שלטי החוצות של הרפורמים בירושלים
שלטי החוצות של הרפורמים בירושלים צילום: סיעת מאוחדים

פרסום ראשון: עיריית ירושלים הורתה לקהילה הרפורמית "הדרור" להסיר את שלטי החוצות שנתלו על ידה ברחבי שכונת קרית היובל בירושלים.

מדובר בשלטים שנתלו ברחבי השכונה לקראת השנה החדשה, שדרכם קוראת הקהילה הרפורמית לחברים נוספים להצטרף "לפעילויות ותפילות חגי תשרי לכל המשפחה".

סגן ראש העיר ירושלים אריה קינג מחה בשבוע שעבר על תליית השלטים הנושאים את סמל עיריית ירושלים. "מבקש סליחה ה' על שלא הצלחתי למגר את הפגיעה בקודשי ישראל בחסות עיריית ירושלים", כתב בחשבון הפייסבוק שלו. "מבקש סליחה מהיהודים המבקרים בירושלים על השילוט המשותף של עיריית ירושלים עם ארגונים רפורמים שמנסים לטשטש את תורת ה' התמימה".

לערוץ 7 נודע כי חרף דרישת העירייה להסיר את שלטי החוצות, שלטי החוצות טרם הוסרו והנושא הובא לידיעת מחלקת האכיפה העירונית. בקהילת "דרור" אמרו לערוץ 7 כי למרות הדרישה להסיר את שלטי החוצות, "נמסר לנו על ידי גורמים בכירים בעירייה שהעניין עדיין בברור".

מי אישר את תליית השלטים מלכתחילה?

גם נושא תליית השלטים מלכתחילה טומן בחובו שאלות רבות. עיריית ירושלים טוענת שהשלטים שנתלו באישור העירייה נתלו ללא אישור העירייה. "התברר כי לא היה אישור של המינהל הקהילתי ואשר על כן העמותה התבקשה להמציא אישור מהמינהל בדחיפות", נמסר מעיריית ירושלים לערוץ 7.

מי שמחזיק בתיק המינהליים הקהילתיים, שבסמכותו לאשר או לא לאשר תליית שלטים בשטחי הפרסום שלו, הוא סגן ראש העיר ירושלים אריה קינג. לטענת הקהילה הרפורמית - אישור שכזה ניתן על ידי מי מנציגי המינהל הקהילתי. כמו כן, לאגף בעירייה האחראי על האישור הסופי לתליית שלטי החוצות בירושלים ככל הנראה הוצג אישור שכזה.

אולם, לטענת אריה קינג, אישור שכזה מעולם לא ניתן על ידי מישהו בשרשרת המינהלים הקהיליתיים. לראיה, הוא הביא תכתובות מייל ששלח נציג המינהלים הקהילתיים בתאריך ה-18.8.21 בו ביקש מנציגת הקהילה הרפורמית לציין שפנייתה לקבלת אישור מהעירייה לתליית השלטים היא איננה "פניה מטעם מינהל קהילתי יובלים". גם בעיריית ירושלים מכחישים, כאמור, כי ניתן על ידה אישור לתליית השלטים.

הקהילה הרפורמית "הדרור" מסרה: "מצער כי מר קינג, בהיותו סגן ראש העירייה, אינו מתמצא בפרטים ובחוק. קהילת הדרור קיבלה את כל האישורים הנדרשים של העירייה והמינהל הקהילתי. חברי וחברות הקהילה מגנים מכל וכל את ההסתה הנמשכת של אריה קינג ומציעים לסגן ראש העיר לא לעסוק בהסתה בעשרת הימים בפרט (וכל השנה בכלל..) שכן תוצאות הסתה זו ניכרים כבר במרחב הציבורי הירושלמי - השחתת השלט בראש השנה".

עיריית ירושלים מממנת פעילות רפורמים

מבירור שנעשה בידי ערוץ 7 עולה כי עיריית ירושלים מממנת חלק מסויים מפעילות קהילת "דרור" הרפורמית, השוכנת בקרית יובל.

גורם מקצועי בעיריית ירושלים אישר לקהילה הרפורמית להדפיס את לוגו העירייה על שלטי החוצות, שכן העירייה מממנת חלק מפעילות הקהילה וממילא פורשת את חסותה.

"לוגו העירייה מופיע בפרסום כדרישה של העירייה ובהמשך ישיר למימון אירועי החגים של קהילות שונות בעיר ירושלים על פי החלטת בית המשפט המחוזי מלפני כשנתיים", מסרה קהילת "דרור". "בית המשפט הכריע כי העירייה תתמוך באירועי חגים של הקהילות הרפורמיות כפי שהיא תומכת ומממנת אירועים לקהל הדתי והחרדי בעיר דרך אגף מורשת ותרבות תורנית".

עיריית ירושלים מכחישה וטוענת כי לוגו העירייה הודפס על השלטים ללא אישור העירייה, שלטענתה גם לא אישרה, כאמור, את תלייתם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו