מנכ"ל פעמונים, דוד קוכמייסטר
מנכ"ל פעמונים, דוד קוכמייסטר צילום: דודי מוסקוביץ

בארגון פעמונים מסכמים שנת קורונה גדושה באתגרים כלכליים בממד הפרטי והציבורי.

עם מנכ"ל הארגון, דוד קוכמייסטר, שוחחנו על אתגרי השנה החולפת, על ההמלצות לתקופת החגים ולימים שאחריהם.

"אמנם הקורונה הייתה בעיקר אתגר בריאותי, אבל היו לה הרבה השלכות כלכליות, בעיקר כשהיו סגרים, אי וודאות ויציאה לחל"ת ועסקים שנסגרו. הרגשנו את זה מאוד במשפחות שהגיעו לפעמונים", אומר קוכמייסטר. "אתגר של יציאה לחל"ת או סגירת עסק למי שממילא היה בקשיים, מוסיף קושי נוסף. המזל שלנו ושלהם היה שהם כבר היו בתהליך של ליווי ויכולנו להתקדם איתם".

תרמו גם אתם לפעמונים

לדבריו גם מתוך האתגר הכלכלי של הקורונה צמחו אלמנטים חיוביים. "אין רע בלי טוב, ומי שהיה בליווי ומי שהיום בליווי רואים שניתן ללמוד מהקורונה דרכים חדשות. בבת אחת צנחו גם ההוצאות, כי הרבה פעילויות צוצמו כמו בילויים, חוגים, נסיעות לחופש, קניה של מוצרים שונים. כשהקורונה סגרה אותנו בבית ההוצאות ירדו מאוד, והעובדה הזו נתנה למשפחות אפשרות לחשב את המסלול שלהן מחדש ולראות שניתן להסתדר טוב יותר גם ללא הכנסות כשיש פחות הוצאות".

האם התבניות החדשות שהקורונה ואתגריה הרגילו אותנו אליהם יישארו גם ביום שאחרי הקורונה, או שנחזור מהר מאוד להרגלים הישנים? קוכמייסטר סבור ש"הנטייה הטבעית היא לחזור להרגלים הקודמים, ובצומת הזה אנחנו מנסים להרים את הדגל גם למשפחות שמלוות על ידינו וגם לציבור הרחב באתר האינטרנט שלנו בהרצאות, ובסנדאות לציבור הרחב, ללמוד מההזדמנות ולא לעשות את מה שהכי קל, כלומר לחזור להרגלים הישנים".

עם זאת סבור קוכמייסטר כי לפי שעה ניתן לזהות לא מעט ניצנים חיוביים. "הרבה משפחות מבינות שלא צריך לעשות חתונות גדולות גם אם אין מגבלות, בחתונות שכאלה אפשר להתייחס לאורחים יותר. הרגלי צריכה השתנו והיום מוציאים פחות כסף על מה שהתברר שהוא לא כל כך חשוב ואפשר לפנות כסף לדברים חשובים יותר".

בימים אלה מקיים ארגון 'פעמונים' את קמפיין 'ותשובה ותפילה ופעמונים', עליו מספר קוכמייסטר: "מדובר בקמפיין מסורתי לפני חגי ראש השנה וכיפור, והוא מיועד למשפחות שאנחנו מלווים אותן. ארגון פעמונים פועל ללא תקצוב מלמעלה אלא מתרומות שמגיעות מפידיון כפרות וסכומים קטנים נוספים. בקמפיין הזה אנחנו מספרים לציבור על הדברים הטובים שעשינו ועל היעדים לשנה הבאה ומבקשים לתרום לנו".

תרמו גם אתם לפעמונים

עוד באותו נושא:

בדבריו מרחיב קוכמייסטר ומספר על פריסתו הרחבה של הארגון ברחבי הארץ ובמגזרים השונים. ארגון שהתחיל בציונות הדתית מוצא את עצמו כיום כמעט בכל מקום. "פעמונים הוא ארגון ארצי שפעיל ממטולה ועד אילת עם קרוב ל-3000 מתנדבים מכל המגזרים. האחוז של המתנדבים מהציונות הדתית שווה לאחוזם באוכלוסיה, וכך גם המשפחות שפונות מגיעות מכלל המגזרים. זה אמנם התחיל בציונות הדתית אבל התרחב לכלל הגופים, וכיום גם גופי ממשלה מכירים אותנו כמו משרד הרווחה, משרד הקליטה וכו'".

האם ניתן לזהות הבדלים ביחסם של מגזרים שונים להמלצותיהם של מתנדבי 'פעמונים'? "אנחנו רגילים להתייחס לכל משפחה בפני עצמה. זה מודל הליווי. אנחנו לא מגיעים ממקום שיפוטי או מסטיגמות. מלווה של פעמונים לומד עם המשפחה את הצרכים שלה ומנסים יחד לתעדף למשפחה את ההשקעות של הכסף שלה, ובהתאם אנחנו מכווינים על פי אפשרויות וזכויות במוסדות ממשלתיים ובבנקים, אבל המשפחה היא זו שקובעת למה היא רוצה להוציא את הכסף".

ומסתבר שהבשורה של פעמונים כבר מגיעה גם לעולם הגדול: "מדי פעם אנחנו מארחים אורחים מחו"ל מקהילות שרוצות ללמוד. היה ניסיון של משרד התפוצות להעתיק את המודל לקהילות יהודיות דרך סטודנטים יהודים", מספר קוכמייסטר המשוכנע כי "גם לקהל הרחב המודל הזה יכול לעבוד במקומות נוספים בעולם", הוא אומר ומספר על "משחת מברזיל הגיעה בשנה שעברה. הם רצו ללמוד את התורה הפעמונית עבור אחת מהמדינות בברזיל, ומדובר בקהילה לא יהודית. בנוסף הייתה קהילה יהודית באנגליה שלמדה את המודל". מציון תצא, כך מסתבר, גם התורה הפעמונית...

תרמו גם אתם לפעמונים

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו