אסון התאומים
אסון התאומים צילום: רויטרס

דו"ח של הליגה נגד השמצה מגלה כי גם כיום עדיין נפוצות תיאוריות קונספירציה הקושרות בין ישראל והיהודים לאסון התאומים. קרול נוריאל, מנכ"לית הליגה, מספרת על כך בראיון לערוץ 7.

את דבריה פותחת נוריאל באיזכור הימים שמיד אחרי האסון. "מיד לאחר אסון התאומים נחשפנו לעומק הסיפור של תיאוריות קונספירציה אנטישמיות, כאשר מיד אחרי האירוע האשימו את המוסד כמי שעומד מאחורי המתקפה".

"התיאוריות הללו באות לתת הסבר רציונאלי לאירוע, אבל אנחנו רואים בשנים האחרונות שהצורך הזה להסבר רציונאלי הוא רק תירוץ שמטרתו להעביר אג'נדה אנטישמית מובהקת", אומרת נוריאל ומציינת כי "הרבה מתיאוריות הקונספירציה הללו באות לומר שמי שמרוויח מהאירוע הזה הם יהודים וישראלים".

לדבריה מאחורי התיאוריות הללו סכנה של ממש. "התיאוריות הללו תורמות לסטריאוטיפים נגד יהודים וישראלים, אבל מעבר לזה יכולות להיות להן השלכות בעולם האמתי, כי יש אנשים יכולים לפעול בהשראת הסטריאוטיפים הללו, כי אם היהודים רעים כל כך בוא נעשה להם דברים רעים".

נוריאל מציינת כי האווירה הקונספירטיבית גלשה הרבה מעבר לאירוע התאומים: "בהשראת האירוע הזה כמעט כל אירוע שהיה בארה"ב, אסונות טבע, ירי המוני, בחירות, התפרצות סטודנטים ועוד, כל אירוע כזה היה כרוך בשובל של תיאוריות קונספירציה שטוענות שיהודים הם שעומדים מאחורי כל האירוע, כך גם באחריות לקורונה, כך גם בהתפרצות לגבעת הקפיטול וחלק מהתיאוריות עלולות להישמע הגיוניות עד לתיאוריות הזויות שמדברות על תנודות באוקיאנוס האטלנטי שהוביל לצונאמי וישראל היא שאחראית גם לתנודות הללו".

מוסיפה נוריאל ומספרת: "ישנה אמירה שהמוסד עומד מאחורי האסון והטוענים זאת נשענים על מידע שקרי כמו ש-4000 יהודים קיבלו הודעה שלא לבוא באותו יום לעבודה ונשארו בבתים, טוענים באמצעות סטריאוטיפים אנטישמיים אחרים שיהודים שולטים בתקשורת ובממשלות שונות. יש תיאוריות שליהודים היה מידע על המתקפה ובחרו שלא להודיע לגורמי הביטחון האמריקאיים, יש תיאוריות שהאירוע נוצל לפגיעה בזכויות אדם בארה"ב והסרת פרטיות מאזרחים אמריקאים לטובת גורמים יהודים ששולטים במידע וכו'".

"הדברים מגיעים מאוד רחוק, והסכנה בדברים הללו היא גם בסטריאוטיפים שאנחנו אף פעם לא יודעים איך תסתיים השנאה שנולדת בעקבות שנאה שכזו", דברי נוריאל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו