עמדות בדיקה של מד"א באומן
עמדות בדיקה של מד"א באומן צילום: דוברות מד"א

1,410 ישראלים ששבו מאומן אובחנו כחיוביים לקורונה בבדיקות בנתב"ג. בימים חמישי ושישי חזרו מאוקראינה כ-25 אלף ישראלים.

ח"כ משה ארבל (ש"ס) פנה בסוף השבוע ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, בשל מה שכינה "האכיפה הבררנית והמפלה נגד השבים מאומן" לצד התערבות ראש הממשלה "משיקולים פוליטיים", כלשונו.

"ראש הממשלה נפתלי בנט הודיע שבעקבות גילוי מספר מקרים של שימוש בבדיקות מזויפות בשיבה מאומן אוקראינה, הורה על נקיטת מדיניות מחמירה ו"צעדי אכיפה קשים" נגד חולים שנכנסו לישראל מאומן", כתב ארבל.

"בין היתר, המאומתים יזומנו לחקירה ע"י משטרת ישראל "ונגד פורעי החוק ייפתח הליך פלילי מלא, שבמסגרתו ייבחנו כלל האישומים הרלוונטיים, ובהם: מרמה, זיוף והפצת מחלה במזיד".

"אין כלל מחלוקת על כך שעל רשויות החוק והבריאות לוודא כי תקנות הקורונה מקויימות וכי יש לפעול נגד מי שמזייף בדיקות קורונה ביודעו כי הוא חולה ומסכן בכך את סביבתו, משפחתו ומאות הנוסעים במטוס. לצד זאת, לא ייתכן שממשלת ישראל ורשויות החוק ימקדו כלי אכיפה קשים ומחמירים נגד אלפים רבים של ישראלים בשל מעשיהם של מעטים.

לדבריו, מדובר בהשחרת כלל הנוסעים לאומן. "אין כל הצדקה להשחרת פניה של אוכלוסיית היוצאים לאומן, קבוצה מסורה מכל גווני הקשת הדתית והעדתית ששנה אחר שנה טסים, משקיעים מכספם ומזמנם, לעיתים במסירות נפש של ממש, לעלות לרגל לקברו של רבי נחמן מברסלב.

"גם בקבוצה זו, בדומה לקבוצות אחרות, קיימות תופעות שליליות של זיוף בדיקות, אך תופעות אלו לא מצדיקות יחס מפלה ומחמיר לעומת חוזרים אחרים מחו"ל, וודאי בהיעדר ראיות לזיוף המוני ושכיח יותר בקרב קבוצה זו".

ארבל טען כי ראש הממשלה עירב שיקולים פוליטיים בתגובתו. "לצערי, החלטת ראש הממשלה לחרוג מדרך המלך וכלי האכיפה הרגילים ביחס לשבים מאומן, הן ביחס לכלל השבים מחו"ל והן ביחס לשבים מטורקיה ויוון כאמור, מעידה על עירוב שיקולים פוליטיים אסורים בהחלטות האכיפה אשר פוגעות באמון הציבור ברשויות החוק והבריאות ובמאבק בנגיף".

"אבקש כי הייעוץ המשפטי לממשלה יבחן את מדיניות אכיפת החוק בנוגע לשבים מאומן ויבטיח כי לא מעורבים שיקולים פוליטיים בכלי האכיפה המופעלים בעניינם וכי רשויות החוק לא מפעילות אכיפה בררנית נגד השבים מאומן ללא כל הצדקה".

במשרד הבריאות דחו את הטענות ולאפליה והזכירו כי מי שהתגלה חיובי בבדיקת PCR באומן לא היה צריך להגיע למדינת ישראל.

עוד באותו נושא:

"כידוע, ההנחיה למאומת היא להישאר 10 ימים לפחות בבידוד, בהם 3 ימים אחרונים ללא תסמינים, בבידוד באוקראינה ולא לעלות על טיסה לישראל. כמו כל השבים חובתם להיבדק בבדיקת PCR בנתב"ג. ההנחיה שבבדיקה מולקולרית התוצאה החיובית גוברת, כך שגם אם הבדיקה בנתב"ג שלילית, האדם שהיה חיובי בבדיקה באומן נחשב כמאומת לכל דבר ועניין".

"הבדיקות באומן נעשו ע"י גורם מוסמך של משרד הבריאות והערכות בהן השתמשו (בדיקה מולקולרית) מאושרות ע"י הFDA עם רגישות גבוהה ומהימנות הדומה לבדיקת PCR רגילה. למותר לציין כי הבדיקה החיובית שאושרה ע"י משרד הבריאות גוברת על בדיקות שנעשות במעבדות שלא בפיקוח משרד הבריאות", לשון תגובת המשרד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו