כינוס הרבנים השבוע
כינוס הרבנים השבוע צילום: אריה מינקוב

במשך זמן רב קבוצת רבנים מכל גוני הציונות הדתית שהתאגדו תחת השם 'איחוד רבני הציונות הדתית' עסוקה מתחת לפני השטח ביצירת ערוצי שיח ישירים בין רבנים.

מתוך הקבוצה נבחרה ועדה המונה עשרים ושניים רבנים בכירים שמכריעה מהן המשימות העומדות בפני האיחוד. אחת המשימות היא ארגון כנסי רבנים אזוריים שיאפשרו לרבנים לשבת יחד בקבוצות קטנות יותר ולדון באתגרי השעה באזור מגוריהם. הרבנים נציגי אזור הדרום בוועדה החלו בהפקת הכנס הראשון, שנערך ביום שני האחרון בישיבת שדרות.

הרב שמעון כהן, חבר הוועדה וראש מוסדות בית מוריה בבאר שבע, הציע להעניק לכנס מימד מעשי, ואכן נקבעו נושאים שנמצאים על סדר היום של הרבנים. הכנס החל בקבוצות חשיבה משותפות, ובכל קבוצה הרבנים התבקשו להגיע למסקנות מעשיות. כך למשל, בקבוצה שעסקה בקשר עם בעלי תשובה הרבנים הבחינו בין סוגי הקהילות השונות וצרכיהן השונים. גובש מסמך עקרונות ונקודות עומק שיופץ לרבנים, והוחלט לקדם ולפתח הקמת מוסדות ייעודיים לבעלי תשובה. קבוצת החשיבה שעסקה בתופעת הדתל"שים הציפה את המניעים שגורמים לצעירים לעזוב את היהדות, הצביעה על כמה נקודות לשיפור והדגישה שהמסר להורים הוא שיש צורך לשמור על קשר עם הילד בכל מחיר.

בקבוצה נוספת הרבנים נדרשו לשאלה כיצד מרוממים את הציבור על כל גווניו. בדיון זה הרב רא"ם הכהן ביקש לשים דגש על עבודת ה' הפרטית של האדם, והציע לקדם חבורות לימוד קטנות העוסקות בכך. סבב קצר בין הנוכחים הראה כי רבנים לא מעטים כבר מנהלים חבורות כאלה. כהשלמה לכך ציינו הרבנים שאין תחליף לקשר האישי שכולל מפגש פנים אל פנים, ומסיבה זו רבים נמנעים מלהיכנס לעולם הרשתות החברתיות.

החלום מימי הרב קוק התגשם

בהמשך הכנס נכנסו הרבנים לבית המדרש של ישיבת שדרות, שם התקבלו על ידי מאות תלמידי הישיבה בדקות ארוכות של שירה. נציגי הוועדה המסדרת מסרו שיחות קצרות, כאשר הרב רא"ם הכהן הדגיש שנתינת התורה לעם ישראל הייתה תלויה בנוכחות מלאה של העם כולו, ואם היה חסר אפילו יהודי אחד התורה הייתה נשארת בשמיים. מתוך רעיון זה הרב הדגיש את הצורך הגדול באחדות בעם ישראל, ובמיוחד בקרב תלמידי החכמים והרבנים. הרב שמעון כהן חשף כי עוד בתקופתו של הרב אברהם יצחק הכהן קוק היו רבנים שניסו לפעול לאחדות בין הרבנים השונים, אך כשהגיעו עם יוזמה זו אל הרב קוק, הרב הסביר להם שאחדות שכזאת היא חלום אידיאלי שאין לו היתכנות מעשית. הרב ציין בהתרגשות כי דבר שלפני מאה שנה היה בגדר חלום רחוק - סוף סוף מתחיל להתגשם.

בשיחה עם העיתון בשבע מספר הרב דוד תורג'מן, מראשי הישיבה הגבוהה בדימונה, על השינוי הגדול שהתחולל בתוכו בעקבות הכנס: "פגשתי רבנים חדשים שמעודי לא דיברתי איתם. היה לי מחסום להזמין לישיבות שלי רב שלא חושב כמוני, והיום אני יותר אמיץ, אני יכול להזמין אותם. האמת איננה פחדנית. התלמידים שלנו שמעו על הכנס ורחב לבבם. בדור של איחוד תלמידי הגר"א עם תלמידי הבעל שם טוב אנחנו צריכים להביא זאת לידי ביטוי. הדור שלנו גדול ואנחנו חייבים להיות גדולים".

הרב, שנמנה אף הוא על חברי הוועדה המסדרת, ציין שהאחדות אינה דורשת הסכמות: "מספיק עם הקטנות, לא משנה בשם מה. אני אמשיך להילחם בקרן החדשה ובממשלה, למרות שרב אחר חושב אחרת. אם יהיה בכוחי אני אוציא מיליון איש לרחובות כדי להפיל את הממשלה, למרות שרב אחר חושב אחרת. אבל בגלל שהוא חושב אחרת אני לא יכול לשבת איתו?!"

קבוצת החשיבה הרביעית עסקה בקשר בין רבני הדרום. הרבנים ציינו שבדורות הקודמים כל הרבנים יצאו מישיבות בודדות ולכן הכירו זה את זה. הגידול המבורך במספר הישיבות גורם לכך שהרבנים אינם מכירים זה את זה - וזו הסיבה לחלק ניכר מהמחלוקות ביניהם. בשונה מדורות קודמים, בדור זה יש לא מעט מתמחים בנושא מסוים, ודווקא בגלל זה יש צורך קריטי שיעמדו בקשר רציף עם רבנים נוספים כדי לקבל תמונה שלמה. הרבנים אף ירדו לפסים מעשיים, החליפו מספרי טלפון והחליטו על מפגש חודשי קבוע.

הרב דוד פנדל שאירח בישיבתו את הכנס אמר: "כל כינוס הוא מכפיל כוח לרבנים". ובהקשר של דברי הרמב"ם, אשר כותב שכינוס כל חכמי ישראל צריך הכרע אם הוא מעשי, טען הרב פנדל שכינוס כל חכמי ישראל מתחיל להתגשם בימינו על ידי הכינוסים האזוריים.

על חברי ועדת אחדות רבני הציונות הדתית מאזור הדרום נמנה אף הרב ציון לוז, דיין בבית הדין הגדול, שבדברי סיכום לכנס הוסיף שאין סיבה לחשוש ממחלוקות בין תלמידי חכמים, אך לאחר המחלוקת בתוך בית המדרש חובה לצאת יחד מתוך אהבה וכבוד הדדי, למרות חוסר ההסכמה. הרב אף הוסיף שלימוד תורה אמיתי מתרחש רק כאשר יושבים יחד ומבררים את הדעות החלוקות.

הרב תורג'מן מסיים ואומר כי "אם נתמיד בכנסים מעין אלה, זה ירים את עם ישראל כולו. כנס כזה והכנסים האזוריים הבאים שמתוכננים בעקבותיו מבטלים את המחשבות שאי אפשר לשבת ביחד כשלא מסכימים".

באיחוד רבני הציונות הדתית מציינים בסיפוק את הכנס הראשון, וכבר עוסקים בהכנות לקראת הכנסים הבאים שיתרחשו בצפון, בשפלה ובירושלים כבר בשבועות הקרובים.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו