התמונה בה השתמשו בארגון עמק שווה
התמונה בה השתמשו בארגון עמק שווה צילום: אלימלך קרזן

מנהלת מנהלת מערת המכפלה, אלימלך קרזן, שיגר אתמול (רביעי) מכתב התראה לפני תביעה לארגון השמאל הקיצוני 'עמק שווה' בגין הפרת זכויות יוצרים לכאורה.

ארגון השמאל 'עמק שווה' הוא אחד מהארגונים שערערו נגד הנגשת מערת המכפלה וערעורם נדחה.

לאחר שהחלו בפועל העבודות להנגשת ושיפוץ מערת המכפלה, השתמשו בארגון 'עמק שווה' בתמונה פרטית שצילם קרזן מעבודות ההנגשה ויחד איתה פרסמו הודעה עם מסריהם.

בחשבון הטוויטר הרשמי של הארגון נכתב יחד עם התמונה: "העבודות לבניית המעלית במערת המכפלההחלו אתמול. להבנתנו, אופי המבנה והגודלו, מראים שאין מדובר רק במעלית לטובת בעלי מוגבלויות אלא שינוי משמעותי במתחם. בנית המעלית היא שינוי בסטטוס קוו וחיזוק האחיזה של המתנחלים באתר הקדוש".

אתמול, כאמור, שיגר קרזן באמצעות עורך דינו מיכאל ליטווק מארגון 'בצלמו' מכתב התראה לפני תביעה בו הוא דורש מהם להסיר את התמונה שצילם ולפצות אותו על השימוש בתמונה בסכום של 50,000 שקלים.

עוד באותו נושא:

"נוכח הפרתכם הבוטה של החוק, השימוש המסחרי בתמונה במטרה לקדם אג'נדה שאינה לרוחו של מרשי", כתב במכתב ההתראה עו"ד ליטווק, "ובשל חובת הזהירות המוגברת המצופה ממכם על מנת לוודא כי לא נעשה שימוש ביצירה המוגנת בחוק, למרשי מגיע הפיצוי הקבוע בגין ההפרה וזאת ללא הוכחת נזק".

קרזן הבהיר באמצעות עורך דינו כי במידה ובתוך חמישה ימים הוא לא יפוצה - בכוונתו לתבוע את הארגון בבית משפט בגין הפרת זכויות יוצרים ולדרוש סעד של 100,000 שקלים.

בשיחה עם ערוץ 7 אמר עו"ד ליטווק: "אינני מתפלא כי ארגון המתיימר לדאוג לשוויון מנסה לתקוע מקלות בהנגשת מערת המכפלה. שוב השמאל הקיצוני מתגלה במלוא צביעותו. נפעל ככל יכולתנו לטובת בעלי המוגבלויות, שגם להם הזכות לשאת תפילה בקברי אבות. השימוש בתמונה הינו בניגוד לחוק ובטוחני כי בית המשפט יחייבם בפיצוי הולם".

מארגון 'עמק שווה' נמסר בתגובה: "בעולם התקשורתי שבו תמונות עוברות בקבוצות של פעילים ודוברים מקובל להשתמש בתמונות וחשבנו שהתמונה צולמה על ידי פעילים המתנגדים לתכנית הבנייה לטובת השימוש בה".

"מרגע שקיבלנו את המכתב וגילינו שפגענו בזכויות היוצרים הסרנו את התמונה ואנו מתנצלים", הוסיפו. "יחד עם זאת מוזר שמנהל מנהלת חברון שביקש להפיץ את הידיעה בדבר בניית המעלית בוחר ללכת בדרך של איום בתביעה על מי שסייע בהפצת הידיעה. לו היה פונה ומסביר לנו זאת היינו מסירים מיד את התמונה. צר לנו מאד שהשיח הפוליטי הגיע למצב כזה שבו מבקשים לפגוע בצד השני בתביעות מעין אלה ולא בשיח על הנושא עצמו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו