הרב מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין
הרב מיכאל שודריך, הרב הראשי של פולין צילום: יוני קמפינסקי

הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך התייחס במפגש ״גאווה בסלון״ שקיימו באגודה למען הלהט״ב ובארגון חברותא-הומואים דתיים למדיניות הפולנית לפיה הוכרזו אזורים 'נקיים' מלהט״ב.

הרב שודריך הסביר: "לפני מספר שנים, המחוזות בפולין הכריזו על אזורים "חופשיים" מלהט"ב. ממה שאני יכול לומר, הדבר נוגד את ההלכה. כפי שאני מבין את היהדות כרב, האחריות שלנו היא לוודא שכל אחד מרגיש נוח איפה שהוא. לכן, לצערי הפעולות של הממשל הן מאוד שליליות כלפי הקהילה הגאה".

"העלנו את הנושא שכל אפליה נגד קבוצה מסוימת היא טעות. אנחנו היהודים תמיד מתלוננים שכשאנחנו סובלים מאנטישמיות, הלא יהודים לא עומדים מאחורינו. המשמעות היא שיש לנו אחריות מיוחדת לעמוד עבור כל אחד שסובל מאפליה וגם עבור הקהילה הגאה. כן, יש לנו הבדלים, אז מה? כל יהודי שם בחוץ צריך להרגיש שיש לו מקום בכל קהילה יהודית גם אם לא נסכים על הכל. יצירת אחדות יהודית היא לא להסכים על הכל, אלא לחגוג שכולנו יהודים יחד", הוסיף הרב שודריך.

המפגש, הינו חלק מסדרת מפגשים שמקיימת בימים אלו האגודה למען הלהט״ב ברחבי העולם עם יהודים להט״בים בתפוצות וגורמים שונים במטרה לקדם מרחב בטוח ללהט״ב גם בתפוצות וליצור גשר בין הקהילה הגאה בארץ לבין קהילות גאות יהודיות ברחבי העולם.

במפגש גם השתתף הרב פיטר רדוואנצקי מפדרציית הרבנים בהונגריה שהתייחס לחוק שאוסר להציג תכני להט"ב ואושר לאחרונה במדינה. "להט"ב בקהילה שלנו הם יהודים, ואם הם תחת מתקפה, הקהילה היהודית תחת מתקפה. אני רואה את החרדה והכאב בפנים של חברי הקהילה הגאה אצלנו ועבורי זה גורם לי לחרדה. כולם יודעים שזה מסוכן ללכת בדרכים כאלו ויהודים יודעים הרבה בנושא.
זאת חקיקה קשה, חקיקה מאוד קשה. במובן מסוים, היא השפיעה על הקהילה שלנו בכך שהיא גרמה לנו לשאול שאלות מאוד חשובות על הזהות של להט"ב ומה הכוונה בחינוך ולהט"ב ומדוע זה חשוב".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו