השר יועז הנדל
השר יועז הנדל צילום: חיים טויטו

לאחר למעלה מעשור בו לא קודמה רפורמה בשוק השידורים, שר התקשורת יועז הנדל החליט על שורת צעדים דרמטיים בשוק השידורים.

בספטמבר 2020 מונתה על ידי שר התקשורת הוועדה לבחינת אסדרת העל בתחום השידורים- ״ועדת פולקמן״ בראשות ח״כ לשעבר רועי פולקמן.

הוועדה מונתה על רקע שינויים רבים ומשמעותיים שהתרחשו בשוק השידורים ברמה הטכנולוגית, המבנית והתחרותית, מבלי שנערכו ההתאמות הנדרשות בחקיקה ובכללי הרגולציה הרלוונטיים, אשר חלקם חוקקו והותקנו לפני למעלה משלושה עשורים.

עוד באותו נושא:

אלו ההמלצות העיקריות שאומצו על ידי שר התקשורת הנדל:

  • רגולטור אחוד בשוק השידורים - הרשות השנייה לטלוויזיה ולרדיו והמועצה לשידורי כבלים ולשידורי לוויין יחדלו מלהתקיים במודל הנוכחי תחתיהם יקום רגולטור אחוד.
  • צמצום התערבות רגולטורית - ביטול כללים והנחיות לא עדכניים שהצטברו לאורך השנים בעבודת הרגולטורים.
  • עליה של עשרות אחוזים בחובת ההשקעה ביצירה ישראלית מסוגה עילית על ידי גופי השידורים:
  • חובת השקעה ביצירה ישראלית - חובת השקעה דיפרנציאלית ביצירה ישראלית מסוגה עילית על כל גופי השידורים בישראל. עד היום רק החברות: הוט, יס, רשת וקשת היו מחוייבות וגם הן רק ביחס לשידורים בכבלים ולווין. הרפורמה תחייב את כל החברות שרף הכנסתם עולה על 300 מליון שח להשקיע ביצירה ישראלית ללא תלות בטכנולוגיות שידור.
  • חובת השקעת גופים בינלאומיים ביצירה ישראלית, דוגמת נטפליקס.
  • קידום התחרות בשוק הספורט באופן שיפחית את העלויות לצרכן, ויתאים את התכנים להעדפותיו. בנוסף, בחינת הנגשת שידורי ספורט בעלי חשיבות ברמה לאומית לכלל הציבור.

הנדל אמר כי ״לאחר המהפכה בתשתיות התקשורת, הגיעה העת לטפל בשוק השידורים, להסדיר ולהתאים אותו לעולם המודרני. ועדות רבות דנו בנושא ודוחות רבים נותרו לאורך שנים ב"מגירה". אנחנו מתקדמים מיד ליישום וחקיקה. בחנתי את המלצות דו״ח ועדת פולקמן והחלטתי לאמץ באופן עקרוני את המלצות הוועדה בנושאים שונים, בכפוף להתאמות, שינויים ולהשלמות עליהם החלטתי.

''לא נקבל מצב שגופי שידור בינלאומיים, בעלי מאות אלפי מנויים בשוק הישראלי, לא ישקיעו ביצירה ישראלית. בנוסף, נפחית משמעותית את ההתערבות הרגולטורית על גופי השידור. הגופים הנוכחיים לא רלוונטיים וצריכים לחדול מלהתקיים במודל הנוכחי. במקומם צריך לקום גוף אחוד חדש, עם סמכות רגולציה מוגדרת וממוקדת''.

הנדל המשיך: ''נבחן גם את תחום שידורי הספורט: במודל הקיים שידורי הספורט יקרים מידי ואינם מותאמים לרצון הצרכן בהינתן חובה על חבילת הבסיס. שידורי ספורט עם חשיבות לאומית חייבים להיות נגישים לכלל הציבור. הנחיתי את הצוות המקצועי להתחיל את עבודת המטה לעיגון ההמלצות בסוגיות השונות כבר כעת, בחקיקה והנחיות בכדי שלכל היותר בתוך שנה נוציא לפועל את השינויים״.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו