משה לשם
משה לשם צילום: עצמי

בשנתיים האחרונות צצה כת חדשה בין שלל הכתות השונות והמשונות בעולם-כת "מכחישי -הקורונה".

מספר הנוהים אחרי כת זו הוא גדול יחסית וחוצה אוכלוסיות, מגזרים, מגדרים ומדינות. תמצא בין חבריה, אנשים משכילים, אנשי אקדמיה ופשוטי עם.

כמו רוב הכתות זו כת תוקפנית שאינה בוחלת באלימות כדי "להסביר" את דעתה. על דגלה היא חרטה "אין דבר כזה קורונה- החיסונים מזיקים".  

יש בין חבריה, שמקצינים ומפרסמים שהחיסונים מטרתם להשתלט על המחוסנים בדרכים משונות וקונספירטיביות.

בעבר כדי להעביר מסר היו הכתות נזקקות למנהיגות כריזמטית ששלטה בכת ולשליחים שתפקידם היה להפיץ את ה"בשורה".

היום משימתם קלה, בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, אפשר להגיע למיליונים רבים בפרקי זמן קצרים ביותר. אפשר לכתוב פוסטים, שמבוססים על שקרים או פירורי אמת ובאמצעות אותם פוסטים להוכיח כביכול באמיתות הטענה.

מבזקי חדשות מטעמם מופקים ומופצים כחדשות כזב "פייק ניוז". אתה קורא מאמר או ידיעה באתרי חדשות מובילות ומיד מזהה את חברי הכת ואת תוקפנותם ב"טוק –בק".

תגובות שנעות בין התייחסות מילולית מתחכמת לקללות גסות כנגד אלה ש"מעיזים" לחשוב ולכתוב בשונה מהם. הם גם לא מהססים להפגין בתוקפנות מול בתי מקבלי החלטות שאינן מתיישבות עם דעתם, ובדמוקרטיות הכל מותר בשם חופש הביטוי.

כדוגמא בחרתי מאמר שהתפרסם והפך לשקר מסוכן "טוב יותר לחלות בקורונה מאשר להתחסן". 

הפוסטים השקריים שמתלווים לאותה כותרת מתבססים על מחקר של מכבי שירותי בריאות: במחקר נטען שהסיכוי של מחלימים לחלות בקורונה בפעם השנייה היה נמוך משמעותית בהשוואה לסיכון של מחוסנים בשתי מנות לחלות למרות שחוסנו.

אבל הפירוש שנתנו כותרות הפוסטים השקריים  של כת "מכחישי הקורונה":

'שטוב יותר לחלות בקורונה מאשר להתחסן' הוא מסוכן ושגוי! 

כי יש להבין: שכדי לזכות לאותה הגנה גבוהה מקורונה צריך קודם כל לחלות בקורונה!

הם מסתירים את המשך המחקר: בישראל אחד מ-50 מאומתים מקורונה סבל ממחלה קשה ואחד מכל 140 נפטר. 

אחד הכללים של כת מכחישי הקורונה הוא "אל תבלבלו לנו את המוח עם עובדות".  לטענם העובדות נועדו על פי הקונספירציה לשטוף לנו את המוח. רק האמת העליונה של הכת היא האמת המוחלטת. לא ישכנעו אותם ראיונות עם ידוענים שחלו במחלה הקשה ושרדו, לא ישכנעו אותם תיאורי הייסורים שחוו אותם חולים ששרדו. 

לא משכנעים אותם תיאורי הרופאים על ייסורי גוססים בשעותיהם האחרונות , כאמור – "אל תבלבלו אותנו עם עובדות".

נכחתי בתופעה משונה במרפאות טיולי חו"ל – מכחישי הקורונה, מתחסנים ללא הסתייגות כנגד "קדחת צהובה" – הסיבה פשוטה, בארצות אפריקה לא יתנו להם לטייל ללא חיסון זה. כלומר כשיש סנקציה גם המכחישים האמיצים מתחסנים.

קשה לדעת מה טומן בחובו העתיד בכל הקשור למגיפת הקורונה, מה שכן ברור שכלפי חברי הכת של "מכחישי הקורונה" ומתנגדי החיסון "האידיאולוגים", צריך לנקוט ביד קשה ובכל סנקציה אפשרית בחוק.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו