על מפתן הדלת באומן
על מפתן הדלת באומן צילום: אור לאחים

ההתכנסות באומן סביב ראש השנה מובילה לעיר האוקראינית לא רק חסידים אלא גם את אנשי המיסיון שמבקשים ומנסים ללכוד גם שם יהודים. על התופעה מספר הרב בנימין וולקן, מנהל המחלקה למאבק במיסיון ובכתות בארגון 'אור לאחים'.

"מדובר בתופעה של שלוש שנים שבה מחלקים פלאיירים וחוברות בכניסה לבתים. השנה חילקו אלפי חומרים כאלה", מספר הרב וולקן ומציין כי לנוכח ניסיון השנים הקודמות "הכנו קבוצת מתנדבים שנסעה לאומן, הזהרנו בקבוצות בווטסאפ וכו' שכאשר יראו את החומרים הללו שיתקשרו למוקד שלנו. ראינו שמדי שנה זה רק הולך ומתגבר".

"אנחנו לא יודעים מי המיסיונרים שמחלקים, אם אלו אוקראינים מקומיים שמחלקים חומרים בעברית, או מסיונר שמשתלב בין הרבבות שמגיעים מישראל. החומרים בעברית וההוצאה לאור היא כאן בישראל", אומר הרב וולקן ומספר כי מיד עם קבלת הדיווחים הראשוניים על חומרי מיסיון שהונחו בפתח הבתים נשלחו עשרות פעילים "לרחובות ולבניינים שלמים שבהם חולקו החוברות. הגענו למאות חוברות שהושמדו".

לדברי הרב וולקן לא ניתן למצוא בטקסטים שבחוברות המדוברות התנסחויות המותאמות במיוחד להגעה לאומן או לחגי תשרי. "לא כל מי שנמצא באומן הוא אדם חרדי. מגיעים הרבה אנשים מסורתיים שמחפשים רוחניות וכשמוצאים חוברת בכניסה לבית האירוח שלהם הם יכולים בתמימות להכניס את זה ולחשוב שמדובר בחוברת בהוצאה של ברסלב וכשנכנסים לחוברת רואים אמונה מיסיונרים משיחית נוצרית לכל דבר".

להערכתו של הרב וולקן הפצת החוברות הללו נעשתה בשעות בהן החסידים עוזבים את מקומות המגורים ומתכנסים סביב הציון לאמירת התיקון הכללי. הדבר מתרחש מדי יום בשעה 12 ובשעה זו הזירה נותרת נוחה לפעילותם של אנשי המיסיון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו