בלב תל אביב פועל כבר 14 שנה 'המקום', מרכז תרבות ורוח יהודית. יום כיפור זה אחד מרגעי השיא בכלל ושל פעילות 'המקום' בפרט.

"תל אביב ביום כיפור זאת באמת חוויה מיוחדת במינה", סיפר נעם קליין מנכ"ל 'המקום' בשיחה עם ערוץ 7. "ממש אין כלי רכב בכל תל אביב".

"המטרה שלנו זה להנגיש יהדות, ושאנשים ירצו להתחבר אליה. בבחינת 'טעמו וראו כי טוב ה''", אמר. "אז ביום כיפור המקום פתוח לכל דיכפין".

לדבריו, "יש את התפילות שמיועדות לאוכלוסייה שחלק גדול ממנה לא מגיע רוב השנה לבית הכנסת. התפילות עצמן הן הרבה יותר מסודרות ועם מחזורים אחידים".

עוד באותו נושא:

"מעבר לזה, זאת הזדמנות שבה אנשים מגיעים ויכולים להתחבר לעולם התוכן היהודי", הוסיף. "אחרי התפילה יש לנו מפגשי לימוד אל תוך הלילה. בנוסף, אנחנו יוצאים החוצה לרחוב. תל אביב ביום כיפור זאת חוויה מיוחדת".

נעם קליין
צילום: עופר עמרם

התפרצות הקורונה שינתה את השגרה של כולם, וגם של 'המקום'. "תפילת נעילה תהיה השנה ברחוב", ציין קליין. "אילוצי הקורונה קצת דוחפים אותנו החוצה. מצד אחד זה קצת לאבד את החוויה שכולנו צפופים יחד צועקים 'שמע ישראל', שזאת חוויה עוצמתית, מצד שני זה מאפשר למעגלים הרבה יותר רחבים של משתתפים לחוות את תפילת נעילה".

בעוד בבתי כנסת רבים מוכרים את העליות לתורה בכסף רב, ב'המקום' הן נמכרות בדרך יצירתית יותר. "אנחנו מוכרים את העליות ופתיחת הארון בהתחייבות לימים בהם הם מקפידים, למשל, לא לדבר לשון הרע או בהתחייבות ללמוד איזה ספר".

לסיכום אמר קליין: "יום כיפור ב'המקום' זאת חוויה יהודית מיוחדת. אפשר להגיע ליום כיפור מהכיוון היותר מפייס ומכיל. זה עולמות תוכן שלמעגלים יותר רחבים מאוד קל להתחבר לעצמם ולמקום היהודי שלהם".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו