מכבי אש
מכבי אש אנדי קליין, Kuvien Images

השריפה בהרי ירושלים אתמול העלתה את מכבי האש לכותרות, ולכן גם בפינה שלנו נקדיש להם טור משלהם.

זה לא יהיה טור אוהד מדי, לצערי, אבל גם חוק ההסדרים הנוכחי לא מחבב במיוחד את רשות הכבאות וההצלה.

אל דאגה, לא מדובר פה על הכבאים עצמם שעושים עבודת קודש, אלא שוב אנחנו חוזרים אל עניין הרגולציה והפגיעה שלה בעסקים ובתוצר שלה כבר הקדשנו טור שלם שאתם יכולים למצוא כאן. אבל, חוק ההסדרים לא מסתפק בתביעה כללית לשיפור הרגולציה, אלא מקדיש סעיף שלם וייחודי לרשות הכבאות וההצלה.

מה הבעיה של הרגולציה של רשות הכבאות? על פי חוק ההסדרים התשובה היא הכל בערך. בניגוד לשאר המשרדים והרשויות שהרגולציה הנוכחית שלהם תישאר על כנה, ורשות הרגולציה שתוקם רק תפקח על רגולציה עתידית ותנסה לצמצם את הקיימת, ברשות הכבאות קובע חוק ההסדרים כי יש לעשות ריסטארט למערכת.

כיום הדרישות של רשות הכבאות מעסקים וממוסדות הן מפלצתיות ומאוד קשות ליישום, ולכן חוק ההסדרים קובע כי החל מ2026 כולן יתבטלו עד לאחרונה שבהן. ומה יהיה על בטיחות ילדינו ולקוחתינו? אל דאגה, אנחנו פשוט נאמץ את הסטנדרט המקובל בעולם המערבי לרגולציה בתחום.

במידה ויש תקנה או רגולציה ייחודיות לישראל שנציב הכבאות וההצלה ירצה לשמר, אדרבה, יתכבד ויוכיח את נחיצותה. בניגוד למצב הקיים היום בו רשות הכבאות היא זו שקובעת את התקנות והיא זו שאוכפת אותן, הפעם חובת ההוכחה תהיה עליהם.

ואיך כל זה נוגע אלינו? הרי רוב האנשים מעולם לא פתחו עסק או מוסד ונאלצו להתמודד עם הרגולציה של רשות הכבאות? וכן שוב אנחנו חוזרים לאותו מעגל הקסמים שנקרא "עלייה בתוצר".

ההערכה הרשמית במשרד האוצר, והזהירה למדי יש לציין, מדברת על חיסכון של מיליארדי שקלים בשנה לעסקים בישראל, חיסכון של כסף אותו הם יוכלו לנצל לדברים אחרים כמו צריכת מוצרים ושירותים ושכירת עובדים. בתורם, גם לעובדים ולספקים האלו יהיה יותר כסף שגם הם יוכלו לגלגל הלאה וכן הלאה וכן הלאה. בשורה התחתונה - פחות רגולציה, כולנו מרוויחים.

- כולם מדברים על 'אגרות גודש', אבל מה זה אומר?

- למה בדיוק מעלים את גיל הפרישה לנשים?

- כיום יש תחרות, אבל היא מוגבלת

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו