בדיקות קורונה באומן. למצולמים אין קשר לידיעה
בדיקות קורונה באומן. למצולמים אין קשר לידיעה צילום: Flash90

כ-70% מהמתפללים שחזרו מאומן והתגלו כמאומתים לנגיף הקורונה לא משתפים פעולה עם מערך החקירות האפידמיולוגיות או מסרבים למסור מידע שיעזור בקטיעת שרשראות ההדבקה - כך דווח אמש בחדשות 12.

החוקרים יוצרים קשר עם המאומתים אך בפועל, על פי הדיווח, כ-30% לא עונים וכ-35% נוספים עונים לטלפון אך מתחמקים ולא מוסרים מידע.

אתמול קיים הפרויקטור לעניין הקורונה, פרופ' זלמאן זרקא, תדרוך מיוחד לתקשורת החרדית והדתית, ובו השיב על שאלות קשות שהופנו לעברו בענין זה.

במהלך התדרוך כתב הבריאות של 'המבשר', יעקב לוסטיגמן, ביקש להבין מה היו ההנחיות שקיבלו הנבדקים במתחם מד"א באומן, לאחר שקיבלו תשובה חיובית לקורונה.

הפרופ' זרקא השיב שבשונה מבדיקות האנטיגן המהירות שנעשו בארץ לתלמידים השבים ללימודים וכדו', הבדיקות שנעשו באומן היו בדיקות PCR מהירות, ולכן המעמד שלהן הוא בדיוק כמו של בדיקות מעבדה רגילות, קבלת תוצאה שלילית לאחריהן אינה משנה את התוצאה.

פרופ' זרקא טען גם שלא היה כל בלבול בנושא, וכי הנושא היה ברור לכל שאחרי תשובה חיובית בבדיקה של מד"א יש להיכנס באופן מיידי לבידוד כמו כל חולה מאומת שאובחן במעבדה אחרת בכל אחת ממדינות העולם.

אלא שתוך כדי הדברים הוצגה בפני פרופ' זרקא הודעת טקסט אוטומטית שנשלחה למי שקיבלו תשובות חיוביות בבדיקות של מד"א שהפנתה אותם למסמך של משרד הבריאות המספק הנחיות כיצד יש לנהוג במקרה של בדיקה מהירה: לגשת לבדיקת PCR במעבדה בתוך 48 שעות לכל היותר.

המשמעות: המידע שסופק על ידי מד"א ומשרד הבריאות לנבדקים שקיבלו תשובה חיובית, הטעה אותם וגרם להם להתייחס לתוצאות הבדיקה ככאלו שאינן מחייבות במקרה והן חיוביות ולכן יש לגשת לבדיקה נוספת שאם התוצאה שלה שלילית, היא גוברת על תוצאות הבדיקה המהירה של מד"א. פרופ' זרקא הודה כי המידע לא היה לפניו וכי זאת הפעם הראשונה שהוא שומע על כך.

העיתונאי ישי כהן שהציג את ההודעה בפניו הצהיר כי פנה בנושא לכמה גורמים במשרד הבריאות שהתחייבו להעביר את המידע הזה הלאה, ועל כן לפלא הוא בעיניו שהמידע לא הגיע אל הפרויקטור עצמו.

בדבריו הודה הפרויקטור, כי אם יתברר שכך אכן אירע, הדבר משנה את התמונה כולה, ויהיה צורך להתחשב בעובדות אלו בכל הקשור להתייחסות לאלו ששבו ארצה עם תשובות שליליות של מעבדה אוקראינית, לאחר שקיבלו תשובה חיובית במד"א. אנשים אלו הואשמו בזיוף, בהפצת מחלה, וזומנו לחקירת משטרה שנקבעה למועד שאחרי צאתם מבידוד.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו