אחד מציוריו של ברוך נחשון
אחד מציוריו של ברוך נחשון ציור: ברוך נחשון

אליהו ליבמן, ראש מועצת קרית ארבע חברון, מספר בראיון לערוץ 7 על דמותו הייחודית של ברוך נחשון ז"ל, האמן ששילב בחייו יצירה וחלוציות והלך לעולמו.

"אבל כבד נפל אמש על קרית ארבע עם הסתלקותו של הצדיק שליח הרבי בקרית ארבע חברון", אומר ליבמן ומזכיר כי ברוך נחשון ז"ל הגיע לקריית ארבע חברון לפני כחמישים שנה, "הוא מדור המייסדים יחד עם רעייתו הצדיקה שרה. הם הקימו שבט לתפארת שמפוזר בעיר האבות וגם בכל הארץ והעולם".

"הם פרצו דרך עם הולדת בנם היקר אברהם ידידיה ז"ל שברית המילה שלו פרצה את האפשרות לקיים ברית מילה במערת המכפלה, מה שהיה אסור במשך 700 שנה על יהודים", אומר ליבמן ומזכיר את הנחישות שגילתה האם, שרה, בהשראתו ובשיתוף פעולה עם בעלה, ברוך, על מנת להביא לקיומו של טקס ברית המילה במערה. "הייתה ביניהם זוגיות מדהימה ושילוב מדהים בין הנפש האמנית של ברוך לבין המעשיות של שרה".

"לצערינו, הילד נפטר מיתת נשיקה, ובהשראת ברוך שרה דורשת מכוחות הביטחון לאפשר לה לקבור את אברהם בבית העלמין היהודי העתיק. היא אומרת להם אברהם קבר את שרה כאן לפני 3700 שנה ואתם לא תמנעו כעת משרה לקבור את אברהם. בזכות מסירות הנפש של משפחת נחשון נגאל בית העלמין העתיק ושב לפעילות".

על עולם היצירה של ברוך, אומר ליבמן: "תמיד הוא אמר שהברכה שלו זה מהרבי מלובביץ' ומשם הוא קיבל את ההשראה. הוא לקח את האמנות המדהימה שהייתה לו ברמה בינלאומית ועם המכחול והצבעים והסגנון הייחודי שמאפשר לשבת ולבהות שעות מול כל תמונה ולהבין את העומק של הקדושה והטהרה שבציור, עם היופי המדהים האלוקי הזה. הוא גם זה שעיצב את הסמל של קרית ארבע. התמונות שלו היו מפורסמות בכל מקום כי התמונה אצלו דיברה והוא הצליח להעביר מסרים של יהדות קדושה חסידות ואור ה' בעולם בצורה הכי מקצועית וללא אח ורע".

ועולם היצירה של ברוך נחשון ז"ל מיגנט אליו רבים שדרכו התוודעו לקריית ארבע חברון. "השם שלו היה ברמה עולמית ורבבות הגיעו אליו, לבית הייחודי שלו, בית של חסד והכנסת אורחים לכל אדם. היה להם גם בית כנסת ייחודי בתוך הבית ובו הוא היה גם החזן גם הגבאי גם הקורא בתורה גם אומר דבר התורה וכולם הרגישו בבית בביתם בצורה מעוררת השראה שאין לה דוגמה בשום מקום. זו אבידה בלתי נתפסת לישוב. ברוך נחשון הוא אבידה גדולה לעם ישראל כולו, לחסידות חב"ד, לעיר האבות קרית ארבע חברון, ולכל מי שנשמה יהודית בו. הוא היה אדם יחיד בדור", דברי ליבמן.

עוד באותו נושא:

הזכויות לצילומים: ברוך נחשון

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו