מחבל עם סכין. אילוסטרציה
מחבל עם סכין. אילוסטרציה פלאש 90

הרשויות בניו זילנד פרסמו את זהותו של האיש שתקף בסכין ופצע 7 בני אדם ביום שישי בסופרמרקט באוקלנד, ביניהם שלושה במצב אנוש, ומתברר כי המתקפה הייתה צפויה.

אחמד סמסודין, 32, הגיע לניו זילנד לפני עשר שנים תחת אשרת סטודנט וביקש לקבל מעמד של תושב קבע כפליט. רשויות ההגירה דחו את בקשתו לאחר שלא נמצאו הוכחות כי חייו בסכנה במולדתו, אולם סמסודין ערער לבית המשפט במדינה, שקיבל בשנת 2014 את הערעור ואפשר לו להישאר ולקבל תושבות קבע.

שנתיים מאוחר יותר הבחינו במשטרת אוקלנד כי סמסודין מפרסם ברשתות החברתיות דברי תמיכה בארגון דעאש ואף שוקל לנסוע לסוריה על מנת להצטרף לחברי הארגון שם. בשנת 2018 הוא נעצר ונידון לשנתיים מאסר לאחר שנמצאו בכליו סרטונים של ארגון דעאש וסכיני ציד, והוא הוגדר כ"סיכון לביטחון המדינה".

שנה מאוחר יותר נשלל רשיון התושבות הקבע שלו והוא אמור היה להיות מגורש מניו זילנד. אלא שסמסודין ניצל שוב את החוקים המקלים במדינה, האוסרים לגרש אדם שנמצא בהליכי ערעור על החלטה לגרשו, והגיש שוב ערעור לבית המשפט בדרישה לא לאפשר את גירושו.

לאחר ששוחרר מהכלא בשנה שעברה היה סמסודין תחת השגחה צמודה 24 שעות ביממה של 30 שוטרים במשטרת אוקלנד שעבדו במשמרות סביב השעון על מנת לשמור כי לא יבצע מעשה טרור. בסופו של דבר הצליח אחד השוטרים הסמויים, שעקב אחר סמסודין בסופרמרקט באוקלנד, לחסל אותו שניות ספורות לאחר שהחל במסע הדקירות ופצע 7 בני אדם.

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינה ארדרן, הביעה תסכול רב מהעובדה שמערכת המשפט המקומית אישרה למחבל להישאר בניו זילנד למרות החלטת הרשויות לגרשו. "בזמן הפיגוע, הניסיון של המחבל לבטל את החלטת הגירוש שלו עדיין נמשך. זה היה תהליך מתסכל. הרשויות היו מודאגות מהסיכון שהאדם הזה מהווה לקהילה. הם גם ידעו שהוא עשוי להשתחרר מהכלא, וכי ערעורו באמצעות בית הדין, שעוצר את גירושו, עשוי להימשך זמן מה", אמרה ארדרן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו