מתקן הגרעין בנתנז, איראן
מתקן הגרעין בנתנז, איראן צילום: רויטרס

איראן נמצאת במרחק חודש אחד בלבד מכמות חומר מספקת כדי לייצר פצצה גרעינית ראשונה. כך עולה מדו"ח שהוגש לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) ופורסם ב"ניו יורק טיימס".

מנגד, לפי הדיווח, גורמים בממשל האמריקני חושבים כי זה ייקח לטהרן כמה חודשים ספורים.

אתר 'ישראל היום' מדווח כי האיראנים אמנם בעלי ידע לייצור טילי שיוט, ויודעים כיצד להתמודד עם כניסת טילים לאטמוספירה, אך סביר להניח שגם אם ישיגו את כמות החומר הנדרשת לראש קרב גרעיני – המעבר לטיל גרעיני עשויה לקחת זמן ממושך יותר. ובכל זאת, כמובן, הדו"ח מעורר דאגה שהרי זו הנקודה הקרובה ביותר לפצצה איראנית מאז כניסת ממשל אובאמה להסכם הגרעין בשנת 2015.

פענוח של הדו"ח שהוגש לסבא"א על ידי המכון למדע ולביטחון לאומי בארה"ב מצביע כי החלטת טהרן להגדיל את שיעור העשרת האורניום ל-60% הציב אותם גם במצב "שיש להם את היכולת לייצר כמות דלק גרעיני מספקת לפצצה שנייה בתוך שלושה חודשים ושלישית בתוך פחות מחמישה חודשים".

עוד באותו נושא:

בכירים בממשל ביידן נמנעו מלתת תגובה לתוכן הדו"ח. "אני לא מתכוון לתת תאריך", אמר ביום שישי בגרמניה מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, "אולם אנחנו מתקרבים לנקודה שבה חזרה להסכם הישן לא תהיה רלבנטית. הזמן חולף ואיראן ממשיכה להתקדם בתוכנית הגרעין שלה, כולל הפעלת צנטריפוגות מתקדמות, העשרת עוד חומר וצבירת ידע".

בתוך כך, גרמניה בירכה את סבא"א על הצלחתו של מזכ"ל הארגון רפאל גרוסי לקבל אישור מהאיראנים להמשיך את פעילות מצלמות הפיקוח במתקני הגרעין. "זהו צעד חיובי", מסרה דוברת משרד החוץ הגרמני, מריה אדבאהר. "אולם אנחנו גם מצפים כי סבא"א תוכל לחדש את פעילות המצלמות באופן מיידי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו