אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

ועדת הבריאות קיימה דיון בנושא מערך בריאות הנפש בישראל- מצוקות ואתגרים בשוטף ולאור משבר הקורונה.

בפתח הדיון הכריזה יו"ר הוועדה ח"כ עידית סילמן כי הוועדה תשים את תחום בריאות הנפש על סדר יומה, תסייר, תדון ותפעל לקידום המענים והתקצוב לתחום.

לדבריה: "זה תחום ענק וחשוב מאין כמוהו, שאני אישית מגיעה ממנו ועוסקת בו מזה הרבה שנים. יש הרבה מה לעשות ולשפר ואנחנו כאן כדי לדאוג לזה- זמני הטיפול, אופן הטיפול, הרצף הטיפולי, סלי השיקום ועוד. נפעל בשיתוף פעולה מלא ורציף עם מטפלים, מנהלי מוסדות טיפוליים, עמותות, מתמודדים, הורים למתמודדים ואנשים רבים שעוסקים בתחום, אשר אני שמחה שהוועדה הזאת תוכל להיות להם בית".

ד"ר צבי פישל, מנהל מחלקה בבית חולים גהה ויו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש בהסתדרות הרפואית, סקר בפני הוועדה את מצב בתי החולים הפסיכיאטריים בישראל. בין היתר הראה פישל תמונה מאחד מחדרי האשפוז בבית החולים להמחשת הצפיפות בהם, אשר לדבריו מקשה מאוד על ההתנהלות השוטפת של המטפלים והמטופלים במחלקה ועל אחת כמה וכמה בתקופת קורונה, כאשר לא ניתן לשמור מרחק מינימלי בין המטופלים. לדבריו, בישראל 72 מחלקות פסיכיאטריות סגורות, כאשר התפוסה הממוצעת במחלקות עומדת על 110%. היחס הממוצע ב-OECD הוא 0.7 מיטות לאלף נפש, כאשר בישראל יש רק 0.42: "ב-29 השנים שאני עובד בבית החולים, לא נוספה מיטה אחת. מדינת ישראל גדלה לפחות במיליון וחצי איש . זה מביא בין היתר לאלימות בין החולים ובין חולים למטופלים. מחקרים רבים בעולם מדברים על הקשר בין אלימות וצפיפות".

באשר למשבר הקורונה אמר פישל: "לא היה דבר כמו הקורונה מעל 100 שנה. הערכנו את עלות הטיפול הנוספת בגלל הקורונה ב– 2.7 מיליארד ש"ח. פנינו למשרד הבריאות והאוצר והממשלה הקצתה 10 מיליון ש"ח ל-3 טיפולים מקוונים לכל אחד בלי טופס 17 ואבחנה רפואית כלשהי, אבל הרבה אנשים לא יודעים על השירות הזה וחלק ניכר מהתקציב כלל לא מומש. התחזיות שלנו התממשו וכיום ניתן לראות נתונים על עלייה בעשרות אחוזים בתלונות על תסמיני דיכאון בצריכה של תרופות נוגדות דיכאון".

עו"ד דניאל רז, ממונה ארצי תחום אשפוז כפוי בסיוע המשפטי במשרד המשפטים אמר: אנחנו מגיעים לכאן כנציגים אולי הכי בולטים של המאושפזים בבתי חולים פסיכיאטריים. האנשים שלנו נמצאים שם, פוגשים את המטופלים ואנחנו מקבלים מהם תיאורים קשים מאוד לגבי מצב המחלקות שחלקן מוזנחות, עד כדי תנאי מחייה שלעיתים אינם ראויים למגורי אדם. תיאור של אחד מעורכי הדין שלנו הוא של 30 איש שיושבים בלובי של 30-50 מטר, שבו לא נשמרת לאדם פרטיות בסיסית. יש לנו 42 עורכי דין שמייצגים 13,000 הליכים משפטיים בשנה בתחום של אשפוז בכפייה ומשכך ישנה גם שחיקה של עורכי הדין, שבתוך העומס הזה לא יכולים אפילו לראיין אנשים בצורה ראויה, ללא פרטיות.

יש אשפוזים לא מוצדקים ולצוות אין זמן לבדוק ולהגיע לעובדות. עולות אצלנו גם תלונות קשות על הטרדות מיניות של מטופלות במחלקות, אלימות בין מטופלים ועוד. בהתאם ישנה עלייה במקרי אלימות במחלקות בגלל היעדר תנאי המחייה הבסיסיים, ושכשיש אלימות- מאריכים את האשפוז בכפייה וזה אבסורד. מדובר באנשים שבאו לקבל טיפול רפואי ולעיתים באנשים שלא בחרו להתאשפז. החוויה השלילית במחלקה עלולה להשפיע על אדם באופן שעלול להרע את מצבו במקום להטיב עמו, ואף להמשיך איתו להמשך חייו".

באשר למשבר הקורונה אמר: "הנתונים שלנו מצביעים על כך שבתקופת הקורונה חלה עלייה משמעותית בימי האשפוז הפסיכיאטרי בכפייה, 13% ארצי, כשמחוז תל אביב והמרכז זה מגיע עד כדי 20%. הטיפול בקהילה ספג גם הוא מכה קשה וזה האריך שלא צורך תקופת אשפוז בכפייה כי לא נמצא מענה אחר למטופלים".

ח"כ מיכל וולדיגר אמרה: "צריך להקים ועדה מיוחדת לבריאות הנפש. זה תחום ענק שאיפה שלא ניגע יש בו בעיה. הגיע הזמן שהוא יקבל את הזמן והתקציבים הראויים לו. אתמול הייתי באשפוזית בבאר שבע, היחידה בארץ לתחלואה כפולה ויש שם 12 מיטות, כשהנתונים מדברי על אלפי מתמודדים עם תחלואה כפולה. זה אבסורד. הדברים האלה כל כך בסיסיים. אנחנו אמורים להוביל את זה, ואנחנו פוזלים בקנאה ל-OECD. אם נתעלם מזה זה לא ייעלם. זה רק ילך ויחמיר. אי טיפול במשפחה גורם לכלכלה שלנו נזק בלתי הפיך. משפחות מתפרקות או נופלות מבחינה כלכלית וסוציאלית. חייבים לתת פה מענה מעבר למילים. ה-400 מיליון ש"ח שהבטיח שר הבריאות לתחום בריאות הנפש עדיין לא הגיעו וגם הם טיפה בים. 10% לפחות מתקציב הבריאות צריכים להגיע לבריאות הנפש".

לסיכום הדיון הודתה יו"ר הוועדה ח"כ סילמן לכלל המשתתפים וכן לשר האוצר ולשר הבריאות שעובדים עם הוועדה לקידום פתרונות בתחום וקבעה: "הדיון היום הוא רק פתיח. המטרה שלי היא שתחום בריאות הנפש יהיה חלק מהשיח על בריאות בישראל ככל המחלות והנושאים האחרים שיש להתייחס אליהם ולכך נחתור".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו