לא פייר. אילוסטרציה
לא פייר. אילוסטרציה צילום: אייסטוק

נתונים שפורסמו לאחרונה מלמדים על עלייה משמעותית של רווחי משרדי עריכת הדין בתקופת הקורונה, אבל גם על ירידה בשכר המתמחים. על הנתונים הלכאורה סותרים הללו שוחחנו עם אוריין יסוד, מנכ"ל חברת 'טופ דיגיטל' העוסקת בהכוונת וליווי עורכי דין.

"העליה ברווחים נובעת מהנסיבות המשתנות", אומר יסוד. "הוצאות משרדי עורכי הדין הגדולים הצטמצמו מעצם זה שחלק גדול מהעבודה הפרונטאלית הצטמצמה, חלק מההוצאות שהיו בעבר כמו ימי כיף וכו' הצטמצמו, ובמקביל לא מעט תיקים נוצרו כתוצאה מהשינויים הכלכליים והמסחריים, כאשר עסקים סגרו או פשטו רגל וכו' הדברים התנקזו אל משרדי עורכי הדין".

ומה באשר למתמחים? מדוע הם מצאו את גובה שכרם יורד? מסתבר שהסיבה פשוטה ביותר. "המתמחים לא בהכרח היו צריכים להרוויח יותר. מתוך כך שהמתמחים צריכים את העבודה כדי להשלים התמחות, הם קהל שבוי בתנאים מורכבים. משרדי עריכת הדין הם גופים מסחריים שרוצים למקסם את הרווחים שלהם. גם בעולם הרפואה זו המציאות ואנחנו מכירים את המחאות של המתמחים על כך".

בדבריו מציין יסוד את מיפוי משרדי עורכי הדין שהרוויחו יותר, וכצפוי מדובר במשרדים הוותיקים יותר ואותם שנמצאים במרכז ופחות בפריפרייה, וגם כאן הסיבה צפויה ומוכרת: "רוב הפעילות הכלכלית מתקיימת באזור המרכז. כשאנשים צריכים משהו הם פונים לפירמות הגדולות שנמצאות במרכז ופחות בפריפרייה. בנוסף, גם תיקים מהפריפרייה מתנהלים הרבה פעמים באזור המרכז".

על ההתמודדות של עורכי דין צעירים בשוק הרווי של עריכת הדין במרכז, אומר יסוד, כמי שמלווה ומכווין עורכי דין בתחילת דרכם, כי לא תמיד בוסריותו של עורך הדין הצעיר צריכה להיות לו לרועץ. "יש את הפן של תחילת הדרך, כאשר אתה לא פירמה גדולה, ובמציאות שכזו אכווין את עורך הדין הצעיר להישאר באזור הגיאוגרפי שהוא מכיר עם החברים והמשפחה, כי אלו המעגלים שיצמיחו אותו. בנוסף הוא גם יתחרה במגרש ביתי מוכר. גם אם במרכז הוא ירוויח הרבה יותר על כל תיק, הוא יתקשה להיאבק כדי לקבל את התיק הזה".

עוד ממליץ יסוד לעורכי הדין הצעירים להתמקצע בתחומם הייחודי. "בהמשלה לעולם הרפואה, גם שם יש הרבה מאוד תחומים, חלפו הימים של עורכי הדין שידעו לטפל בהכול. המונח 'יש לי את העורך דין שלי' כבר לא קיים. כשיש מצוקה מחפשים עורך דין שמתמחה בתחום הרלוונטי".

אוריין יסוד
צילום: שירן ולק
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו