נחל האסי בקיבוץ ניר דוד
נחל האסי בקיבוץ ניר דוד צילום: Menachem Lederman/Flash90

בית המשפט המנהלי בחיפה קבע היום (חמישי) כי נחל "האסי" נחשב כשטח ציבורי וכי על המדינה לגבש הסדר גישה למקום בתוך שנה וחצי.

על פי החלטת בית המשפט, עד לקביעת הסדר הגישה על המדינה לוודא את הגישה לחוף של הנחל, וכן לקדם את תכנית "נחל עמל קדום" שמטרתה פיתוח אזור לנופש ולרחצה באפיק האסי בצד המזרחי של קיבוץ ניר דוד.

השופטת תמר שרון נתנאל קבעה כי "האסי וגדותיו הם מקרקעי ציבור, אשר 'מיועדים לתועלת הציבור' וכי לציבור הרחב זכות גישה אליו, אשר מתנגשת עם זכויות הקיבוץ, שנבנה על פי תכניות שאושרו כדין ללא התנגדות".

עוד באותו נושא:

לדבריה, "בנסיבות שנוצרו והתפתחו במקרקעין במשך עשרות שנים, לא ניתן לממש את זכות הגישה ללא קביעת האיזונים הנכונים בין הזכויות וללא הסדר תכנוני אשר צריך שייערכו על ידי המדינה".

ח״כ משה ארבל (ש"ס) אמר בתגובה: ״היום נרשמה היסטוריה במדינת ישראל. בית המשפט קבע במפורש שחסימת הגישה אל הנחל וגדותיו איננה חוקית. האלימות כנגד תושבי בית שאן ואזרחי ישראל באמצעות חברות שמירה תיפסק. ותנועת שס הוכיחה היום פעם נוספת שצדק חלוקתי איננו רק סיסמה אלא דרך חיים של ממש.

''אני מודה ליושב ראש ש"ס הרב אריה דרעי על ההשראה והגיבוי ולעורכי הדין ישראל באך אליעזר רודין ותום דורון על עבודה משפטית מאומצת ויסודית״, כך ארבל.

ח״כ קרן ברק (הליכוד) שמלווה את המאבק לשחרור האסי מתחילתו, מסרה: "בשורה גדולה יצאה היום מבית המשפט בחיפה. ‏בהחלטה היסטורית הפקיע היום בית המשפט את השליטה על נחל האסי מקיבוץ ניר דויד ופתח את הגישה אליו לציבור הרחב בכל ימות השבוע, כולל חגים ושבתות.

"‏בפסק דין חשוב למען צדק חלוקתי, הועברה השליטה לידי המדינה והנחל יונגש לציבור- תחילה מערב, אח״כ מזרח עד למתווה הסופי. אמשיך ללוות את המאבק כדי לראות שההחלטות מיושמות", כך ח"כ קרן ברק.

‏תגובת קיבוץ ניר דוד: "קיבוץ ניר דוד מברך על החלטת בית המשפט שדחה את עתירת תנועת ש"ס כלפיו וקיבל את עמדת המדינה והקיבוץ לפיה יש לאזן את זכות הגישה לאסי עם זכויותיו של הקיבוץ וכי ההסדרה צריכה להעשות על ידי המדינה. קיבוץ ניר דוד ימשיך לקיים את הוראות הדין. אנו קוראים לתנועת ש״ס ולכל הציבור לקבל את פסיקת בית-המשפט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו