השמות והתמונות של נוער הגבעות בטלפון של השוטר האוקראיני
השמות והתמונות של נוער הגבעות בטלפון של השוטר האוקראיני צילום: באדיבות המצלם

קבוצת נערי גבעות שטסה לראש השנה בציון רבי נחמן מברסלב בעיר אומן גילתה כי המשטרה המקומית קיבלה מבעוד מועד רשימה של שמותיהם ותמונותיהם.

זה לא נגמר ברשימה. נערי הגבעות נלקחים מפעם לפעם לתחנת משטרה, שם השוטרים מבקשים לקחת מהם טביעות אצבע. בפעמים אחרות השוטרים נכנסו למקומות בהם הם לנים וערכו חיפוש מדוקדק בחפציהם.

נערי הגבעות שמוטרדים כמעט מידי יום מאז בואם לאוקראינה על ידי המשטרה המקומית, משוכנעים כי ידה של 'המחלקה היהודית' בשירות הביטחון הכללי בדבר.

"אפשר לזהות ברשימה שכולם נערים עם פאות של נערי גבעות", סיפרה אמו של אחד הנערים בשיחה עם ערוץ 7. "היו כמה חבר'ה שהגיעו לקייב ביום שישי. הם היו בבית חב"ד ופתאום ניגש אליהם ישראלי ואמר להם: 'אני מכיר אתכם, אנחנו יודעים איפה אתם מסתובבים'. זאת אמירה שהיא כאילו סתמית אבל נועדה להלך אימים".

משטרת אוקראינה מחפשת בכליהם של נערי הגבעות
צילום: באדיבות המצלם

"זה היה מישהו מהשב"כ. ככה החבר'ה קלטו", היא משוכנעת. "הם מכירים את זה הרי, הם חווים את אותן רדיפת גם בארץ. באומן זאת המשטרה שכל פעם עוצרת אותם, הם מוטרדים פעם אחר פעם. המשטרה כל הזמן הולכת ובאה".

עוד באותו נושא:

"המשטרה האוקראינית מעכבת אותם מידי פעם", סיפרה. "למשל, כשהם הולכים מהדירה ל'ציון' עוצרים אותם, מפשפשים בכליהם, בודקים אותם. הם (השוטרים, י"ג) מגיעים לדירות האירוח שלהם ומבצעים שם חיפוש".

"הם הגדילו לעשות שהם גם לוקחים אותם לתחנת המשטרה", הוסיפה. "הבן שלי כבר היה שלוש פעמים שם. כל פעם זה סיפור של כמה שעות להיות בתחנה".

החבורה לא יודעת לדבר את השפה המקומית ולא מבינה אנגלית, כך שאף אחד מהנערים לא הצליח להבין מהשוטרים את ההסבר להטרדות החוזרות ונשנות. "שלושת המילים שהם הצליחו להבין זה ישראל, טרוריסטים ומשטרה", אמרה אותה האמא. "הם לא יודעים מה לעשות איתם, אז הם לוקחים מהם טביעות אצבע, בודקים מה יש להם בתיקים ובכיסים ומשחררים אותם".

"הם נסעו לשבועיים, חשבו שיש להם מנוחת הנפש, ומטרידים אותם גם שם", אמרה בכאב. "מה מפחדים, שהם יתנחלו שם באומן? הם (השב"כ, י"ג) מסוגלים להכל. הם לא נחים לרגע. אנחנו רוצים שידעו מזה בארץ. הם הלכו לצדיק ופתאום הם נרדפים גם שם ועל שום דבר".

מהשב"כ נמסר בתגובה: "הפעילות המתוארת בפנייתך אינה מוכרת לשב״כ ולא בוצעה מטעמו או בידיעתו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו