בית חולים אסותא רמת החייל
בית חולים אסותא רמת החייל צילום: דוברות אסותא מרכזים רפואיים

"כמו כולם, אנחנו עדים לשנה וחצי של מגפה, כאשר יחד עם מערכת הבריאות כולה אנחנו נמצאים תחת האלונקה ומנסים לעשות את המיטב כדי לאפשר הצלת חיים מחד ומאידך להמשיך את שגרת החיים. אנחנו רואים עד כמה חשובה מערכת בריאות חזקה, כחוסן לאומי לישראל ולכל המדינות. אנחנו מאוד גאים במערכת הבריאות בישראל על התפקוד שלה, על המחויבות שלה ועל המסירות של הצוותים הרפואיים לאורך תקופה כה ארוכה בסך הכול בהצלחה רבה".

את הדברים הללו אומר גידי לשץ, מנכ"ל 'אסותא מרכזים רפואיים', רשת בתי חולים ומרכזים רפואיים בישראל, במבט לאחור מאז פרצה לחיינו בסערה מגפת הקורונה ושינתה סדרי בראשית בעולם כולו ובפרט בתחום הרפואה. לשץ נחשב למוביל בתחומו. במהלך תפקידו הקודם כראש מחוז ירושלים והשפלה של מכבי שירותי בריאות זכה בפרס ירושלים על קידום שירותי הרפואה בעיר. לקראת השנה החדשה ישבנו איתו לריאיון מיוחד לסיכום תקופת הקורונה עד עתה, יחד עם מבט קדימה, צופה פני עתיד.

במהלך השנים הציבה לעצמה אסותא, שמציינת השנה 86 שנים להיווסדה, סטנדרטים גבוהים בעולם הרפואה. "במהלך שנים אלו חרטה על דגלה רשת אסותא מורשת וערכים שאותם אנחנו מקפידים לשמר ואף לפתח", הוא אומר. "בראש ובראשונה זאת האיכות הרפואית והשירותית, מצוינות שאנחנו מבטיחים למטופלים שלנו. כשמשלבים את השימוש בטכנולוגיות רפואיות מהמתקדמות והחדשניות שישנן יחד עם אנשי צוות מקצועיים, שירותיים וערכיים ששמים את האדם במרכז, עם חמלה, אמפתיות, יושרה וכבוד האדם – מקבלים איכות שאנחנו קוראים לה סטנדרט אסותא, ואנחנו גאים להוביל את סטנדרט האיכות הרפואית בישראל".

למרות התחרות הגדולה בין בתי החולים והמרפאות, באסותא הצליחו לגייס אליהם את טובי המומחים. "בזכות הערכים והקדמה שמהווים מומנטום שאנחנו מנסים להמשיך ולשמר, מגיעים אלינו אנשים טובים שאכפת להם והם רוצים לתת את השירות הטוב ביותר בסביבת העבודה הטובה ביותר והמתקדמת ביותר. כשאנחנו בוחנים את התאמת המועמדים להצטרף אלינו, אנחנו לא בודקים רק את המקצועיות שלהם אלא הם נמדדים גם בערכים, בתפיסת העולם, במחויבות ובדרך הארץ שלהם. השילוב הזה יוצר את האיכות ואת הבחירה הנכונה של האנשים בנו ובהם".

"בעולם הבריאות והרפואה העתיד כבר כאן", הוא מזכיר. "להיות בית חולים מוביל ורשת מובילה זה אומר לעסוק יום יום בחדשנות ובעתיד ולפרוץ לתחומים חדשים. יש לנו באסותא תרבות של חדשנות. אנחנו מאפשרים לרופאים ולצוותים הפרא־רפואיים להציע רעיונות ולפרוץ לשבילים חדשים. יש לנו מרכז חדשנות שנמצא בקשר עם גופים מובילים בארץ ובעולם, ובאמצעותו אנחנו גם מפתחים ואנחנו מטמיעים טכנולוגיות חדשות. רק לפני כחודש הקמנו מערך רפואה מותאמת אישית, שהוא דבר חם היום בעולם הרפואה. יש לנו מכון שהיום עוסק ביכולת של עולם הרפואה להתאים טיפולים ותרופות אישית למטופל, ויש לנו מרכז עם מעבדי־על שמצליחים בעזרת ביג־דאטא שנצבר אצלנו לקדם מחקר רפואי ופיתוח יישומי, וכל זה מתוך תפיסה שלנו את אסותא כרשת פורצת דרך במחקר ובטכנולוגיות השונות".

פריסה ארצית

'אסותא מרכזים רפואיים' היא רשת פרטית של מרכזים רפואיים הנמצאת בבעלות מכבי שירותי בריאות וכוללת ארבעה בתי חולים: ברמת החייל שבתל אביב, בראשון לציון, בחיפה ובבאר שבע, וכן ארבעה מרכזים רפואיים: בירושלים, באשדוד, בתל אביב וברעננה. לפני כארבע שנים נפתח בית החולים הציבורי של הרשת, אסותא אשדוד, לרווחת תושבי אשדוד והסביבה ולחברי כל קופות החולים. אסותא מעניקה שירות למטופליה באמצעות ארבע קופות החולים, חברות הביטוח, תיירות מרפא ובאופן ישיר. כמחצית מן הפעילות הרפואית היא ציבורית וממומנת באמצעות סל הבריאות.

המרכז הרפואי בירושלים נפתח לפני חודשים ספורים. "זאת בהחלט בשורה שאסותא הגיעה לירושלים", הוא מציין בסיפוק. "מבחינתנו זה היה מתבקש, השקנו הרבה מאוד שירותים בתחום הקרדיולוגיה, בתחום רפואת העיניים, בתחום הגסטרו ומרפאת מומחים כמובן. המרכז הזה ילך ויתעצם. אנחנו מציעים את השירותים לכל תושבי ירושלים. אומנם סטנדרט אסותא הוא סטנדרט פרטי, אבל למעשה רוב השירות הוא ציבורי וניתן לקבל אותו באמצעות טופס 17. אנחנו עובדים עם כל קופות החולים וכמובן עם כל חברות הביטוח. ההגעה שלנו לירושלים היא חלק מהחזון להתפרס בכל רחבי הארץ".

לצד בתי החולים והמרכזים הרפואיים מפעילת הרשת ניידת ממוגרפיה וניידת MRI, שאיתן היא מגיעה גם לפריפריה בדרום, בצפון ובמקומות נוספים כדי לסייע בהנגשת הרפואה בישראל. "פריסת השירותים חשובה לנו מאוד", מדגיש לשץ. "היינו רוצים לאפשר לכל עם ישראל את הנגישות הזאת לסטנדרט אסותא, ליכולות שלנו. יש לנו תוכניות להמשיך להתפרס בכל הארץ כולה".

כחלק מהסטנדרט הזה, רוב הפעילות הציבורית של אסותא מונגשת לאנשים עם מוגבלויות. "כחלק מתפיסת השירות אנחנו שמים דגש מאוד גדול על נגישות לאנשים עם מוגבלויות בכל התחומים. נבחרנו כאחד מתוך 500 הארגונים המובילים בעולם בכל תחומי השירותים הקיימים, ואנחנו עושים מעל ומעבר ומתכוננים מבעוד מועד לאנשים עם מוגבלויות ועושים את המיטב כדי שיוכלו לקבל שירות נאות ומכובד ובעיקר מקצועי. אם זה לכבדי ראייה, כבדי שמיעה, אם צריך להיעזר בכלב נחייה או שאר התאמות מיוחדות. יש המון אפשרויות והתאמות שניתן לבצע כדי שאנשים עם מוגבלויות יקבלו את השירות הטוב ביותר בדומה לכל מטופל אחר. זה חלק מהערכים שלנו".

בעניין החדשנות הרפואית מרחיב לשץ ומסביר כי הבשורה של עולם הרפואה היא שילוב של בינה מלאכותית עם ביג־דאטא האיכותית שאותה צוברים לאורך השנים. כך למשל בתחום הרדיולוגיה, היום כשעושים CT, בעזרת בינה מלאכותית מתבצעת בחינה של הצילום בזמן אמת, כשהמטופל נמצא בחדר הבדיקה. המחשב עצמו מרים דגלים אדומים לטכנאי במקרה שנדרשת התערבות מיידית בשל ממצא מציל חיים. "זהו חידוש פורץ דרך", הוא מציין בסיפוק ומביא דוגמה נוספת בתחום הפתולוגיה הדיגיטלית. "אנחנו סורקים רקמות בעזרת בינה מלאכותית עם יכולת רזולוציה גבוהה. כך אנחנו מקבלים כלי עזר לפענוח מדויק ומקצועי יותר של רקמות שחלילה מזהים בהן גידולים. במקרים הללו אנחנו משתמשים בהם בזמן אמת באופן מהיר יותר ומקצועי יותר, כאשר התחום הזה רק הולך ומתפתח בעולם הרפואה. אנחנו באסותא רוצים להיות חוד החנית בנושא הזה בעזרת המומחים והדאטא שברשותנו".

הזכות להציל חיים

אחד הדברים שמייחדים את המרכזים הרפואיים של אסותא הוא הצוות הרפואי. "כל הצוות ולא משנה מה תפקידו, רופא, אחות או פיזיותרפיסט, השומר או המזכירות הרפואית - כולם מבינים את המשמעות ואת הזכות שיש לנו בשליחות של הצלת חיים והענקת שירות רפואי. אנחנו בוחרים את האנשים המיוחדים האלה ואנחנו גם משמרים ומטפחים אותם במסגרת בית הספר למקצוענות של אסותא, שאותו פתחנו מתוך הרצון לממש את חזוננו להוביל במצוינות ברפואה, בניהול שירותי בריאות ובמקצוענות. יותר משבע שנים שבבית הספר הזה שמים דגש על ערכים, אחריותיות, כבוד האדם, אמפתיות – סביב כל הדברים האלה מתנהלים בין העובדים שיח, דוגמאות וסימולציות שמעניקים בסיס חזק לצוות שלנו. אנחנו מקבלים אלפי מכתבי תודה על כך, וגם בסקרים שאנחנו מבצעים נמצא שהשירות באסותא הוא יוצא דופן והאמירה שהאדם במרכז היא לא רק סיסמה אצלנו".

לדברי לשץ, הניסיון של 12 שנה בבית החולים של אסותא ברמת החייל בתל אביב, למעשה יצר סטנדרט אשפוז בישראל. "בתנאי אשפוז של פרטיות יש הרבה מאוד התאמות לרצונות ולצרכים של המטופל. כבוד המטופל למשל זה היכולת לשמור על לילה שקט ככל האפשר, ביצוע התאמה למזון שהוא מקבל וכן הלאה. הרבה מאוד מרכיבים בסביבת המטופל עצמה", הוא מדגים. "היום אנחנו בונים שני בתי חולים חדשים, בראשון לציון ובבאר שבע. כחלק מהמסורת של תנאי אשפוז מהגבוהים של אסותא אנחנו רוצים לרתום את עולם ה־IOT ובית החולים החכם כדי שבתי החולים החדשים שלנו יוכלו להעניק חוויית בריאות מתקדמת מהסטנדרטים הגבוהים בעולם, אשר שמים דגש על סביבת מטפל מקצועית ומתקדמת עם מסע מטופל אישי ומכבד והתייחסות גם לבני משפחתו. מבחינתנו הם חלק מהטיפול וכל זה מקבל ביטוי גם כעת בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים שלנו, אך בבתי החולים החדשים הנושא מקבל תאוצה כבר בשלב הבנייה ובתכנון".

"מילת המפתח היא משמעות", מרחיב לשץ על איכות הקשר ביחסי מטפל ומטופל. "אנחנו דואגים שנבין יום יום את הזכות שנפלה בחלקנו לטפל בבני אדם. זה הדבר החשוב מכול. כל מקרה הוא עולם ומלואו עם כל ההתייחסות הראויה לו. אנחנו דואגים לסביבה הטיפולית והטכנולוגית ולאספקת שירותים רב־ערוצית, לסביבת עבודה מכבדת, לדיסקרטיות ולכבוד האדם. מתוך כך הצוות בוחר להעניק את הטוב ביותר, ועם התחושה הזאת הצוות מקבל ביטוי לחלומות שלו וכך גם שומרים על אור בעיניים ואמביציה לתת את הטוב ביותר. אחרי שנה וחצי של עומס מהקורונה, מתחים וחוסר ודאות זה מחלחל גם למרכזים הרפואיים, ואנחנו צריכים לשמור על הרווחה ועל פעילויות ההפוגה של הצוות כדי לשמור אותם במלוא המרץ והתשוקה".

בית החולים הכירורגי הגדול בישראל

ברשת אסותא מבוצעת פעילות כירורגית ענפה. "יותר מ־100,000 ניתוחים בשנה", חושף לשץ את המספרים. "זה אומר שמדי יום נערכים אצלנו יותר מ־300 ניתוחים. זה רק מעיד על האחריות העצומה שמוטלת על כתפינו. אנחנו מנתחים יותר מ־500 סוגי ניתוחים, החל מהניתוחים המסובכים ביותר – ניתוחי נוירוכירורגיה, לב וניתוחים אונקולוגיים, ועד לניתוחי ילדים כמו הוצאת שקדים, כפתורים וכדומה. אנחנו משתדלים לתת את הטוב ביותר שהרפואה יודעת לתת לצרכים של הציבור. יש לנו את המומחים הטובים בישראל עם הטכנולוגיות המתקדמות ביותר, כולל שילוב של רובוטים וציוד מתקדם".

כך גם בנוגע לחדרי הניתוח המתקדמים. "מדהים לראות כמה הטכנולוגיות משפרות גם את חדרי האשפוז וגם את חדרי הניתוח, והצוות מקבל יותר מדדים בזמן אמת. אסותא מאופיינת בכמות הזיהומים הנמוכה ביותר בחדרי הניתוח בישראל. כל זה גם הודות למיומנות וגם הודות לטכנולוגיה שאנחנו מרבים לאמץ".

לצד הטכנולוגיות המתקדמות בבתי החולים ובמרכזים הרפואיים השיקה לאחרונה אסותא את שירות 'אסותא עד הבית'. "אם הזכרנו לפני כן את עתיד עולם הרפואה, שהיא רפואה מותאמת אישית, התופעה שקיבלה האצה בתקופת הקורונה היא שהרפואה הולכת לבית המטופל", הוא מציין. "זה קורה מכמה סיבות: גם בזכות היכולות הטכנולוגיות שמאפשרות את המיומנות של הצוותים, וגם בזכות הרצון של המטופלים שמבינים את הערך המוסף בקבלת טיפול בבית. פחות זיהומים שמסתובבים בבתי החולים, עם הסביבה הביתית החמה והמוכרת של המשפחה. לקחנו את כל היתרונות הללו, והשקנו לפני כחודשיים את השירות הזה".

במסגרת השירותים של 'אסותא עד הבית' מספקים שירותי אבחון, טיפול, אשפוז ושיקום. "במקום לשכב במחלקה פנימית אחרי ניתוח החלפת מפרקים או עמוד שדרה – אפשר יהיה לעשות את השיקום בבית, במעקב על ידי טובי המומחים ובזמינות של 24/7, עם טכנולוגיות מתקדמות וסטנדרט השירות הידוע של אסותא. כל זה מוביל אותנו לעולם העתיד. בעוד כמה חודשים השירות הזה יינתן בפריסה ארצית. אנחנו מאמינים שכמו שאנחנו מובילים את הסטנדרט ברבדים השונים של הרפואה, גם בתחום הרפואה בבית אסותא תוביל".

בית חולים ביתי

לשץ מדגיש כי השירות מורכב גם מאספקט פיזי, שבו הצוותים מגיעים הביתה לבית המטופל. "אם למשל מדובר בשיקום לאחר ניתוח אורתופדי – הצוותים מגיעים לביקור בית עוד לפני הניתוח ומייעצים כיצד להתאים את הבית. בהמשך הצוות - רופא, אחות, פיזיותרפיסטית – מגיעים אחרי הניתוח ונותנים את הייעוץ בבית עצמו. אם זה טיפול של אשפוז, הצוות מגיע הביתה עם טכנולוגיות שמנטרות את מצב המטופל, סטורציה וחמצן, לחץ דם, חום, בדיקות שתן. אם צריך בדיקת אולטרסאונד, או בדיקות רנטגן – רוב האמצעים שיש בבית החולים יינתנו בבית, או פיזית או דיגיטלית מרחוק. המטופל זוכה למומחיות ולטכנולוגיה של בית חולים מוביל עם היחס והנוחות של הבית והמשפחתיות. במחקרים שבוצעו אנחנו רואים שהשילוב הזה תורם להחלמה בטוחה ומהירה יותר".

בדירוג מעלה ESG לשנת 2021, שאותו פרסם לאחרונה ארגון מעלה לאחריות תאגידית, זכתה אסותא בדירוג הגבוה של פלטינה פלוס. "לפני שנתיים הצטרפנו לארגון מעלה שמקדם את נושא האחריות התאגידית, ואנחנו מאוד גאים על כך שהשנה הוכרזנו וקיבלנו את דירוג 'פלטינה פלוס', שהוא הגבוה ביותר בדירוג האחריות התאגידית. למעשה אנחנו ארגון הבריאות היחיד שזכה בפלטינה פלוס ואנחנו פועלים רבות לתרום ולהשפיע על סביבה בריאה יותר, אם זה בנושא של סביבה ירוקה, מיחזור, אנרגיה ירוקה, שילוב של אוכלוסייה הטרוגנית יותר ואנשים עם מוגבלויות. אנחנו פועלים גם בהתנדבות בקהילה בחינוך ובמתן הרצאות בשיתוף עם עמותת איל"ן, וכן בפעילויות לגיל השלישי ולפריפריות השונות. במובן הזה אנחנו מאוד גאים שאנחנו גורמים ומשפיעים לטובת קהילה וחברה טובה יותר. זו סיבה נוספת לכך שהעובדים שלנו מרגישים תשוקה לעבודה בארגון כמו אסותא", הוא מסכם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו