חפרנו עמוק - הנה מה שמצאנו
חפרנו עמוק - הנה מה שמצאנו צילום: דובר צה"ל

הדרך לבור בקריה כוללת מעבר ביותר מחמישה שערים, הצגת חוגר, העברת טביעת אצבע, אישורי ביטחון מידע אין סופיים ותיאום של קרוב לחודש - וזה עוד לפני הירידה עצמה, עשרות מטרים מתחת לגורדי השחקים של תל אביב.

זו הייתה ההוכחה הראשונה שקיבלנו, שאת ההחלטות הכי חשובות והמהלכים הגדולים ביותר - מוביל צה"ל עמוק מבטן האדמה.

כמעט בכל מערכה, יש נושא אחד שלא מדברים עליו: "כל מה שנשאר מתחת לפני השטח". אבל האמת, שהאמירה לא רחוקה מהמציאות - כבר שנים רבות שצה"ל לא משקיע רק ביבשה, באוויר, בים, בסייבר, בספקטרום או מחוץ לאטמוספירה, ואחת המערכות המרכזיות בכלל מתרחשת מתחת לפני הקרקע.

יצאנו לבדוק איך צה"ל נראה מלמטה: במנהרות של חמאס, בצלילות המבצעיות בעומק הים ובחדר שממנו מנהלים את הלחימה בכל הגזרות במקביל.

הבור
צילום: דובר צה"ל

"הבור"

לו יכולנו לבחור תאריך בו נרד לסיור בבור, שנמצא באחריות חטיבת המבצעים - היינו מגיעים לפני הכרזה על מצב חירום צבאי. ברגע קבלת הפקודה הסודית, המסדרונות השקטים יהפכו לעמוסים, ותוך רגעים ספורים יתמלאו בלובשי מדים מכלל הזרועות, הפיקודים, האגפים בצבא ובגופי הביטחון, השועטים לעמדה שלהם במוצב הפיקוד העליון ("המצפ"ה") - הלא הוא חדר המבצעים הראשי של צה"ל.

כל מי שנכנס למצפ"ה יודע בדיוק איפה הוא יושב, מי השכנים שלו ומה תפקידו בכוח: לייצג את המקום ממנו הוא בא, להציע את עזרת הגוף שמאחוריו, להוריד את הפקודה ולעדכן בכל רגע נתון את תמונת המצב מהזווית של אותו גוף. האולם בנוי כך שכל היושבים פונים לשורת מסכים, המעודכנים בכל האירועים בזמן אמת - מזריקות אבנים ביהודה ושומרון ועד התקדמות כוחות בעומק האויב.

לחדר המלא יש פוטנציאל גדול להפוך לרועש, אך בזכות אוזניות מיוחדות, נציגי המצפ"ה מתקשרים ביניהם מבלי להרים את הקול. במרכז החלל יושב מנצח התזמורת, שהוא רמ"ח מבצעים. הוא אחראי לתכלל את הפעילות, לתאם בין כלל הגופים, לשקף את תמונת המצב למטה הכללי, להוריד את הפקודות המבצעיות ולגרום להמולת המערכה להישמע כמו סימפוניה מתוזמנת היטב.

בחדר האחורי יושבות סמלות המבצעים של החמ"ל הכי מרכזי בצה"ל. הן מוודאות ששום אירוע לא יתפספס ושכל פרט שיש יוקרן על מסכי הענק באולם.

מנהל הלחימה (המנל"ח) אחראי על זרימת הנתונים, סדר, ארגון וניהול של המצפ"ה.

בקומה מעל נמצא בחירום כל המטה הכללי. חברי הפורום מקבלים דיווחים שוטפים מהמנל"חים ומחליטים איך ייראו המהלכים הבאים, שישפיעו על גורל המערכה כולה.

הבור
צילום: דובר צה"ל

בצבא כיום יש מנהלי לחימה בודדים. המקצוע, שנחשב כמעט לבלתי אפשרי, מעמיד את הקצינים והקצינות בסיטואציות מורכבות ובפיקוד אופרטיבי על מבצעים מיוחדים ומערכות מאתגרות בכל רגע. "בצוק איתן הייתי בבור יותר משבועיים רצוף", משתפת רס"ן (במיל') ע', אחת ממנהלי הלחימה והאישה הראשונה והיחידה בתפקיד.

"הידיעה שאת נמצאת במקום שהכי משפיע על תוצאות הלחימה - היא אדירה. המון מהכוחות שאני שואבת כדי לעמוד על הרגליים, גם במשמרות של 24 שעות, הם בזכות ההבנה שאין שני למה שאנחנו עושים כאן. אני מתכללת את העבודה של כולם, בונה תמונת מצב, מנחה את כל הצבא לפרטים מה עומד להיות היעד הבא - גם במבצע שיודעים עליו, וגם בהמון כאלו שיישארו 'קבורים באדמה'".

סמו"ר

ברחבי הצבא הוקמו יחידות מיוחדות, שהציבור הרחב ישמע עליהן רק שנים אחרי ביצוע המשימה שלהן, אם בכלל. בדרך כלל הן יתעסקו בנושאים הביטחוניים הגדולים והמסווגים ביותר - בהם מירוץ איסוף המידע על הצד השני קריטי להצלחה.

פלוגת סמו"ר של יהל"ם היא אחת מאלו. את הפנים של האנשים לא נוכל לצלם ולא במקרה - היחידה, שמונה לוחמים ספורים, מחזיקה ביכולות תת-הקרקע הטובות ביותר שיש בידי הצבא, והיא חתומה על מספר גדול של סיכולים, נטרולים והשמדת מנהרות טרור בגבולות המדינה.

כמו יחידות רבות בצה"ל, סמו"ר הוקמה כדי לספק פתרון לצורך חדש שהרעיד את הקרקע: איום המנהרות בדרום. אבל בשונה מחוליות רגילות שנפתחות ונסגרות - הפלגה הזו נשארה והתעצמה עד למימדים בלתי נתפסים.

צילום: דובר צה"ל

"סמו"ר נולדה במטרה לתת מענה להברחות אמל"ח ותופת דרך מנהרות", מסביר מפקד הפלגה, רס"ן ז', "אבל מאז עברו כמה שנים והיום היא הגורם המקצועי-מבצעי שאחראי על כל מה שקורה מתחת לפני השטח ביבשה. בכל עומק - הכול נמצא בתחומי הג"ג של היחידה".

ללוחמי היחידה יש תפקיד ייחודי: הם אמונים על בניית תורת הלחימה למנהרות בחירום, נטרול והשמדה של רבות תוך זמן קצר ובניית תוכניות אופרטיביות שמגרות את הדמיון. אבל מסתבר, שגם בין ההכנות למערכה הבאה הם מספקים הצלחות מבצעיות רבות.

אחת מהן העניקה ליהל"ם, רק בחודש מרץ האחרון, צל"ש אלוף ממפקד פיקוד הדרום - על 'סיכול מנהרה ייחודית בגזרה הדרומית': "אנחנו לא מחכים למבצעים גדולים כמו 'צוק איתן' או 'מגן צפוני' - אצלנו פועלים בכל רגע נתון, מב"ם אפקטיבי ומשמעותי שמניב תוצאות".

צילום: דובר צה"ל

כשמדברים עם לוחמי היחידה על דרך הפעולה שלהם, התמונה שמצטיירת מיד בראש היא של ערפל. "חוסר הוודאות הגדול שיש להם בפלגה הוא עצום", מדגיש רס"ן ז', "כל אחד ייכנס לבדו למנהרה חשוכה בעומק האויב, כמעט ללא חמצן, ויצטרך לגבור על האויב 'במגרש הביתי' שלו".

"זה דורש קור רוח ויכולות מנטליות מאוד גבוהות - עוד לפני שהתחלנו לדבר על הלחימה, שצריכה להיות בקצב שיא ובמקצועיות. בשונה מלוחם סטנדרטי, המעטפת שתהיה לך בזמן אמת מצומצמת, אז אתה חייב לסמוך אפילו יותר על עצמך ועל הצוות שלך".

בבסיס היחידה החדש של יהל"ם בג'וליס הוקם מתחם התת"ק הגדול ביותר במדינה, המשלב לחימה בגזרה דרומית וצפונית וק"מ רבים של מנהרות מסוגים שונים, שמכינות את הלוחם להתמודדות עם כל תוואי שטח מודיעיני.

"מנהרות התרגול נבנו עם הרבה מודיעין, הבנה של האויב ותכנון עד לניואנסים הקטנים ביותר", מסכם מפקד הפלגה, "בין המב"ם העמוס - אנחנו מוצאים זמן גם להתמקצע בדבר החשוב באמת - ההכנות למערכה הבאה".

ילת"ם

גם בזרוע הים הבינו את הצורך בעבודה מבצעית מתחת לפני השטח, והקימו כבר בשנות השמונים את הילת״ם - היחידה למשימות תת-מימיות.

״זו יחידה יוצאת דופן״, מעיד סא"ל אורון ענבר, מפקד הילת״ם, ״גם בחה״י, גם בצה״ל, וגם בכוחות הביטחון בכלל. אנחנו היחידים העוסקים בתחומינו בארץ, ועל כן מהווים את הגוף המקצועי והסמכות הראשית לצלילה מקצועית לצורכי איתור, סילוק והשמדת אמל״ח בתווך התת-ימי״.

הילת״ם עובדת במעמקי הים, עד 100 מטר מתחת לפני המים. הם פועלים בכל מיני שיטות צלילה, כמו רכבים תת-מימיים (רובוטים), ורחפנים המאפשרים משימות סריקה ללא סכנה.

הילת״ם
צילום: דובר צה"ל

״אנחנו חלק מזרוע הים, אבל בפועל אנחנו מסייעים גם לזרועות אחרות, כמו בחילוץ כלי טיס של חיל האוויר שנופלים למים, או בשיתופי פעולה עם פלגות החילוץ וההצלה״, מספר המפקד.

בין 30-20% מעבודת היחידה, הוא מסביר, בכלל מוקדשים לאירועים בלתי מתוכננים: "אנחנו מוקפצים לסייע, לדוגמה, בזיכוי כלי שיט חשודים, נטרול חפצים חשודים, ולעבודה עם חבלני משטרה המתמודדים עם אמל״ח מסוכן או חשוד בתווך הימי״.

העבודה שלהם כוללת, כפי שמעיד סא"ל ענבר, גם השתתפות בניסויים של חיל הים, צילום תת מימי ועוד: "בסוף, אנחנו נותנים שירות למי שצריך".

הילת"ם
צילום: דובר צה"ל

לוחמי ולוחמות הילת"ם עוברים הרבה בדרך להתמחות במיומנויות המורכבות האלה: "זמן השהיה מתחת למים הוא מוגבל. אנחנו עלולים להיחשף להרעלה, קור ופגיעות רב מערכתיות נוספות. ההכנה שדרושה היא אינטנסיבית".

את ההכשרה, שאורכת כשנה, עוברים הלוחמים והלוחמות בבה״ד חיל הים ובבסיס הילת"ם. בסיומה, כצוללים, הם חוברים ליחידת יהל״ם להכשרת חבלה מתקדמת. בהמשך, אחרי שיעמדו בכל הדרישות ויקבלו את סיכת התמנון המיוחלת, הם גם ישתפו פעולה איתם במשימות יוצאות דופן.

"בנוסף להכול", מציין סא"ל ענבר, "אנחנו חלק מפרויקט שימור סביבה ימית, עוזרים בניקיון של אזורים מתחת למים ומשפרים תשתיות שמותאמות אליה. זה מייצג בעיניי בצורה מדויקת את זה שהיחידה מאוד משפחתית וערכית. אנחנו גאים בייעוד שלנו ובמורשת המפוארת".

הייחוד של הילת"ם, מסכמים ביחידה, עומד על פועלם במקום המסתורי ביותר בעולם - מעמקי הים. במסגרת שירותם הצבאי מקבלים חיילי היחידה הצצה למימד שמעט ידוע עליו לאדם, ומגלים יקומים מקבילים לאלה שאנו חיים בהם, רחוק מהעין ועמוק במצולות.

—-

הכתבה באדיבות אתר צה״ל

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו