ועדת החקירה לאסון מירון
ועדת החקירה לאסון מירון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במהלך דיוני ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון אמר הבוקר (ד') סגן קצין אגף התנועה במשטרה רפ”ק מיכאל טובול כי לדעתו יש לשמר הדלקה מסורתית אחת בלבד ואף אותה לקיים תחת מגבלות.

"כל שנה ההילולא גדלה ומתעצמת. ההר נהיה קטן מלהכיל את כמות האנשים. ואנחנו ביצירתיות עד אין קץ מנסים כל שנה לבחון אפשרויות להרחיב מתחמי עמידה וטריבונות ישיבה, וכדי לייצר יותר מקומות כדי שאנשים מגיעים להר יוכלו לעמוד בבטחה", אמר בפתח דבריו.

לדבריו, בשנים האחרונות כמות המבקרים הולכת וגדלה באופן שמקשה על המשטרה. "לאורך השנים ההר השתנה לטובה באופן שהורחבו מתחמי העמידה אבל מה שקורה בפועל, הוא שהשדרוגים הללו מזמנים עוד ועוד אנשים וההר בסופו של יום נהיה צר מלהכיל".

בדבריו הבהיר כי נושא ההדלקות הוא קריטי להפקת לקחי האסון. "אם הוא ימשיך בשנים הבאות הוא יהווה סכנה לבאים להר. הייתי משמר הדלקה מסורתית אחת בלבד וגם אותה להגביל מבחינת כמות האנשים ומבחינת הזמן שנקציב לה.

עוד באותו נושא:

"שאר ההדלקות הייתי מוריד משם בצורה מסודרת. יש שטחים מאד מסודרים בתחתית היישוב מירון. אפשר לקיים שם את כל ההדלקות. אפשר למצוא גם מקום שצופה לציון. זה יפתור את הלחץ".

מוקדם יותר העיד פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות ובזמן האסון פרויקטור הקורונה וסיפר כי "הייתה הצעה להגביל כל אירוע במתחם ההר ל-3000 איש".

עוד הוסיף: "היו צריכים לקבוע מי יהיה אחראי על המתווה הזה, ופה אף אחד לא רצה לקבל את האחריות. היה ויכוח בין המשטרה למשרד הדתות. אי אפשר היה לקבל שם של הגורם האחראי ולכן ההגשה של התקנות התעכבה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו