אסון התאומים
אסון התאומים צילום: רויטרס

עשרים שנה חלפו מאז מתקפת הטרור הגדולה ביותר שידעה האנושות ושבוצעה על אדמת ארה"ב. בפיגועי 11 בספטמבר 2001, המוכרים גם בשם "אסון התאומים", נרצחו כ-3000 בני אדם ונפצעו למעלה מ-6000 על ידי 19 מחבלים מוסלמים מארגון אל-קאעידה.

בתגובה לפיגועים נשא אריאל שרון ז"ל, ראש ממשלת ישראל בזמנו, נאום בו קרא למדינות העולם להילחם בטרור והכריז על יום אבל לאומי כאות הזדהות עם ארצות הברית. בהצהרת סיכום ישיבתה המיוחדת של כנסת ישראל שהתקיימה ב-16 בספטמבר לאות הזדהות עם העם האמריקני, שאושרה על ידי כל המפלגות מלבד המפלגות הערביות, נכתב בין היתר כך:

 "הכנסת רואה בפיגועי תופת נוראיים אלה, אשר נעשו מתוך כוונה שטנית ומתוך מגמה להרוג אזרחים חפים מפשע, המחשה נוספת לשותפות הגורל בין העם בישראל לבין העם בארצות הברית. הכנסת מציינת, כי פעולות הטרור אשר כוונו כנגד העולם החופשי בארצות הברית חושפות את כמיהתם ושורשי דרכם של "בני החושך" הפונדמנטליסטים ורשתות טרור אסלאמי קנאי באשר הם, במאבקם האכזרי נגד חירותו של האדם וערכיו.

הכנסת מגנה ומוקיעה את חגיגות השמחה של תומכי הטרור, אשר לא יכלו להתאפק ובשעה שמעבר לים ספרו את גופותיהם של אזרחים תמימים, בחרו האחרונים לרקוד על דמם של המתים. הכנסת רואה בטרור את האיום האסטרטגי הראשוני לשלום העולם ומחזקת את ידי הממשל וידי נשיא ארצות הברית בהחלטתם לצאת למאבק נחוש למיגור הטרור - מתכנניו, מטיפיו, מעודדיו ונותני החסות לו - כל נשאיו. אנחנו כולנו חיילים במערכה נגד הטרור העולמי, ושום בן תרבות לא רשאי להכריז על סרבנותו לשרת במערכה הכבדה הזאת".

עוד באותו נושא:

התקופה בה בוצעו פיגועי 9/11 בארה"ב תיזכר בישראל בשם "אירועי גאות ושפל" או "האינתיפאדה השנייה", בה גל פיגועי טרור רצחניים כנגד אזרחים ישראלים הוביל למבצע "חומת מגן". בתקופה זו בוצעו פיגועים קשים על ידי מחבלים מתאבדים מארגוני החמאס, הג'יהאד האסלאמי, החזית העממית ואף ארגוני התנזים והפת"ח, שגבו את חייהם של למעלה מאלף ישראלים ולפציעתם של למעלה מ-8000 נוספים.

תגובתם של הערבים במזרח ירושלים, בשטחי הרשות הפלסטינית ובמחנות הפליטים בלבנון למשמע הפיגועים בארה"ב אינה ניתנת לפרשנות אחרת מלבד שמחה לאיד. כאז כך היום, דבר לא השתנה ונמשכת חלוקה של דברי מתיקה לקול צהלולים והבעת תמיכה במחבלים. למרות שהנהגת הרשות ניסתה בזמנו למנוע את תיעוד שמחת ההמונים ברחובות ואף איימה על חיי עיתונאים שסיקרו את התגובות, כשלה היא בכך וגם תנחומיו המזויפים של יו"ר הרשות הפלסטינית יאסר ערפאת ימ"ש לא ממש נשמעו משכנעים, בעודו תומך ומוציא אל הפועל פיגועים רצחניים נגד ישראלים.

כך לדוגמא, תועדו בעיר שכם, בירת הטרור באותם ימים, 3000 צועדים שקראו "בן לאדן האהוב הכה בתל אביב" בעודם נושאים דגלי חמאס, נהנים ממיני מתוקים ומופע יריות שמחה באוויר. בסמוך לשער שכם בירושלים תועדו גברים, נשים וילדים המניפים דגלי פלסטין ומביעים שמחה בקריאות "אללה הוא אכבר" במקביל לחלוקת תופינים לעוברים ושבים מחוייכים.

בסקר שבוצע בחלוף ארבע שנים מפיגועי ה-11/9 ופורסם ב  Algemeinerעל ידי אדם לווריק, נמצא כי 65% מכלל הפלסטינים, הן ברצועת עזה והן ביהודה ושומרון המזוהים עם הפת"ח והחמאס, תומכים בהתקפות הטרור של אל- קאעידה על אדמת ארה"ב ואירופה. האם מצב זה השתנה מאז?

בימים אלו, בהם פועל הממשל האמריקני בראשותו של הנשיא ג'ו ביידן למען פתיחת קונסוליה עבור ערביי הרשות הפלסטינית בירושלים, למרות התנגדות ראש ממשלת ישראל ועל אף התקדים המסוכן שעלול להיווצר במעשה זה שאין שני לו בעולם, ראוי שיזכרו בארה"ב מי בת בריתם הנאמנה ומי שמח לאידם בעת אסונם. מי משתתף בצערם ובאבלם ומי הפך יום זה ליום חג ברחובות שכם וירושלים. מי הקים בעמק הארזים שבפאתי ירושלים את האנדרטה הראשונה מחוץ לגבולות ארה"ב והיחידה במזרח התיכון לזכר הנרצחים במתקפת הטרור בארה"ב, ומי טורח לבזות את זכר הנספים ולהלל את המחבלים.

אחרי 20 שנה, למרות הלחימה בטרור והמעורבות האמריקנית בזירה, המצב במזרח התיכון לא השתנה בהכרח לטובה. האמריקנים נסוגים בעודם מותירים עיי חורבות, ממשלים מקומיים מושחתים או מרוסקים, ורוח גבית להמשך פעילות ארגוני הטרור באזורנו. אחרי 20 שנה רבים מהפלסטינים עודם תומכי טרור, מסרבים להכיר במדינת היהודים או למצוא הסדר שיאפשר מרקם חיים בטוח ותקין למעט כל חורבותיה של ישראל.

בטרם תעשה עוד טעות קטנה לכאורה, עם פתיחת קונסוליה אמריקנית עבור ה"פלסטינים" בירושלים בירת ישראל ולא ברמאללה לכל היותר, מוטב שיהיה מי שיתעשת וייזכר במי ניתן וראוי לתת אמון, מי ראוי ל"פרסים" ומי בעוד למעלה מ-20 שנה תמשיך להיות בת ברית נאמנה לארצות הברית במזרח התיכון.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו