שייקה נפחא
שייקה נפחא צילום: ערוץ 7

שבוע הבא יתקיים הכנס הנדל"ן הגדול של הקיץ בו יקחו חלק כלכלנים ואנשי מפתח בשוק הנדל"ן, ביניהם שייקא נפחא, איש הנדל"ן שייתן לכם סקירה מיוחדת על עולם ההשקעה בקרקעות.

"כל אחד מאיתנו רוצה להגדיל את ההון העצמי שלו. יש לכם 100 אלף ש"ח, למה שלא תעשו מזה 200 ו-300 אלף? אנשים חכמים חושבים קדימה, חושבים על העתיד שלהם ושל ילדיהם, ובונים לעצם עתיד כלכלי יציב", אומר נפחא.

הוא מסביר, "במפגש שלנו אני רוצה ללמד אתכם כיצד להכפיל ולשלש את ההון העצמי שלכם מהעולם שנקרא קרקעות נדל"ן. באופן כללי, עולם ההשקעות בנדל"ן מתחלק לשני סוגים עיקריים, השקעה בדירות והשקעה בקרקעות".

הוא מרחיב על ההבדלים בין ההשקעות, "נכון שדירה זו השקעה מהירה יותר, אבל היא ריווחית פחות ויש בה לא מעט חסרונות לעומת קרקעות, ובסופו של דבר בחירת אופי ההשקעה היא עניין אינדיבידואלי וצריך להתאים אותה למקרה ולזמן הספציפי כדי שתענה על המטרות שלכם. השקעה בדירה זה אומר לקנות דירה יד שניה באחת מערי הלוויין בישראל, בטווחי שוק של בין 400 ל-900 אלף ש"ח, להשביח, למכור או להשכיר. אחוזי התשואה ינועו בין 4% ל-5%, יש הרבה התעסקות עם אנשים ולא תמיד הרווח מצדיק את ההשקעה".

עוד באותו נושא:

"לעומת זאת, אני רואה התעניינות גוברת לאחרונה בתחום ההשקעה בקרקעות. זהו תחום יותר מרתיע, פחות קל להתחבר אליו כמו השוק המוכר של הדירות ויש בו לא מעט סטריאוטיפים. האפשרות הזו עולה לא פעם בסלון הבית כאשר יושבים וחושבים על אופציות השקעה ועל אפיקים אפשריים להגדלת ההון העצמי, אז האם זה באמת תחום שמיועד לעשירים שיכולים לשכוח מחצי מיליון לעשר שנים? לא מדויק", קובע נפחא.

כבר בהתחלה הוא מסביר מה מטרתו, "אז מה, איך באמת צריך להיות היחס שלנו לתחום הזה של השקעה בקרקעות? אם אתם חושבים שאני הולך למכור לכם משהו ולהגיד כן או לא בעד או נגד, - אז לא. אני חושב שזו הסתכלות שטחית שאינה בוחנת לעומק את הנושא. אני כן רוצה לתת לכם כלים איך להתייחס להשקעות מסוג זה, שתהיה לכם הבנה ברורה בעולם של קרקעות להשקעה. כך כאשר תבוא בפניכם הצעה כלשהי - תוכלו לשאול את השאלות הנכונות ולדעת האם ההשקעה מתאימה לכם".

לדבריו חשוב לדעת כי "בניגוד לתחומי נדל"ן אחרים, ישנם מעט מאוד אנשי מקצוע שבאמת מכירים את תחום ההשקעה בקרקעות לעומק. נכון, יש הרבה עורכי דין ומלווים ופקידים לשעבר שמתעסקים בכל מיני פרויקטים, אבל מי שלא יזם תהליכים כאלו מתחילתם ועד סופם - לא באמת מבין את המשמעויות של פרויקטים מהסוג הזה במדינת ישראל".

נפחא יסקור בכנס את התהליך המורכב שעוברת כל עתודה קרקעית מאז שהיא מוגדרת "קרקע חקלאית" ועד הרגע שהיא זמינה לבנייה, החל בהיבט הבירוקרטי של שלבי ההפשרה מתוכניות התמ"א, תמ"מ ותכניות המתאר, ולאחר מכן אישורים בוועדות השונות, תוכניות, פיתוח ועד לשלב ההיתרים.

"בנוסף - נלמד להכיר את העסקה הרלוונטית לעומק, ואיך לבחון האם יש 'אבא' לפרויקט. עם מי אנחנו עושים עסקים? מה הרקורד שלו, מה הנסיון, עם אילו חברות הוא עובד ומהם שיתופי הפעולה שלו".

נפחא מפרט מדוע קרקעות יכולות להיות השקעות רווחיות במיוחד, "צריך לזכור שחסם הנדל"ן העיקרי במדינה הוא עתודות הקרקע. המצרך הזה שנקרא קרקע לבנייה הוא מאוד יקר ערך אצלנו מהסיבות הטבעיות של מגבלת השטח במדינת ישראל, ועלינו לשקלל גורמים נוספים כמו זמן, צפיפות, ריבוי בעלים ועוד הרבה משתנים שנכנסים לתוך התמונה הגדולה ושבסופו של דבר משפיעים על רווחיות העסקה".

"במפגש אנו נכיר לעומק את הד.נ.א. של השקעות קרקע בישראל ונדע לסווג מיד כל עסקה שתזדמן בפנינו ולדעת האם יש לה היתכנות כלכלית ופוטנציאל רווח או לא".

עדיין לא נרשמתם לכנס הנדל"ן הגדול של הקיץ? לחצו כאן להבטיח את מקומכם >

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו