חנן פורת
חנן פורת צילום: SAAR YAACOV - לע״מ

זו הייתה אחת התקופות הסוערות שידעה הכנסת, ערב פינוי ימית ומסירת שטחים מארץ ישראל לידיים זרות. הרב חנן פורת וחבריו למפלגה עברו לגור בעיר והמאבק נגד המהלך היה בעיצומו.

במליאת הכנסת עלתה הצעת אי-אמון בממשלה בשל הצבת מחסומים בחבל-ימית תוך חילול שבת ובשל הצורך לעצור את הנסיגה מסיני לאלתר. הדיון היה טעון וסוער, קריאות ביניים רבות וחילופי דברים קשים בין חברי הכנסת.

רשות הדיבור ניתנה אז לרב חנן פורת. ולפני עצם הדיון, והביקורת הקשה על התנהלות הממשלה כך בחר הרב חנן לפתוח את דבריו:

"כבוד היושב-ראש, חברי הכנסת, כנסת ישראל כולה, אני מבקש לפתוח את דברי, משום חומרתו של העניין, משום כבודו של המעמד, במלה אחת של תפילה. בסיומה של תפילה שבלחש אנחנו אומרים: "אלוקי, נצור לשוני מרע ושפתי מדבר מרמה, ולמקללי נפשי תידום ונפשי כעפר לכול תהיה". בתפילה זו אני מבקש לפתוח את הצעתנו להביע אי-אמון בממשלה, על רקע מעשיה המרים והנמהרים בחבל-ימית ובשארית סיני, על רקע הטלת המצור על חבל ארץ יהודי תוך חילול שבת המוני, ועל רקע מגמותיה לעקור יישובים יהודיים מאדמתם במו ידיה, לראשונה בתולדות ישראל.".

והמשיך הרב חנן מול מליאת הכנסת וראש הממשלה היושב בה:

"דווקא מפני שהדברים כה קשים וכה חמורים, אני נושא תפילה: "אלוקי, נצור לשוני מרע ושפתי מדבר מרמה" - "ה' הצילה נפשי משפת שקר, מלשון רמיה". יהיו דברי כנים, ישרים, פשוטים. זאת ועוד: "למקללי נפשי תידום" - חרף ההשמצות, חרף דברי הבלע, לא ניכשל, לא אני ולא סיעתי, לא בדבר שנאה, לא בדברי קנטור, לא בדברי נצחנות ולא בהתכבדות בקלון חבר. יהיו דברינו הכאובים יוצאים מלב אוהב, מבקש טוב לעמו ולארצו, ומבקש שייתמו חטאים, חטאים ולא חוטאים."

יהודה ולד
צילום: נתן וייל

לאחר דברים אלו פתח הרב חנן בנאום חוצב להבות אש על המהלך המסוכן של מסירת חבל ימית ופגיעה בשבת במדינת ישראל. אין זו הפעם היחידה שרוח זו של הרב חנן הנחתה אותו, גם בעבודה השוטפת וגם ברגעי משבר נוספים, הן פוליטיים והן מדיניים, ידע הרב חנן להילחם בכל עז וגבורה על צדקת דרכו, אך מתוך ענווה גדולה וחשבון נפש מתמיד.

כשהתפטר מהכנסת, עקב מורכבויות פוליטיות שונות אמר בברור את אשר על ליבו, נגע באומץ בפצעים השונים הן ביחס לציונות הדתית ודרכה, הן ביחס להתנהלות הכנסת והממשלה, הוא שיקף את המציאות מנקודת אמת חדה, ועם זאת לא איבד את החשבון לרגע, חיבר חיבורים, נתן תקווה ואמונה, האיר את המשותף, התווה את הדרך.

הוא ידע לתקוף ולהילחם ללא פשרות על תפיסת עולמו, בגוש אמונים, בעשייה הפוליטית, במעשים ובדיבורים, ומאידך ידע להיות קשוב, מלא אמונה בתהליכים השונים, אמונה בבני אדם ומתוך כבוד והערכה גם לחולקים עליו.

על מצבתו של הרב חנן כתובות שלוש מילים- 'בנפשו יביא חלומו'. מילים שמתארות את מסכת חייו, אחד שמסר נפשו על החלומות הגדולים של האומה, רוחו הגדולה של הרב חנן, המיוחדות בה התנהל בחייו הציבוריים תהיה לנו למורת דרך. להמשיך להילחם, להמשיך לחלום. באהבה ואמונה.

---

יהודה ולד הוא מנכ"ל מפלגת הציונות הדתית

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו