כלא גלבוע ממנו ברחו המחבלים
כלא גלבוע ממנו ברחו המחבלים צילום: פלאש 90

איתמר מרכוס, מנהל 'מבט לתקשורת הפלשתינית' מספר על האופן בו מתייחסת הרש"פ לבריחת ששת המחבלים: "הם מצדיקים את הבריחה, לועגים לנו על הבריחה וחוגגים את הבריחה. הם מאיימים עלינו שיהיה פיצוץ אם נמשיך לרדוף אחריהם ונפגע בהם כשאנחנו עוצרים אותם, ואם נשנה את הבדיקות בבתי הכלא ולא נאפשר להם לנהל את חייהם בכלא".

האיומים הפלשתיניים המופנים כלפי ישראל מתמקדים בין השאר בהחלטה לבטל ביקורי משפחות, כפי שהוחלט בחודש האחרון, וכן בדרישה לחדול את העברת המחבלים מכלא לכלא, מה שמקשה עליהם לנהל את שגרת חייהם בכלא.

עוד באותו נושא:

"בעיתון הרשמי של הרש"פ שמו קריקטורה ציור של כלא בצורה של רימון שעומד להתפוצץ, והמסר הוא שרוצים את חיי הנוחות שיש בכלא ומאיימים בפיצוץ בתוך ומחוץ לכלא. דובר הפתח' הגדיר את הבריחה כמי שלקחו את החופש שמגיע להם, בעיניו הם לוחמי חירות וצדק, בעוד כלא ראוי רק לפושעים".

בהקשר זה מזכיר מרכוס את התפיסה המובילה ברש"פ ובתנועת הפתח' ולפיה "יש להם זכות להרוג כל יהודי בכל זמן. בגלל הכיבוש כל פעילות אלימה וצודקת. זו ההצדקה למשכורות שהם נותנים להם. לדוגמא, רוצחי משפחת פוגל מקבלים משכורת חודשית שהרש"פ מודה בה. הם טוענים שהם לוחמי חופש ואסור לשים אותם בכלא. זה המסר שהם מעבירים לכלל האוכלוסייה, שיש להם זכות להרוג וצריך לעשות זאת בזמן הנכון ובמקום הנכון".

על הלעג המוטח מכיוון הרש"פ לעבר ישראל מאז הבריחה מצטט מרכוס את ראש מחלקת ההסברה של תנועת הפתח' שכתב כי מדובר באתגר של ממש למערכת הביטחון הישראלית, זו המתפארת בכך שהיא החזקה בעולם. לדבריו צירף ברכה לגיבורים שברחו.

עוד מציין מרכוס כי ההתייחסות הרשמית לבריחה "שוברת את המיתוס של התיאום הביטחוני שבאופן תיאורטי קיים. בעיתון הרשמי של הרש"פ כותבים שצריך לעזור להם, לתת להם מים ואוכל ולא להסגיר אותם. הם גם חוגגים את הבריחה וגם נותנים עצות".

"בכל הסקרים רואים שהגיבורים המהוללים ביותר ברש"פ הם המחבלים. זה משהו מכוון על ידי הרש"פ ולא רק חמאס. אבו מזן כבר לא יכול לעשות הרבה כדי לשנות את האווירה הזו. בכל התקופה שלו ושל ערפאת הם הגיבורים. אנחנו מגיעים לפרלמנטים בינלאומיים, מציגים בפניהם את הנתונים על משכורות המחבלים וכו', והם שם מצטטים את הרש"פ שטוענת שהיא לא יכולה לנהוג אחרת כי הציבור שלה לא יקבל זאת וימרוד

כשאנחנו מגיעים לפרלמנטים בינלאומיים ולקונגרס הם אומרים לנו שהרש"פ לא יכולה לנהוג אחרת כי הציבור לא יוכל לקבל זאת, אבל ישנה האמירה המפורסמת של מחמוד עבאס שגם אם יישאר לנו גרוש אחד נשלם אותו לאסירים. הוא אמנם אמר זאת פעם אחת, אבל דבריו הפכו לקליפ ששודר מאות פעמים בטלוויזיה הפלשתינית".

האם ישראל צריכה לחשוש מהסלמה ביטחונית במידה ובמרדף אחרי השישה אחד מהם או יותר ייפגעו או אף ייהרגו? מרכוס מזכיר כי בעבר כבר קבעה ישראל תקדימים להתקפלותה מחשש להסלמה ומאימת האיומים הפלשתיניים. "זה כבר חלק מהשיח הפלשתיני. הם אומרים שהם יכולים להכריח את הכיבוש, את הצבא הישראלי ואת והפוליטיקאים הישראלים לעשות את מה שהם רוצים. כך היה עם המגנומטרים בהר הבית שהוצאו אחרי התפרעויות של כמה ימים. הם עשו מזה חגיגה שהנה הוכח שהם יכולים להשיג כל מה שהם רוצים. כך היה במחסומים באזור שער שכם שהוסרו בעקבות התפרעויות. זה כבר חלק מהתדמית העצמית של הפלשתינית שהם יוכלו להשיג כל דבר באמצעות אלימות כי ישראל חלשה ולא תעמוד מולם".

עם זאת מעריך מרכוס כי במקרה הנוכחי ספק אם מעצרם מחדש יוביל להסלמה, ובמידה וחלקם ייפגעו או ייהרגו הדבר יוביל לכל היותר למספר ימים של הסלמה ולא מעבר לכך.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו