התפרעויות סמוך לגדר בעזה
התפרעויות סמוך לגדר בעזה צילום: מג'די פתחי/TPS

גורמים פלסטינים ומצריים בכירים מסרו (רביעי), כי מצרים מפעילה לחץ כבד כדי להביא להשלמת עסקת החליפין בין ישראל לחמאס (שחרור אסירים ביטחוניים תמורת החזרת נעדרים וחללי צה"ל) במסגרת הסכם כולל על הפסקת אש ארוכת טווח.

העיתון הפלסטיני אל-קודס דיווח, כי סדרת ההקלות של ישראל מול רצועת עזה לאחרונה קשורות באופן ישיר בלחצים שמפעילות על ישראל ארה"ב, מצרים ומדינות נוספות כדי להביא לשיפור המצב הכלכלי ברצועת עזה כצעד ראשון להשגת התקדמות בעסקת החליפין.

לדברי גורמים אלה, במהלך התקופה הקרובה צפויות הקלות נוספות מצד ישראל בניסיון לבנות אמון עם חמאס כדי לקדם את עסקת החליפין.

בהסתמכו על גורמי ביטחון בישראל, דיווח ד"ר אמיר בוחבוט כי מדיניות ההקלות מול רצועת עזה הינה נועדה ליצור הפרד ומשול בין חמאס שהיא הרשות השלטונית לבין הרחוב הפלסטיני, ובכך לפגוע בלגיטימיות של חמאס לערוך הפרות סדר לאורך הגבול ולשגר בלוני נפץ לעבר ישראל.

לדברי גורמי הביטחון הישראלים, הנהגת חמאס אמורה להפנים שרצוי לה לחזור לשולחן המו"מ ולהגיע פשרה כדי לקבל פרויקטים גדולים כמו אזורי תעשייה ושיקום רצועת עזה תמורת השבת השבויים והנעדרים.

לעומת זאת, גורמים המקורבים לחמאס אמרו לעיתון אל-קודס, כי להנהגת התנועה אין כל התנגדות להתקדם בנושא עסקת החליפין ובתנאי שזו תהיה בהתאם לתנאיה.

בסוף חודש מאי השנה אמר מנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר, כי הוא נכון לקדם את המו"מ על עסקת החליפין, אך הדגיש כי חמאס לא תסכים בשום פנים ואופן לקשר בין נושא זה לבין שיקום רצועת עזה או הסרת המצור. "אין מניעה להתקדם בשני המישורים במקביל, ואולם יצירת קשר כלשהו ביניהם פסול מעיקרו", אמר סינוואר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו