התא בכלא גלבוע שממנו נמלטו המחבלים
התא בכלא גלבוע שממנו נמלטו המחבלים צילום: שב"ס

על רקע בריחת המחבלים מכלא גלבוע, המשטרה מודיעה הערב (חמישי) על העלאת כוננות ברחבי הארץ לרמה ג' - רמה אחת לפני הגבוהה ביותר.

"נערכים למעבר מהיר משגרה לחירום, ולסיוע מבצעי לשירות בתי הסוהר במקרים בהם יצאו מכלל שליטה הפרות הסדר", אמרו במשטרה.

בתיאום עם ראש הממשלה נפתלי בנט, השר לביטחון הפנים עמר בר-לב החליט על הקמת ועדת בדיקה ממשלתית לאירוע הימלטות המחבלים מכלא "גלבוע".

בראשות ועדת הבדיקה יעמוד שופט בדימוס, והיא תבדוק את הכשלים שאיפשרו את אירוע הימלטות האסירים הביטחוניים בליל יום שני.

ההחלטה על הקמת הוועדה התקבלה לאחר היוועצות עם היועץ המשפטי לממשלה, הד"ר אביחי מנדלבליט, ותובא לאישור הממשלה.

עוד באותו נושא:

השר לביטחון הפנים בר-לב מסר: "לא נותיר אבן על אבן ללא בחינה. בליל יום שני אירע כשל חמור שיש למצות את הבדיקה לגביו. אני סומך על ממשלת ישראל כי תאשר את המלצתי ונוכל לרדת לשורש האירועים שהובילו לתוצאה הקשה".

ח"כ שמחה רוטמן ממפלגת הציונות הדתית אמר בתגובה: ''אירוע הבריחה בפניי עצמו לא בהכרח צריך מצד עצמו להביא למסקנות אישיות. אבל, הכשל ארוך הטווח בטיפול באסירים הביטחוניים ובניהול בית הכלא גלבוע מצדיק ניקוי אורוות יסודי בצמרת שירות בתי הסוהר והמשרד לביטחון פנים''.

עדת בדיקה ממשלתית הינה ועדה ציבורית המוקמת על-פי החלטתו של שר בממשלת ישראל, מכוח סמכותו לפי סעיף 8א לחוק הממשלה. סעיף 8א(א) קובע כך: "מינה שר ועדה לבדיקת נושא או אירוע מסוים המצוי בתחום אחריותו (בסעיף זה – השר הממנה), ובראש הועדה עומד שופט בדימוס, רשאי שר המשפטים, לבקשת השר הממנה ובאישור הממשלה, לקבוע כי לאותה ועדה יהיו הסמכויות של ועדת חקירה, לפי סעיפים 9 עד 11 ו־27(ב) לחוק ועדות חקירה, התשכ״ט–1968 (להלן – ועדת בדיקה ממשלתית); השר הממנה יפרסם ברשומות הודעה על מינויה של ועדת בדיקה ממשלתית, הרכבה, תפקידיה וסמכויותיה".

היסטוריית השימוש בכלי זה, מלמדת כי השימוש בו נעשה במקרים בהם עלה צורך לבדוק כשלים רוחביים משמעותיים שנפלו במערכות ועל כן החליט השר לפעול במתכונת זו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו