אופיר סופר
אופיר סופר ערוץ 7

בערב סוכות לפני 25 שנים פרצו אירועי מנהרות הכותל. הייתי אז מפקד מחלקה צעיר בפלוגה שמתוכה נפלו 6 לוחמים. 17 הרוגים סך הכל היו אז לצה"ל.

הקרב בו השתתפתי ונפצעתי ובו נפלו ששת אחיי לפלוגה, היה קרב קשה מאוד שספג ביקורת ציבורית נוקבת ונרחבת כלפי הפיקוד הבכיר באותם הימים.

אני זוכר עצמי מתווכח עם מפקדיי על הוראות הפתיחה באש ועל הניסיון להגיע להפסקת אש שבוודאי הושפעו מהסכמי אוסלו ומהרצון לממש בכל מחיר את התהליך המדיני שהחל. כשהתאוששתי, התקשיתי לראות את כותרות העיתונים שסיקרו את האירוע והקרב, ומתחו ביקורת קשה על ניהולו.

כמפקד בשטח, קיבלתי מספר החלטות שנבעו בעקבות המצב המורכב שבו נלחמנו חבריי ואני. לאחר הקרב זכיתי להערכה על ההחלטות שקיבלתי כמפקד בשטח. כלקח מאותם אירועים הוגדרה הפקודה מחדש הפקודה בצה"ל והחל נוהל "היפוך קערה" שתכליתה היה לשנות את דפוס החשיבה ולייצר שינוי תודעה ששרר עד אותם ימים, ולעבור במהירות ממצב של שגרה באיו"ש למצב של לחימה. האירועים שפרצו לאחר מכן קיבלו מענה שונה וטוב עד לאירוע המצער של מדחת יוסף ז"ל.

הביקורת הציבורית הנשמעת בימים האחרונים סביב נפילתו של הלוחם בראל שמואלי ז"ל, היא ביקורת חשובה ונוקבת הדורשת את התייחסותם של קברניטי המדינה. יחד עם זאת ולשם שמירתו של צבא ההגנה לישראל כקודש הקודשים של החברה הישראלית, אני רואה לנכון לפנות לנבחרי הציבור, למובילי דעת הקהל ולעיתונאים, ולהדגיש באופן חד וברור: שמרו את צה"ל ומפקדיו במקום הראוי להם.

ישנו גבול עדין מאוד בין ביקורת הנשמעת כלפי שיקולי מדיניות וערכים, לבין ביקורת הנוגעת לשיקולים טקטיים של מפקדים בשטח. שמרו את צה"ל, מפקדיו ולוחמיו במקום מכובד יותר, על סגנון ראוי ומכבד, על המקום היחיד בו משרתים כולנו - משמאל ומימין.

הצבא נדרש, ולצערנו עוד יידרש, לעמוד במבחני אמת וברגעים קריטיים בהם בשבריר שנייה יהיו להחלטות של לוחמים ומפקדים בשטח השלכות דרמטיות. האמון בין הפקוד לפקודיו ובין אזרחי ישראל לצה"ל הוא עניין אסטרטגי של מדינת ישראל, ועל כן "חכמים היזהרו בדבריכם" ושימו לב ומשנה זהירות ממראית עין של שימוש פוליטי.

צבא הגנה לישראל הוא מעל כל מחלוקת פוליטית.

כך היה וכך זה יישאר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו