ירון ספקטור
ירון ספקטור צילום: ערוץ 7

כנס הנדל"ן הגדול של הקיץ יתקיים בשבוע הבא ויקחו בו חלק כלכלנים ואנשי מפתח בשוק הנדל"ן, ביניהם ירון ספקטור, כלכלן ושמאי מקרקעין, שייתן לכם סקירה מיוחדת על הגורמים שמשפיעים הכי הרבה על מחירי הנדל"ן.

"הגורם בעל ההשפעה המכריעה ביותר על מחירי הנדל"ן", מציין ספקטור, "הוא האיזון בין ההיצע לביקושים. זה לא סוד שיש קושי מובנה במדינת ישראל בכל מה שקשור לעתודות קרקע לבנייה - ביחס למדינות בעלות שטחים גיאוגרפיים נרחבים שם הן יכולות 'להדפיס' שכונות ללא כל בעיה".

הוא מוסיף, ש"לצד המגבלה של של השטח, ישנה של בעיה של זמינות ושל בירוקרטיה. גם כאשר מואשרת תכנית מתאר לקרקע - חולף זמן ארוך מאוד ובלתי סביר עד למתן ההיתרים בפועל. הזמן הזה הוא שעושה את ההבדל בין היצע למחסור, וגורם לעליית מחירים".

עוד באותו נושא:

לדבריו, "כל התכניות שמגיעות לרשות, מתנקזות למספר מצומצם של פקידים שצריכים לעמוד בעומס רב של מתן אישורים ובירוקרטיה. יש הטוענים שהגדלת כח האדם ברשות המקומית תקל על מצוקה זו, אולם לצערי גם הכפלת ושילוש הכח הפקידותי של הרשויות המקומיות - עדיין לא יתחיל לענות על הצורך האמיתי בענף.

מה כן? אנחנו צריכים לחשוב אחרת לגמרי ולהסתכל על רפורמות משמעותיות שעשתה הממשלה בתחומים אחרים.

"אנחנו צריכים לשבור את המונופול הקיים של מתן היתרי בניה מהרשות המקומית - לגופים פרטיים".
כדוגמא לכך הוא מביא המחשה מעולם הרכב: "זוכרים איך היינו עושים טסט לרכב לפני 10 שנים? הפיקוח על הרכב היה תחת סמכות בלעדית של משרד התחבורה. העומסים במכוני הטסטים היו בלתי סבירים, וכל לכלוך קטן בפנס או לוחית דהויה - היו מצריכים לבצע את התהליך מחדש וגרמו לבזבוז של המון זמן וכסף. היום? עולם אחר. אנו מגיעים למוסך פרטי - שעמוס הרבה פחות ויעיל הרבה יותר, הטסט לא עובר? מסדרים את הטמבון או את הלוחית וסיימנו", הוא מציין.

בכנס יסביר ספקטור למה בעצם הליך מתן היתרי הבניה הוא הליך רגולטורי פשוט של פיקוח על הקבלן ועל העבודה, ואין כל סיבה שגוף פרטי לא ידע לעשות אותה טוב יותר מהרשות המקומית ובעיקר - מהר יותר.

"אנחנו יכולים להשאיר בידי הרשות את הסמכות על התכנון האסטרטגי ועל התב"ע, ולהפקיד בידי גופים פרטיים ויעילים את הליך הפיקוח", הוא קובע.

"מהלך שכזה יוביל לחיסכון בלתי נתפס בזמן ויקצר בעשרות אחוזים את משך הזמן שעוברת התכנית משלב השיווק ועד תחילת הבנייה בפועל".

כנס הנדל"ן של הקיץ ייפתח בשבוע הבא, וייתכנסו בו מיטב המומחים ואנשי המקצוע בתחום, בכדי לעשות לכם סדר בכל מה שקורה כרגע בשוק הנדל"ן ומהם התחזיות לשנים הקרובות.

לחץ כאן לכל הפרטים ולשריין את מקומך בכנס הנדל"ן >>

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו