האסון במירון
האסון במירון צילום: ירון בלושטיין/TPS

עו"ד דוד מנע הגיש תביעה ייצוגית בשמם של כאלף נפגעי האסון במירון נגד הגורמים האחראים לניהול אתר ההילולה.

בראיון לערוץ 7 הוא מסביר את מניעי התביעה, את העיתוי, טרם מסקנות ועדת החקירה, ואת סכום הפיצוי הנתבע, חמישים מיליון שקלים.

כבר בפתח הדברים דוחה עו"ד מנע מכל וכל את הטענה לפיה אולי נכון היה להמתין עד לתום עבודת ועדת החקירה, ורק לאחר קבלת מסקנותיה לתבוע את האחראים שיתבררו בדיוני הוועדה. "לא מעניינת ועדת החקירה. אנשים נהרגו ונפגעו שם ואנשים צריכים לשלם על המחדל הזה. מה מעניינת אותי ועדה שבה כל אחד זורק אחריות על מישהו אחר והיא תציג את מסקנותיה בעוד שנה. מה זה מעניין אותי?".

עוד באותו נושא:

לדבריו, הגוף הנתבע, המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים, "הוא שאחראי ישירות למה שקרה בהר מירון והוא יכול לתבוע בצד ג' גורמים אחרים, אבל אנחנו רואים בהם כאחראים לכל מה שהיה שם".

על הסכום הנתבע בתביעה הייצוגית אומר עו"ד מנע כי על פי הערכות של תצלומי אוויר היו ב'מסדרון המוות' כאלף איש, ולאחר התייעצויות עם רופאים ופסיכיאטרים על פגיעות הנפש שעברו על הנוכחים במקום "הערכנו הוצאות רפואיות והוצאות עגמת נפש, כולל טיפולים נפשיים בכחמישים אלף שקלים לאדם".

האם נכון להשוות בין כלל מי שהיו נוכחים במקום? האם פגיעות של מי שהיה בנקודת הלחץ הגדולה ביותר שווה לזו של מי שהיה במעגלים חיצוניים יותר? עו"ד מנע מציין כי לבד מאלף האנשים שהיו במסדרון המוות היו עוד כאלף איש מחוצה לו, והתביעה הייצוגית שאותה הוא מגיש אינה נוגעת להם אלא רק לנפגעים במסדרון עצמו.

את התביעה הגיש עו"ד מנע בעקבות תביעתם של שלושה חסידי תולדות אהרון וכתב ו'ינט. במידה ואכן תוכר התביעה כתביעה ייצוגית יוכל כל מי שנכח במקום להירשם ולקבל את סכום הפיצוי שייקבע. "נשיא בית המשפט המחוזי בנצרת לקח את התיק לטיפולו", מציין מנע ומקווה שהמשמעות היא טיפול מהיר בפיקוח ישיר של נשיא בית המשפט.

על הבחירה לעתור דווקא נגד המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים אומר מנע כי גוף זה היה מודע לכך שהמקום מועד לפורענות, הכיר את אזהרות המשטרה שתבעו לסגור את המקום, אך לא פעל כמתחייב. "המדינה לא השכילה לקחת אחריות על המקום למרות שהיא ידעה שהוא מחולק לאחריותם של ארבעה הקדשים שהתפצלו משני ההקדשים, הספרדי והאשכנזי, שהיו בקום המדינה. המרכז גם לא הזהיר את האנשים", אומר מנע. "הם היו צריכים לומר מיד אחרי ההדלקה איזה טריבונות יורדות ולפי איזה סדר כדי לווסת את הדברים. מעבר לכך למה לא פתחו עוד פתח יציאה? כל אלה הם דברים שגרמו לאסון".

יצוין כי בתגובה לתקשורת על התביעה שהוגשה נאמר על ידי המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים: "נלמד את התביעה ונגיב בבית המשפט".

עו"ד דוד מנע
צילום: ראובן קפוצינסקי
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו