנו כבר לא לגמרי יודעים מה אנחנו רוצים ולמה לצפות. אנחנו נפגשים כל כך הרבה, ולא סגורים איזה סגנון/רמה/אופי אנחנו שואפים להתאים".

המילה "פשרה" היא חלק מהלקסיקון מבחינתך?

"חד משמעית לא. אני בדעה שאדם קודם כל צריך לדעת מה הוא באמת צריך, וללכת על זה בכל הכח. עיקר הפוקוס שלנו צריך להיות על הבירור מול עצמנו מה אנחנו באמת צריכים. הסיסמא שלי, שהביאה אותי לחתונה היא 'הפסקתי לחפש את מה שאני רוצה, התחלתי לחפש את מה שאני צריך' ואני חושב שבכיוון הזה, אפשר להגיע מהר יותר ובטוח יותר לקשר יציב ובריא".

שלמה שיבר הוא חלק מנבחרת המאמנים של פרויקט 252, עדיין לא בפרויקט? הצטרפו עכשיו והתחילו ללמוד זוגיות>

להרשמה לכנס עת לאהוב 2' הכנס הגדול של הקיץ למחפשי זוגיות כנס טו באב מבית הפרוייקט לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו