עוז ניראון ונגה כהן
עוז ניראון ונגה כהן צילום: גדעון שרון

גבאי בתי כנסת וחברי הקהילות עסוקים במהלך השנה כולה בפעילות היומיומית של בתי הכנסת וביוזמות שונות לגיבוש הקהילה וההווי החברתי של חבריה.

בשנים האחרונות עוד ועוד קהילות מחפשות גם ערך מוסף ויוזמות בעלות ערך ערכי משמעותי כחלק מתפיסת עולם רחבה של הקהילה למען הכלל.

מתוך ראייה זו קהילות רבות החליטו לנסות לסייע בהצלת חיים והקימו מאגר ע"ש הקהילה במאגר מח העצם הלאומי של עמותת "עזר מציון". ברחובות חברו יחד 2 קהילות- "אהבת ישראל" ו"בית זלצר" וייסדו מאגר שלאחרונה הצליח להציל חיים בפעם הרביעית- את חייה של נגה כהן, בת 12.

לפדיון כפרות לעזר מציון לחצו כאן

משפחת כהן מכפר תבור, על ארבעת ילדיה, ומשפחת ניראון מגבעת שמואל נפגשו לראשונה בבית אורנית של "עזר מציון" לפני מספר שבועות. נגה כהן חלתה בסרטן לפני כשנתיים. למשפחתה נאמר כי הסיכוי היחיד להחלמתה הוא תרומת מח עצם. בעזרת המאגר הלאומי לתורמי מח עצם, קיבלה נוגה תרומה מעוז, שהצטרף למאגר בתור חייל בבקו"ם - "אין ספק שזה נתן תחושת שליחות אדירה. התגייסתי להציל חיים וזה ללא ספק ענה לי על המטרה. תהליך התרומה וההחלמה של הילדה לקח זמן. מאד רציתי לפגוש אותה ובסופו של דבר לראות את הילדה היה סגירת מעגל לכל התקופה הזאת. אושר גדול. חיכיתי מאוד לראות אותה ואני מגדיר את יום הפגישה כאחד הימים המאושרים בחיי”.

כאמור, למפגש הזה הייתה צלע נוספת שבלעדיה ייתכן והמפגש הזה כלל לא היה יוצא לפועל. דגימת מח העצם של עוז היא חלק מהמאגר של הקהילות ברחובות. יקי פרידמן, נציג קהילות "אהבת ישראל ו"בית זלצר" שהיה בין יוזמי הקמת המאגר נכח במפגש המרגש, "אני מתנדב בארגון עזר מציון, וכך גם אשתי, בני ובתי. כששמעתי שבקהילה של הבן שלי בגבעת שמואל הקימו מאגר, חשבתי שגם לנו מגיע מאגר כזה שיציל חיים. בכיתי כאן במפגש, זו הרגשה מדהימה. בהשקעה מינימלית של כל חבר בקהילה הצלחנו להרים את המאגר ולהציל חיים".

אירוע המפגש המרגש בין עוז ניראון ונגה כהן
צילום: גדעון שרון

מי שעוד נכחו במפגש הם אל”מ (מיל) ד”ר אורי ונורית כהן, יוזמי הרעיון של "קהילות מצילות חיים".

השניים נחשפו לפעילות של "עזר מציון כאשר נורית חלתה בסרטן. כהודיה על החלמתה, כזכות לכל חברי הקהילה החליטו נורית ואורי לרתום את חברי הקהילה שלהם להקמת מאגר מח עצם על שם הקהילה. עלות בדיקת כל דגימת מח עצם בבקו"ם היא 180 ₪, כשהדגימות מואגדות במאגרים, שחלקם נתרמים ע"י גופים, תורמים פרטיים, וקהילות שונות. אורי ונורית הצליחו לייסד מאגר שבו 550 דגימות. מאז שוכפל הרעיון לקהילות נוספות, שהתאגדו כדי להציל חיים, וכיום ישנן מעל 30 מאגרים של "קהילות מצילות חיים".

בואו להיות שותפים בהצלת חיים יחד עם 'עזר מציון'

אורי: "אנחנו יודעים מניסיון אישי מה קורה למשפחה שיש בה מישהו חולה, ואנחנו מבינים את המשמעות של להציל משפחה, ולא רק את החולה עצמו. לראות בעיניים מפגש כזה גורם ללב להתרחב". נורית רעייתו הוסיפה, "היופי במיזם הזה הוא שכל אחד תורם תרומה קטנה וביחד זה מצטרף למשהו ענק, אין תחושה שתדמה לזכות להציל חיים".

מנהלת המאגר ד"ר ברכה זיסר: "ההתגייסות של הקהילות ברחובות, כמו עוד קהילות רבות ברחבי הארץ, להיות שותפים של "עזר מציון" בהצלת חיים, מחממת את הלב. מיזם קהילות מצילות חיים' מבטא את ערך הערבות ההדדית, שהוא ערך יסוד של עזר מציון"

לתרומה לעזר מציון לחצו כאן

עוד באותו נושא:
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו