איילת שקד
איילת שקד צילום: רונן טופלברג

שרת הפנים איילת שקד השתתפה בכנס הבינלאומי ללוחמה בטרור של אוניברסיטת רייכמן, והבהירה כי יו"ר הרשות הפלסטינית אינו פרטנר ואין בכוונת ראש הממשלה בנט להיפגש איתו.

״בעניין אבו מאזן- דעתי ידועה ולא השתנתה. אבו מאזן משלם כספים למחבלים שרוצחים יהודים- ככל שאתה רוצח יותר אתה מקבל יותר כסף'', אמרה שקד.

שרת הפנים הוסיפה: ''אבו מאזן תובע את חיילי צה״ל ומפקדיו בהאג ולכן הוא לא פרטנר. ראש הממשלה לא יפגש איתו ולא מתכוון להיפגש איתו״.

עוד באותו נושא:

נשיא מצרים א-סיסי אמר אתמול בתום הפגישה עם ראש הממשלה נפתלי בנט: "מצרים תומכת בכל המאמצים להשיג שלום כולל במזרח התיכון שמבוסס על פתרון שתי המדינות. שלום שיתרום לחיזוק הביטחון והשלווה לכל עמי האזור".

פגישתם של בנט ונשיא מצרים הוגדרה על ידי בכירים מצריים כאחת הפגישות המוצלחות ביותר בין מנהיגי הצדדים מאז ומעולם.

המפגש, שנמשך שלוש שעות, הוגדר על ידי המצרים והישראלים כ'חם ולבבי' והתקיים ברובו בארבע עיניים. בתחילת הפגישה שוחחו השניים באנגלית אבל בחלק המרכזי שלה דיבר א-סיסי בערבית תוך שהוא מתורגם לאנגלית ובנט דיבר בעברית ותורגם עבור א-סיסי לערבית.

בתום הפגישה, התקיימה פגישה נוספת מורחבת בה נטלו חלק שרי החוץ והמודיעין המצריים וכן ראש המל"ל ד"ר איל חולתא, המזכיר הצבאי האלוף אבי גיל והיועצת המדינית שמרית מאיר.

לאחר מכן, סעדו הצוותים לארוחת צהריים משותפת בהשתתפות ראש הממשלה והנשיא. המשלחת הישראלית הביאה מישראל מנה כשרה לראש הממשלה והמצרים דאגו לכלים חדשים עבור ראש הממשלה ואנשי המשלחת שומרי הכשרות.

גורם מדיני סיפר כי במהלך הפגישה, בשיחה על המצב בעזה ועל המאמצים המשותפים של ישראל ומצרים למנוע את התעצמות חמאס, העלה בנט את סוגיית השבויים והנעדרים בפני א-סיסי והשניים דנו בה בניסיון להביא לקידום המהלך.

עוד באותו נושא:

השניים שוחחו גם על הדרכים להתמודד עם תוקפנותה של איראן כלפי מדינות המזרח התיכון ועל מעמדה האזורי של טורקיה שמדאיג את המצרים. הם גם סיכמו להרחיב משמעותית את היקפי הסחר והתיירות בין ישראל ומצרים.

הפגישה שהתקיימה בשארם א-שייח' הוגדרה על ידי ראש הממשלה כ"פגישה חשובה וטובה מאוד".

בנט אמר כי "במהלך הפגישה, בראש ובראשונה, יצרנו תשתית לקשר עמוק להמשך הדרך. דנו בשורה של סוגיות בתחום המדיני, בתחום הביטחוני, בתחום הכלכלי, ובדרכים להעמיק את הקשר ולחזק את האינטרסים של המדינות שלנו".

"ישראל הולכת ונפתחת למדינות האזור, והבסיס להכרה ארוכת השנים הזו היא השלום בין ישראל למצרים. לכן, בשני הצדדים אנחנו חייבים להשקיע בחיזוק הקשר הזה, ואת זה עשינו היום", הוסיף בנט.

הנשיא המצרי אמר בתום הפגישה כי "מצרים תומכת בכל המאמצים להשיג שלום כולל במזרח התיכון שמבוסס על פתרון שתי המדינות. שלום שיתרום לחיזוק הביטחון והשלווה לכל עמי האזור".

בהודעת שיצאה מטעם דוברו נכתב, "הנשיא א-סיסי נפגש היום בעיר שארם א-שיח׳ עם ראש ממשלת ישראל, נפתלי בנט. בין השניים התקיימה שיחה שעסקה ביחסי ישראל-מצרים בתחומים השונים ובהתפתחויות האזוריות והבינלאומיות. במהלך הפגישה הדגיש א-סיסי את חשיבות התמיכה של הקהילה הבינלאומית במאמצי מצרים לשקם את השטחים הפלסטיניים".

במצרים העריכו כי הפגישה נועדה לנסות ולהעלות את יחסי המדינות על מסלול חדש, שיאפשר את חימום היחסים שספגו מכה באביב הערבי ולא שבו מאז לסדרם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו