אודיה וחברה מהמכון
אודיה וחברה מהמכון צילום: באדיבות המצולמת

"המכון שינה לי לגמרי את החיים", מתארת בהתרגשות אודיה עזריה (21) שסיימה כעת את שנת הלימודים במדרשת מכון אורה בירושלים.

"כל אחת שתשאל אותה תגיד את אותו הדבר. אתה יוצא משם עם כוחות גדולים- לחיי משפחה, לעשייה למען עם ישראל, לחיבור עמוק לתורת הרב קוק ולחברויות של קודש שמצמיחות אותך. זה הבחירה הטובה ביותר שעשיתי בחיים".

מכון אורה הוקם לפני כ-45 שנה כהמשך טבעי למכון מאיר שהקים הרב דב ביגון כשנתיים קודם לכן. "היה ברור שיש צורך להקים מוסד דומה גם לבנות. מוסד שיהיה בית גם לצעירות שמעוניינות ללמוד את תורת ארץ ישראל, תורתו של הרב קוק זצ"ל. ראינו את הצימאון בפתיחת המכון- וברגע שהתאפשר - הוקמה גם מדרשת מכון אורה לבנות", מספר הרב ביגון על תחילת הדרך.

בשנתיים האחרונות עומדת בראש מכון אורה הרבנית גאולה ניסים (47), תושבת עלי, שמאחוריה שנים ארוכות בעולם המדרשות. "התורה היא מאוד ברורה במהלך הלימודים- תורת התחיה, תורת הרב קוק, תורת התשובה מאהבה. הייחודיות הגדולה של המקום זה החום והחיבוק שהבנות זוכות לו. חום אנושי מאנשי הצוות ובתוך החבורה שמתגבשת במקום- מורגש בכל נקודה ונקודה. הפשטות, ללא סטיגמות- תורה של כולן לכולן", מתארת הרבנית ניסים את האווירה במקום.

שבת באלון מורה של בנות מדרשת מכון אורה
צילום: ללא

לתרומה למכון אורה לחצו כאן

עוד באותו נושא:

במכון אורה "עברו" כבר אלפי בוגרות, כשכיום לומדות בו כ-170 בנות במסלולים שונים. במקום פועלת תכנית מלאה של לימוד מלא במהלך השבוע בפנימייה מלאה, מסלול אקסטרני, מסלול לסטודנטיות ועוד. בנוסף, קיימו מחלקות לעולות חדשות בספרדית, צרפתית ורוסית. "במכון לומדות ומגיעות בנות ממגוון רחב של הקשת- בעלות תשובה, דתיות מבית, מתחזקות, מסורתיות ועוד. כולן מגיעות ורוצות ללמוד תורה באהבה. יש דגש על לימוד בחבורה כשהבנות ממש רואות בבית המדרש את הבית שלהן", מתארת הרבנית ניסים.

אודיה רואה את הדברים עין בעין. "אני מגיעה מבית לא דוסי מבאר שבע. יש פה בנות ממגוון גילאים והקשת ומכל הארץ- כשלכל אחת בונים ביחד איתה תהליך שיתאים לה. זה לא כמו במקומות אחרים שאת מגיעה X ומצפים שתצאי Y, קבוצה מגובשת, כל אחת זוכה ליחס אישי ומאפשרים לה לעבור את התהליך המתאים לה ביותר. אני מרגישה ממש כמו בית. יחס וליווי אישי של אנשי המכון. אפשר לפנות בכל נושא ובכל שאלה.

גם הבחירה שלי ללכת עכשיו ללמוד חינוך היא תוצאה של בירור אמיתי והכוונה של אנשי המכון. ופה זכיתי לראות פעם ראשונה מה אלו חברויות דרך חיבור לתורה. כל אחת מעצימה את השנייה. סדר יום מלא וגדוש מהבוקר עד הלילה שהפך את כולנו למשהו אחר ועוד לא הזכרתי את הפעילות החברתית שהיתה עמוסה לאורך השנה כולה. אגב, רוב רובן של הבנות מקימות בתים לתפארת וכל זאת מתוך אהבה לעם לתורה ולארץ"

מכון מאיר ומדרשת מכון אורה מקיימים בימים אלה גיוס המונים להמשך הפעילות והעצמתה- על מנת שעוד תלמידים ותלמידות יוכלו ללמוד ולהעמיק בתורת הרב קוק זצ"ל ולהניף את דגל התשובה מאהבה. "הבנות שמגיעות אלינו מקדישות את כל זמנן ללימוד התורה ואינן יכולות לשלב עבודה במהלך הלימודים", מסבירה הרבנית ניסים את אחת המטרות בגיוס.

"המשפחות ברובן המוחלט לא יכולות לסייע ושכר הלימוד המינימלי מכסה בקושי שליש מההוצאות הרבות- מגורים בירושלים, משכורות צוות, פעילות חברתית ולימודית ועוד ועוד. בנות רבות אינן מסוגלות לשלם ולנו אסור פשוט לוותר על אף אחת."

לתרומה למכון אורה לחצו כאן

טיול בנות מדרשת מכון אורה במדבר יהודה
צילום: יח"צ

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו