Lebanon
Lebanon צילום: איסטוק

משבר הדלק בלבנון: הצבא הלבנוני פלש אמש לביתו של איש עסקים תושב העיר ומצא בחצרו מאגר ענק של דלק שהכיל לפי ההערכות כ־60 אלף ליטרים של דלק.

מדובר במאגר שערכו בלבנון שווה מיליונים, בפרט כשמדובר באחד האזורים העניים של לבנון, מדינה שאפילו בעיר הבירה שלה נאלצים תושבים להמתין שעות ארוכות בתור לתחנת הדלק, בתקוה שהדלק לא יסתיים לפני שיגיע תורם.

האירוע התחולל שעות אחדות לאחר שצבא לבנון הצהיר כי הוא יוצא למאבק עיקש נגד מבריחי הדלק והסוחרים האוגרים דלק בכמויות גדולות, על מנת לספסר בו שלא כחוק, תוך ניצול המצוקה הלאומית של המחסור בדלק.

ואכן, אותו סוחר שהדלק בבעלותו, נחשב לחבר בכיר ברשת הברחה גדולה, שנהגה במשך שנים להבריח דלק מסובסד מלבנון לסוריה שבה הדלק אינו מסובסד, וכך להרוויח את פערי הסבסוד. ברשת חברים כמה מקורבים לבכירים בשלטון הלבנוני, כולל במפלגת אל מוסתקבל ('העתיד') בראשותו של סעד אל חרירי, ראש הממשלה לשעבר.

עוד באותו נושא:

עם ההשתלטות על מאגר הדלק, התפשטה הבשורה בעיר: הצבא מאפשר לכל תושב להגיע עם בקבוקי פלסטיק וג'ריקנים, למלא דלק כפי יכולתו, לצורך הנעת כלי הרכב והפעלת הגנרטורים שכבר שבקו חיים זה מכבר באין דלק להפעלתם.

התושבים נהרו בהמונים, התור התארך והשתרך, ועד מהרה פרצו תגרות ידיים שהפכו בתוך זמן קצר למשמעותיות יותר. בשלב זה ישנן שתי גרסאות מרכזיות על התחוללות הארוע.

יש הטוענים כי אחד הנצים פשוט שלף מצית 'זיפו' מכיסו, העלה בה אש והשליך אותה אל תוך שלולית בנזין שנקוותה על הקרקע.

גרסה אחרת טוענת כי אחד הנצים שלף אקדח וירה בחברו או באויר, ולפחות אחד הקליעים פגע במאגר הדלק שהתפוצץ באופן מיידי וגרם לפיצוץ עצום.

תוצאת הביניים של האירוע: לפחות 28 מהאנשים שהתגודדו במקום נשרפו למוות, וכ־80 נוספים נפצעו, חלקם פציעות קשות מאוד. בין הפצועים וההרוגים, כך לפי הדיווחים, גם כמה חיילים מצבא לבנון שהיו אמונים על חלוקת הדלק אך לא הצליחו להשתלט על ההמון הצמא לנוזל היקר.

הפצועים הסובלים מכוויות נוראיות ומייסורי תופת, הועברו לבתי החולים, אלא שבבתי החולים סובלים ממחסור חמור באספקת חשמל, ואין בידיהם את היכולת לטפל בפצועים בהיקף שכזה וברמת פציעה שכזאת.

לנוכח האמור ניסו מנהיגי לבנון לחפש פתרונות מהירים, ואחת ההצעות שכנראה יצאה לפועל עסקה בפינויים של הפצועים לבתי חולים במצרים.

מי שהגיב על האירוע הקשה בין היתר, היה ראש הממשלה לשעבר סעד אל חרירי, שהאשים במחדל הנורא את ההנהגה הנוכחית, ובמרומז את הנשיא מישל עאוון שרק באחרונה מנע ממנו להקים ממשלה של טכנוקרטים שהיתה אמורה לטענתו של חרירי להביא מזור ללבנון ולאפשר לה לעלות על דרך המלך.

עאוון נחשב לעושה דברו של ארגון חיזבללה, ובלבנון יש כאלו שלא חוששים לומר בקול שמי שעומד מאחורי ההתדרדרות המהירה של המדינה לעברי פי פחת, הוא לא אחר מאותו ארגון טרור שצבר כח פוליטי מכריע, ולצד השפעה פוליטית חזקה הוא גם מאיים על פוליטיקאים ומשחד אחרים, על מנת להשיג את מבוקשו.

ביתו של הסוחר שבחצרו הוחזק מאגר הדלק עלה גם הוא באש, אך לא בגלל פיצוץ מאגר הדלק, אלא בגלל שאלמונים מתושבי העיר ומקרובי ההרוגים החליטו לנקום את דמם, והציתו את ביתו של מי שנתפס כאחראי לאסון הנורא.

אתמול בשעות אחר הצהרים דווח על התאספות של תושבים נזעמים בביירות, ברחבה הסמוכה לבית ראש הממשלה. שוטרים ניסו לעצור אותם, אך כעבור זמן מה התפרסמו תצלומים של המפגינים לאחר שהצליחו לפלוש אל תוך המעון הרשמי שכנראה היה ריק מאדם באותה שעה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו