האירועים באפגניסטן העיבו על הקשב של הבית הלבן. בנט וביידן בפגישה
האירועים באפגניסטן העיבו על הקשב של הבית הלבן. בנט וביידן בפגישה צילום: אבי אוחיון, לע"מ

פגישתם של ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן הצליחה בשבוע האחרון לנוע בפער שבין פגישת פסגה מוצלחת להזדמנות לפוטו אופ (צילום משותף של מנהיגים) – תלוי איזה צד פוליטי של המפה שואלים. עם זאת יש כמה דברים בסיסיים שמובנים לכול: בשורות גדולות, לטוב ולרע, לא יצאו מהמפגש הזה שחסה כולו בצל פיגוע שאירע באפגניסטן ובו נרצחו ונפצעו חיילים אמריקניים – ובכלל בצל הנסיגה של צבא ארצות הברית ממדינת הטאליבן.

ביידן נתן הצהרה אחת שמאוד משמעותית בעיניים ישראליות כשאמר "לאיראן לא יהיה לעולם נשק גרעיני", וגם דובר על קידום ביטול הוויזות הנדרשות לישראלים כדי להיכנס לארצות הברית. אם אכן היו סיכומים משמעותיים בנושא האיראני, בנושא הפלשתיני או בכל נושא אחר הם לא הודלפו, וסביר יותר שכלל לא היו סיכומים כאלה.

ד"ר דורי גולד, נשיא המרכז הירושלמי לענייני ציבור ומדינה ולשעבר מנכ"ל משרד החוץ ויועצו המדיני של ראש הממשלה, מסכם את הפגישה כך: "קשה להגיד אם הביקור משמעותי או לא, בגלל העובדה שהאמריקנים היו עסוקים בפיגוע באפגניסטן שבו הם איבדו חיילים. לא היה זמן להבטחות שאנחנו בדרך כלל מחפשים שיצאו מפגישות כאלה. התנאים למפגש הזה לא היו אופטימליים בכלל. אני כן מאמין שראש הממשלה העלה שם את הנושא האיראני, אבל יש לנו עוד הרבה עבודה לעשות בעניין".

עד כמה ההצהרה של הנשיא ביידן בנושא האיראני יכולה להרגיע את ישראל?

"בסופו של דבר ישראל יודעת שהיא חייבת להגן על עצמה בכוחות עצמה. למדנו שזמן בנושא הגרעין האיראני הוא מאוד בעייתי, כי הם ממשיכים להתקדם לעבר המטרה שלהם. יש מקום שבו צריך למתוח קו ולהגיד – עד כאן. אני מקווה שהנשיא ביידן מתכונן לרגע הזה".

גולד אומר שהוא מוטרד בעיקר מהנושאים שאיננו יודעים אם דובר עליהם בפגישה. "יש את שאלת הקונסוליה האמריקנית החדשה לפלשתינים בירושלים. הקמה שלה היא בעייתית כי זה פוגע באחדותה של ירושלים כבירת ישראל. זה נושא שלא מספיק מדובר ויש כמה פוליטיקאים שכן עוסקים בזה. אני מקווה שהנשיא ביידן נתן התחייבות לראש הממשלה בנט שהאמריקנים לא יקדמו את המהלך הזה".

"אם הממשל יבין שזה משהו קריטי לישראל ומבחינתה זה אסון שדבר כזה יקום – לא תקום שגרירות כזאת. אם לא נביע התנגדות נחרצת לרעיון הזה – האמריקנים יכולים להבין שאנחנו לא נגד וללכת על זה. בנט צריך לקבל רוח גבית ותמיכה בעמדה שישראל עומדת על התנגדותה לכל צעד שמשמעותו יכולה להיות חלוקת ירושלים", מוסיף גולד.

כשגולד נשאל האם הפגישה הזאת היא אבן דרך ביחסי ישראל וארצות הברית נראה שהוא נוטה לכיוון השלילה. "זה אכן חשוב שראש הממשלה בנט יצר כימיה עם הנשיא, אבל מוקדם מדי לקבוע מה זה יעשה ליחסים בין המדינות".

"האמריקנים מעוניינים בהצלחת הממשלה הזאת"

לעומת גולד, שמואל רוזנר, פרשן 'חדשות כאן' ומי שעוסק רבות ביחסי ישראל וארצות הברית, רואה דווקא את הרקע כמשהו שיגרום לנשיא האמריקני לזכור את המפגש עם בנט עוד זמן רב. "זו פגישה טובה בעצם קיומה. היא באה בזמן שלא היה מיטבי מבחינת הקשב של הנשיא, ומצד שני זה הופך אותה לפגישה שתיחרט בזיכרון של ביידן כמשהו דרמטי".

עם זאת, לדעתו אין לייחס חשיבות רבה להצהרות שנשמעו בתום הפגישה ובמיוחד לזו של הנשיא ביידן בנושא האיראני. "בעיקרון, שני המנהיגים רצו לשדר תחושה של רוח טובה, שיתוף פעולה, הדדיות, היעדר הפתעות, וכל זה נעשה. המבחן יהיה ברגעים משמעותיים יותר – כאשר ארצות הברית תתקדם, אם בכלל, להסכם עם איראן. בנט הבטיח לא לתקוף את ביידן, השאלה היא האם בתמורה הוא יקבל יותר אוזן קשבת מהממשל. אם וכאשר ישראל תתקוף בעזה, האם הממשל האמריקני ייתן לה חבל פעילות".

"כל ההצהרות היפות, כולל זו של ביידן שלפיה 'איראן לא תגיע לעולם לנשק גרעיני', הן מסוג הדברים שאפשר להגיד וחשוב שהם נאמרים, אבל אין צורך להפריז בעוצמת החשיבות שלהן לרגע האמת", מוסיף רוזנר.

לא שמענו דבר על הקונסוליה לפלשתינים. מה זה מבשר לדעתך?

"אני חושב שבממשל ביידן הבינו היטב שפתיחת קונסוליה לפלשתינים בירושלים תעמיד במבחן מאוד קשה את הממשלה של בנט. מכיוון שהאמריקנים מאוד מעוניינים בהצלחת הממשלה הזאת כי מבחינתם האלטרנטיבה היא ממשלה בראשות נתניהו, אין מבחינתם שום דחיפות דרמטית לקדם את נושא הקונסוליה. נכון לעכשיו, נראה שזה בדיוק מה שהם מתכוונים לעשות".

אתה יכול להבין את ההבדל המשמעותי בין מי שטוענים שהמפגש הזה היה הצלחה גדולה ובין מי שמסכמים אותו ככישלון?

"אנחנו עוסקים בעודף פרשנות על פגישה שנגמרה בדיוק כמו שהיא התחילה. שני הצדדים התכוונו להיפגש כדי להראות שהיחסים טובים ונפתח דף חדש. מצד בנט המטרה הייתה למסור הצהרות מפויסות כלפי הממשל ולומר שישראל רוצה לשתף פעולה עם הדמוקרטים. מצד ביידן המטרה הייתה לא לאתגר את בנט ולסכן את ממשלתו. כל הדיבורים כאילו זו הייתה פגישה טובה במיוחד או רעה במיוחד אלה דברים שנאמרים מפוזיציה של שמאל או ימין.

"הפגישה הזאת לא עשתה שום דבר משמעותי. לדעתי היא לא פתרון כלשהו בהקשר של הגרעין האיראני. גם בהקשר הפלשתיני ממשל ביידן מבין היטב שלא תהיה פריצת דרך לשלום בעתיד הנראה לעין, והוא גם לא חותר לשם או מתכוון להשקיע בזה. הם מעוניינים שממשלת ישראל לא תאתגר אותם במהלכים בשטחי יהודה ושומרון ובתמורה לא לאתגר בתביעות שעלולות לפרק את הממשלה. זה מין סטטוס קוו שכרגע נוח לשני הצדדים".

היו סיכומים בארבע עיניים?

בדרך כלל, לפני פגישות מדיניות רמות דרג מסוג זה בין ראש ממשלה ישראלי ונשיא אמריקני מכינים בכירים משני הצדדים את הפגישה באופן שכל צד יודע עם מה הוא יוצא ממנה והמפגש האישי מאפשר מעט דינמיקה בנושא. הפעם, אומר רוזנר, איש לא יודע האם הושג משהו בשיחה בארבע עיניים מעבר לידוע לנו. "בדרך כלל באמת רוב הדברים נקבעים מראש, אבל תמיד יש רגע שבו ראש הממשלה והנשיא נשארים לבד ואחד מהם מבקש מהשני משהו של הרגע האחרון בארבע עיניים, ולפעמים זה קורה ולפעמים לא. הפגישות האלה לא נערכות רק לשם הפוטו אופ. לשני המנהיגים יש הזדמנות לעשות גם מעבר למעטפת שנקבעה מראש. הפעם אם קרה משהו כזה זה לא הודלף, ונדיר שלא מודלפים דברים כאלה. בדרך כלל אם יש סיכומים כאלה הם רגישים מאוד ואנחנו נלמד עליהם בדיעבד, ייתכן גם בטווח הארוך".

בינתיים, גם אם לא הודלף דבר, מאז חזר נפתלי בנט מארצות הברית הספיק שר הביטחון בני גנץ להיפגש עם יו"ר הרשות הפלשתינית ולהבטיח על דעתו של ראש הממשלה הלוואה נדיבה מאוד לרשות שעדיין ממשיכה לממן משכורות למחבלים שפגעו ביהודים ולבני משפחותיהם ולהסית נגד ישראל. ייתכן שבעוד הקונסוליה ירדה בינתיים מהפרק הובטחו הטבות אחרות לפלשתינים. אחד מבכירי הרשות הפלשתינית סיפר על מהלכים לשינוי מעמדם של כ־5,000 פלשתינים ואמר שזה רק צעד ראשון בסדרה של צעדים.

גורם מדיני מגדיר בשיחה עם 'בשבע' את הפגישה כ"טובה מאוד" ואומר שהושגו בה הישגים לטובת מדינת ישראל. כשביקשנו פירוט של ההישגים אמר הגורם שבנוגע לרובם השתיקה יפה. הוא כמובן הזכיר את נושא הוויזות. באשר לנושאי המהות, נראה שהפגישה הראשונה בין בנט לביידן הסתיימה באווירה טובה, עם הרבה חיוכים ועם יותר שמירה על הקיים מאשר חידושים – לטוב או לרע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו