דגל לבנון
דגל לבנון צילום: איסטוק

נג'יב מיקאתי, שכיהן בעבר כראש ממשלת לבנון, הוא ראש הממשלה החדש בביירות. שנה לאחר הפיצוץ הקטלני בנמל ביירות, שהביא למותם של 207 בני אדם, הוכרז מיקאתי כראש הממשלה החדש והצליח להקים ממשלה חדשה.

כזכור, ראש הממשלה קודם, חסאן יאב, התפטר ימים ספורים לאחר הפיצוץ ומאז הייתה לבנון תחת כאוס שהביא למשבר כלכלי שהבנק העולמי כינה "אחד הגרועים בעולם מאז המאה ה-19".

בין היתר קרס ערך המטבע המקומי, האבטלה והאינפלציה זינקו, ונרשם מחסור חמור בדלק ותרופות, כאשר גם מחירי החשמל זינקו באופן משמעותי, ואזרחי לבנון יצאו בחודשים האחרונים להפגנות ענק נגד המצב הכלכלי ודרישה לרפורמות מרחיקות לכת. מיקאתי נפגש בסוף השבוע עם נשיא לבנון, מישל עאון, שם חתם על הצו להקמת הממשלה החדשה שתיכנס לתפקידה כעת.

מיקאתי נחשב לאיש העשיר בלבנון, עם הון מוערך של 2.8 מיליארד דולר, וכבר כיהן כראש ממשלת לבנון בשתי קדנציות קודמות – בשנת 2005 למשך 11 שבועות בלבד, ולאחר מכן בין השנים 2011-2014.

בראיון לרשת BBC אמר מיקאתי כי אחת המשימות הראשונות העומדות בפני ממשלתו החדשה היא שיחות עם קרן המטבע הבינלאומית על חבילת הצלה פיננסית ללבנון. הוא סיפר כי למרות שהוא עצמו נחשב לאיש העשיר ביותר בלבנון, הוא מבין ומזדהה עם הסבל של האזרחים.

"יש לי שלושה ילדים שמתגוררים מחוץ ללבנון. אז אני מזדהה עם האזרחים. אני מרגיש את סוג העוני, סוג הרעב שהם חשים, הפחד שיש להם מהעתיד. זה לא רק עניין של כסף, אם יש או אין כסף", אמר מיקאתי לרשת BBC.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו