רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה
רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה צילום: שלומי אמסלם, לע"מ

שירות התעסוקה מפרסם היום (שני) את נתוני התעסוקה לחודש יולי 2021, אשר לפיהם עולה כי מספר תובעי האבטלה רשם במהלך חודש יולי ירידה של 35.1%, הגבוהה ביותר מאז פרץ משבר הקורונה.

הגורם המכונן לירידה הוא הפסקת הזכאות לדמי אבטלה לדורשי עבודה בני 44 ומטה שנכנסה לתוקפה בראשית החודש. בעוד בסוף חודש יוני היום רשומים בשירות התעסוקה 448.7 אלף דורשי עבודה, הרי שבסוף חודש יולי היום רשומים פחות מ 291 אלף דורשי עבודה.

אולם, בדומה לארה"ב, שם הפסקת דמי האבטלה הפדרליים לא הובילה לעלייה מקבילה בשיעורי התעסוקה, גם בישראל קצב החזרה לעבודה איטי יחסית לשיעור הירידה במספר דורשי העבודה ומספר המשרות הפנויות נותר גבוה, ולמעשה הגבוה ביותר בעשור האחרון.

בשירות התעסוקה גורסים כי עוד מוקדם לעמוד על פשרו של קצב החזרה לעבודה הנמוך יחסית וסבורים כי יש להמתין לנתוני התעסוקה שיירשמו בתום תקופת החגים. בשירות משערים כי ייתכן וקצב החזרה לעבודה הנמוך יחסית תלוי בעונת הקיץ, המאופיינת בפיטורים עונתיים, ובתקופת החגים שהשנה מתחילה בראשית ספטמבר.

"אפשר", מבהירים בשירות התעסוקה, "שאנו נתונים במעין תקופת המתנה, בה גם דורשי עבודה שנותרו ללא זכאות אינם ממהרים לשוב לעבודה נוכח התכווצותו של השוק כמידי קיץ ולאור תקופת החגים הממשמשת ובאה. בסוף ספטמבר", מבהירים בשירות, "הציפייה היא לעלייה בקצב החזרה לעבודה".

עם זאת, לצד הירידה הכללית במספר דורשי העבודה חלה עלייה משמעותית במספר דורשי העבודה שאינם זכאים לדמי אבטלה ובכל זאת פונים לשירות התעסוקה בבקשה לסיוע בתהליכי החזרה לעבודה אם בבקשה להצעות עבודה, אם באימונים תעסוקתיים וייעוצי קריירה ואם בהכשרות מקצועיות – בעוד ביוני מספרם עמד על 49.7 אלף, הרי שביולי מספרם עמד על 76.1 אלף, עלייה של 53.1% ובשירות מעריכים כי קבוצה זו צפויה לגדול בחודשים הקרובים, כי רבים יתקשו לשוב למעגל העבודה.

מנגד, נרשמה גם עלייה בשיעור דורשי העבודה תובעי הבטחת ההכנסה, אותה מסבירים בשירות התעסוקה בכך שבניגוד לתובעי אבטלה, שקצבתם קצובה בדרך כלל בזמן מוגדר וכעת תמה תקופת הזכאות של בני ה-44 ומטה, תובעי קצבת הבטחת ההכנסה בדרך כלל מתקשים לשוב לעבודה ונוטים להישען על דמי הקצבה לתקופה ממושכת.

עוד סבורים בשירות התעסוקה, כי בחודשים הקרובים צפויה עלייה בשיעור תובעי הבטחת ההכנסה וייתכן שגם במספרם, זאת נוכח עלייה משוערת במספר החוזרים לעבודה, בוודאי עם תום תקופת הזכאות של בני 45 ומעלה שתחול בחודשים הקרובים, וכן נוכח לא מעט דורשי עבודה, לרוב בעלי מיומנויות עבודה נמוכות, שיתקשו לשוב למעגל העבודה ויזדקקו לקצבאות סוציאליות.

רמי גראור, מנכ"ל שירות התעסוקה: "שירות התעסוקה מעמיד מגוון רחב של כלים המסייעים לדורשי העבודה, בין לאלו התובעים הבטחת הכנסה ובין לאלו השוהים בתקופת המתנה, לשוב למעגל העבודה באופן מיטבי, מהיר ומדויק. אנחנו מפעילים שורה ארוכה של תכניות לרבות אימונים תעסוקתיים, ייעוצי קריירה, שיפור מיומנויות והכשרות מקצועיות ואנו קוראים לכל דורשי העבודה להסתייע בנו. הציפייה היא שבתום תקופת החגים תירשם עלייה בקצב החזרה לעבודה, אנחנו פועלים כדי להבטיח שהחזרה לעבודה תהיה מיטבית ותאפשר לדורשי העבודה לא רק לשוב למעגל העבודה אלא גם להתמיד בו ולהתקדם בו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו