משה מיכאלי
משה מיכאלי צילום: באדיבות המצולם

רבים מאיתנו מחזיקים תיקי ניירות ערך המנוהלים בבנקים. מי מאיתנו שחסך שקל לשקל ומי שהגיע אליו באופן חד פעמי סכום גדול מפרישה מעבודה, פיצויים או ירושה.

כאזרחים המנהלים את כספינו בבנק אנו בטוחים שמבחינת מס, העניין סגור. כל מה שהיו צריכים לנכות לנו - ניכו, והכסף שנשאר הוא שלנו ואין על כך עוררין.

כיוון החשיבה הזה נכון לגבי סוף המשפט 'הכסף שנשאר הוא שלנו', אך לגבי המס שניכו לנו יש הרבה מה לדון...

לתיאום פגישה לחצו כאן

לפנינו שלוש סיבות בהם זכאי בעל תיק ניירות ערך להחזרי מס:

1. נקודות זיכוי מיותרות – לכל אחד מאיתנו יש לפחות 2.25 נקודות זיכוי מעצם היותנו אזרחי ישראל, לחלקנו יש אף הרבה יותר מכך אם בגלל נקודות זיכוי עבור ילדים, אם בגלל סיום תואר אקדמאי, ילדים הלומדים בחינוך מיוחד ועוד. פעמים רבות ניתן להעביר נקודות זיכוי בלתי מנוצלות במשכורת אל הרווחים מתיק ניירות הערך ולקבל חזרה את המס ששולם.


2. קיזוז הפסדים מרווחים – אדם המפסיד כסף בניירות ערך ולאחר מכן הרוויח יכול לקזז את ההפסדים מול הרווחים ולקבל מס נמוך יותר. הבנקים אמנם עושים זאת באופן אוטומטי אך רק עבור אותה שנה. באם הפסדנו בשנה אחת ובשנה שלאחריה הרווחנו – אין יכולת לבנק לקזז הפסד שנה שעברה מרווח שנה זו אף על פי שמבחינה חוקית מותר לנו (ואף חלה חובה...) לקזז.

עלינו לפנות בעצמינו למס הכנסה ולבקש חזרה את הכספים. גם באותה שנה אם יש לנו מספר תיקי ניירות ערך, אחד בבנק זה ואחד בבנק אחר – אין סנכרון בין הבנקים ואינם מקזזים הפסדים בתיק אחד מרווחים בתיק אחר. עלינו לבצע זאת לאחר סיום השנה ישירות מול מס הכנסה.

3. חישובי מס גיל 60 – המס על רווחי הון עומד על 25% ברווחים מניירות ערך סחירים. כך הבנק מנכה.
לפי פקודת המס, על רווחי הון לאזרחים שעברו את גיל 60 יש מדרגות מס המצרפות את ההכנסה מרווחי הון להכנסה מיגיעה אישית (משכורת / פנסיה) וייתכן ואנו נידרשים לשלם רק 10/14% מס בעוד הבנק מנכה לנו 25 אחוזים.

עוד באותו נושא:


לבנק אין יכולת דיוק במס המגיע לנו, הוא אינו יועץ המס שלנו. הבנק מנכה באופן שרירותי את המס המירבי החל על ניירות ערך.

כשאנו ניגשים למס הכנסה עם בעל מקצוע שעורך עבורנו בקשה להחזר אנו נכנסים לדקויות וחישובים אישיים שיכולים להניב לנו החזרים לא מבוטלים.

כך אם הפסדנו ואח"כ הרווחנו וודאי נהיה זכאים להחזרים כיוון שניתן לקזז את ההפסדים מהרווחים,
אך גם אם רק הרווחנו, ב"ה, סביר להניח שנהיה זכאים להחזרים כלשהם אם זה בגלל שאנו עדיין צעירים עם הרבה נקודות זיכוי שייתכן וחלקן לא מנוצלות, או לצד השני במידה וכבר חגגנו 60, חישובי מס לפי מדרגות המס המיוחדות לנו יכולים לשמח אותנו באלפי שקלים שיחזרו לחשבון הבנק שלנו.

לתיאום פגישה לחצו כאן

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו