חשבון בנק. אילוסטרציה
חשבון בנק. אילוסטרציה צילום: pixabay

זוגות רבים העומדים בפני נישואים שוקלים פתיחה של חשבון בנק משותף, אך רבים עושים זאת בשל מה שנהוג לעשות בחברה הישראלית מבלי לבדוק את המשמעויות העומדות מאחורי זה.

לפעולה זו יכולות להיות המון יתרונות, אך ישנן גם לא מעט חסרונות שיש לשקול ברצינות. אספנו עבורכם את כל היתרונות והחסרונות של חשבון בנק משותף לזוגות.

יתרונות של פתיחת חשבון משותף

אחד היתרונות של פתיחת חשבון בנק הוא קבלת הטבות מהבנק. פעמים רבות הבנקים מעניקים פטור מעמלות וריביות נמוכות על הלוואות וכרטיסי אשראי, משום שההכנסה לחשבון זה גדולה יותר.

עוד באותו נושא:

אך יתרון זה לא ממש עומד במבחן המציאות הנוכחית, שבה ניתן לפתוח חשבון בבנק דיגיטלי המעניק ריביות נמוכות ופטור מעמלות גם על חשבון יחיד. יחד עם זאת, ניתן יהיה לקבל הלוואות גדולות יותר, אם חשבון העובר ושב המשותף אינו נמצא במינוס כמובן. ככל שסכום ההכנסות גבוה יותר, כך הבנק יאפשר מתן הלוואה בסכום גבוה יותר.

יתרון נוסף הוא הנוחות בהתנהלות הכלכלית בכול מה שנוגע למשק הבית – חשבונות, רכישות גדולות ובהמשך הוצאות הקשורות בילדים, לא צריך להתחיל להתווכח מאיזה חשבון בנק יצא התשלום. במקום, הכול יוצא מהחשבון המשותף וניתן לעקוב אחר הוצאות אלה ביתר קלות מבלי להתחשבן.

באופן כללי היכולת לעקוב אחר ההוצאות המשותפות מתוך חשבון אחד מהווה יתרון גם כן, אך מעקב דיגיטלי יאפשר לכם לעשות זאת גם מחשבונות נפרדים.

לחשבון משותף ישנו גם היתרון של חיזוק הקשר. ממש כפי שבני הזוג נקשרים זה בזו בעת הנישואים, כך גם החיבור הכלכלי יוצר מחויבות ושותפות עמוקה יותר. יש בכך מעין הצהרת אמון של ממש, שכן אנו סומכים על בן או בת הזוג שיתנהלו עם החשבון בזהירות ובכבוד.

חסרונות של פתיחת חשבון משותף

יש גם סכנות בפתיחת חשבון משותף לבני זוג שעליכם להיות מודעים להן. אם אחד מבני הזוג או שניהם אינו אחראי כלכלית, החשבון עשוי במהרה להגיע למצב של מינוס ואף להביא לצבירת חובות. כאשר רק אחד מבני הזוג אינו נוהג בצורה נבונה המביאה לניצול מופרז של ההכנסות, הדבר עשוי להביא למשבר של ממש בקשר ולפגוע בביטחון של הצד השני.

צריך לזכור כי כסף הוא נתיב לעצמאות ולשקט כלכלי, לכן כאשר החשבונות מתאחדים בני הזוג עשויים לחוש שהם איבדו מעצמאותם. פתאום יש להתייעץ עם הצד השני על כול הוצאה, גם אם היא אישית ולא נועדה עבור משק הבית. גם זה יכול להפעיל לחצים על הזוגיות ולהכניס אלמנטים שליליים של שליטה.

בעיה נוספת שעולה כמובן, היא במקרה שבו בני הזוג מתגרשים והחשבון המשותף הופך לזירת קרב. יש סכנה שבן או בת הזוג המתכננים ליזום את הגירושים ימשכו כספים מבעוד מועד. לרוב נדרשת חתימה משותפת על ביצוע משיכות או פעולות בחשבון, אך ניתן להורות גם על אישור על ידי חתימה אחת בלבד וכאן כבר נשקפת סכנה בעת גירושים.

במקרים שבהם אחד מבני הזוג הולך לעולמו, עשוי הצד השני שנותר בחיים לגלות שאין לו גישה לחשבון המשותף. זאת משום שברוב המקרים החשבון יוקפא עד אשר תקוים הצוואה שאותה השאיר הנפטר. יחד עם זאת ניתן למנוע מקרה שכזה על ידי חתימה על סעיף "אריכות ימים", המונע את הקפאת החשבון במקרה של פטירה.

לסיכום, פתיחה של חשבון בנק משותף היא החלטה שחייבת להתקבל בכובד ראש ובהסכמה מלאה ואמיתית של שני בני הזוג.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו