ניו זילנד
ניו זילנד צילום: איסטוק

ניו זילנד וקפריסין לא ישתתפו החודש באירוע שיציין עשרים שנים לועידה 'נגד גזענות' שנערכה בדרבן שבדרום אפריקה והפכה לעצרת שהציגה אנטי-ישראליות ואנטישמיות.

דובר משרד החוץ הניו זילנדי ציין כי "ניו זילנד מחוייבת מאוד למאבק בגזענות, שנאת זרים וחוסר סובלנות, אבל לא תיטול חלק באירוע שעוסק באופן חד צדדי בסוגיה".

שר החוץ הקפריסאי, ניקוס כריסטודוליס, אמר גם הוא כי עקב האנטי-ישראליות המופגנת בועידות הקודמות, החליטה ארצות לא ליטול חלק באירוע.

לפני כחודשיים הודיעו מדינות נוספות ובראשן צרפת, שהן אינן מתכוונות להשתתף בועידה בשל אמירות אנטישמיות שהושמעו בה בעבר.

גם אוסטריה, אוסטרליה, ארה"ב, בריטניה, גרמניה, הולנד, הונגריה, צ'כיה, קנדה וכמובן ישראל יחרימו את הוועידה.

המקרה של הולנד הפתיע גורמים דיפלומטיים בישראל בעיקר בשל העובדה ששרת החוץ של המדינה מזוהה כפרו פלסטינית - בין היתר עקב התבטאויות עבר שלה והעובדה שהיא נשואה לבכיר אש"ף לשעבר אניס אל-קאק.

ועידת האו"ם למאבק בגזענות ידועה לשמצה בשל אמירות אנטישמיות שהושמעו במסגרתה. נשיא איראן בעבר מחמוד אחמדינג'אד נאם בוועידה שנערכה ב-2009 והשמיע אמירות אנטי־ישראליות וכן הכחשת שואה. אחמדיניג'אד השתתף גם בוועידת דרבן השלישית ב-2011, ונציגים של 14 מדינות נעדרו ממנה בשל כך.

השבוע אירח נשיא המדינה יצחק הרצוג את נציגי הסגל הדיפלומטי המוצב בישראל להרמת הכוסית החגיגית והמסורתית בבית הנשיא ושוחח עימם על הסוגייה.

"האנטישמיות זוקפת את ראשה המכוער ואנו מוצאים את עצמנו מתמודדים עם שנאה שהייתה צריכה להעלם לפני שנים רבות. במקום שתיעלם, האו"ם מזמן ועידת דרבן נוספת שללא ספק תהפוך למפגן שנאה, מלא בהכפשת ישראל ובאנטישמיות. אני קורא לכם ולממשלותיכם ומבקש שתודיעו באופן רשמי שלא תיקחו חלק באירוע מבייש זה ולגנותו", דברי הרצוג.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו