באולפן ערוץ 7 התארחו ירדן (שם בדוי) ושרי לאופר, פעילת 'יד לאחים', ויחד סיפרו השתיים את סיפור חילוצה של ירדן מחיים תחת ידו הקשה של בעל ערבי מכה.

סיפורה של ירדן מתחיל כנערה מרדנית שנולדה לבית דתי וגדלה בפנימייה שהכירה בחור ערבי דרך מכרה משותפת. בתחילה לא ייחסה ירדן לעובדת היות הבחור ערבי משמעות מיוחדת ועם זאת הקפידה לשמור על הקשר בסוד.

לפדיון כפרות ולסיוע לפעילי ארגון יד לאחים לחצו כאן

"במשך שלוש שנים הקשר היה נהדר. איחלתי לכל אחת זוגיות כזו. הרגשנו מאושרים והכול היה נפלא", מספרת ירדן. לאחר שלוש שנות זוגיות החליטו השניים להינשא על אף גילויי קנאה אובססיביים שהחל הבחור להפגין כלפיה, "חשבתי שהוא אוהב אותי ומחמיא לי", היא מספרת ומציינת כי מספר ימים לפני חתונה איים עליה הבחור שהוא יהיה זה שיספר להוריה על הקשר בינים אם היא לא תינשא לו.

תחת איום זה החליטה ירדן לספר להוריה על הקשר יומיים לפני החתונה. "הם זרקו אותי מהבית והמוצא היחיד שהיה לי היה אליו. לא היה לי לאן ללכת וזה מה שעשיתי", היא מספרת.

התפנית באורח חייה שעד כה נראה כקוסם, החלה יום אחרי החתונה כאשר הובהרה לה משמעות החיים לערבי. "אימא שלו, האחיות והדודות הסבירו לי את המנטליות השונה ושאני צריכה לדעת את החוקים בבית. כל מה שבעלך רוצה את עושה ללא ויכוח גם אם זה לא נראה לך. כל מה שהוא דורש ממך את אומרת אמן. לא יוצאים מהבית ללא ליווי. אם יש לכלוך תחטפי ואם לא תבשלי תחטפי".

"האלימות החלה יום אחרי", מספרת ירדן. "זה התחיל במשפטים 'תבשלי לי אוכל' וכשאמרתי שאני לא יודעת לבשל וביקשתי שילמדו אותי. הוא אמר 'תלמדי לבד ואם לא יהיה טעים אזרוק לך אותו בפנים'. כבר יום אחרי החתונה זה קרה".

ירדן מוצאת את עצמה לבדה, ללא חברות לשוחח איתן, ללא משפחה שזרקה אותה ותחת מעקב של 24 שעות ביממה. באחד הימים מצאה את עצמה נעולה בחדר לאחר לילה שבו שתה וחגג עם חבריו ולאחריו חייב אותה לנקות את שהשאירו אחריהם. ירדן לא רצתה לנקות את השאריות ובתגובה ננעלה במחסן הבית. "בכל כמה שעות הוא בא ושאל אם אני רוצה לנקות. עניתי שלא והוא סגר את הדלת. אחרי שלושה ימים התייאשתי ואמרתי שאנקה, וזה מה שהיה".

אחרי שנתיים וחצי של נישואין, לאחר מריבה עם אמו של בעלה המוסלמי, איימה עליה האם שאם לא תנקה היא תאמר לבנה להכות אותה ואכן, הבן, בעלה של ירדן, הגיע ודקר אותה בסכין.

המשטרה הגיע לבית החולים בעקבות פציעת הדקירה, אך בעלה היה צמוד אליה כך שלא יכלה להתלונן וסיפרה שנפלה. "הם היו אמורים להבין. הם ראו דברים בחיים והם אמורים להבין שזו דקירה ולא נפילה", אך הדברים לא קרו כך.

בשעת ערב, לאחר שמצאה את עצמה לבד בבית החולים יצרה ירדן קשר עם 'יד לאחים' וביקשה חילוץ. "יום למחרת שוחררתי מבית החולים. 'יד לאחים' הגיעו והלכתי למקלט לנשים מוכות".

שרי לאופר מספרת על המקרים הרבים שהיא שומעת מבנות על הפער הדרמטי בין היחס אותו קיבלו לפני החתונה לבין היחס אותו קבילו יום לאחריה. "אני אומרת לעצמי שאני לא מבינה איך אדם הופך לאדם אחר בעקבות טקס החתונה. הם הרי היו יחד שלוש שנים. אולי יש כאן משהו מנטלי מובנה".

בדבריה היא מספרת על האופן בו מחליטים כיצד לנהוג בעקבות פניות של בנות, אם להעביר לדירת מסתור, אם יש ילדים בתמונה, הדברים תלויים גם במצבה הפיזי, במקרה של ירדן מדובר בתפרים אחרי הדקירה ובמצב נפשי קשה ביותר. "היא עברה התעללויות קשות. די בכך שנאמר שהוא נשפט לעשרים שנה על סעיפים של אונס, התעללויות, מכות ועוד. היא לא הייתה במצב שהיא יכולה להיות בדירה לעצמה ולכן העברנו אותה למקלט כשאנחנו כל הזמן בתמונה, לשהות איתה, לסייע לה כלכלית, לתמוך בה נפשית ולבנות אותה מחדש".

"גיליתי את עצמי מחדש", אומרת ירדן. "כשאתה חי בכפר אתה מאבד את הזהות שלך ולא יודע מי אתה, למי אתה מאמין, מחדירים לך למוח שמה שאתה מאמין בו לא נכון. בשלב כלשהו אבידתי את הזהות שלי, את מה שאני אוהבת לעשות, את הזכות לחייך. החיים שלי הפכו למסך שחור".

ירדן מספרת כי אמנם את החגים ואת השבתות לא יכולה הייתה לציין, אך ניסתה לציין את יום כיפור ולצום, אך הדבר היה בלתי אפשרי.

לפדיון כפרות ולסיוע לפעילי ארגון יד לאחים לחצו כאן

"הבנות לא רק מאבדות את הזהות אלא גם את כל הביטחון שלהם בעצמן", מוסיפה לאופר. "הן הופכות לא קיימות, תחושה של 'מי אני בכלל', וצריך לבנות את הזהות מחדש, כמה את יפה וחכמה ויש לך משפחה, ואם לא, אנחנו נהיה המשפחה שלך", היא אומרת ומספרת על הקושי של משפחתה של ירדן לקבל אותה מחדש. במקביל, החזרה לחגי ישראל, כיפור, סוכות והחגים האחרים, היא למעשה חלק בלתי נפרד מהשיבה לזהותן המקורית של הבנות.

"אני מאחלת לעצמי לחזור לחייך, לקום בבוקר ושיהיה לי טעם בחיים. אני עדיין לא בשלב הזה. שתהיה לי תכלית לחיים", אומרת ירדן כשהיא נשאלת מה הייתה מאחלת לעצמה לשנה החדשה.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו