חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה צילום: דובר צה"ל

9,539 חולי קורונה חדשים אובחנו בישראל אתמול (שלישי) לאחר שבוצעו 165,584 בדיקות. מקדם ההדבקה עלה ל-1.06.

מספר התלמידים המבודדים קפץ ל-163,000, מהם 44,000 מאומתים לנגיף. אחוז הבדיקות החיוביות בקרב התלמידים עלה ל-7%.

נכון להבוקר, מספר החולים במצב קשה הוא 650, מהם 172 מונשמים. מניין הנפטרים מקורונה בישראל עומד על 7,444 בני אדם. 13 נשים בהיריון מאושפזות עם קורונה במצב קשה - כולן לא התחסנו.

מבצע החיסונים נמשך ועד היום ניתנה מנה שלישית ל-2,966,594 מתחסנים. 5,563,259 מתחסנים קיבלו מנה שנייה ו-6,054,298 מתחסנים קיבלו מנה ראשונה.

עוד באותו נושא:

רגע לפני יום כיפור, כשיש בו אופטימיות לגבי הירידה בתחלואת הקורונה, מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש מתפנה לחשבון נפש על האסטרטגיה שנקטה הממשלה בגל הקורונה הרביעי. בראיון לעיתון 'ישראל היום' הוא מדבר על החיסון לילדים, על מתווה הכיתה הירוקה, על הבדיקות הביתיות הזולות - וגם על העתיד ("מעריך שלא יהיה גל חמישי").

אש מעריך שיום הכיפורים לא יגרום לעלייה בתחלואה, אך הוא תוהה אם השבים מאומן יקפידו להיכנס לבידוד ולא ללכת לבתי כנסת: "תמיד יש כאלה שנמצאים שליליים בבדיקה בנתב"ג ובהמשך הופכים לחיוביים ויכולים להדביק אחרים, והם חייבים לשמור על בידוד".

במענה לשאלה אם הגל הרביעי אכן נמצא בדעיכה, פרופ' אש אומר כי הוא אינו יודע לענות על כך: "צריך לחכות עוד שבוע כדי לראות את השפעות תחילת הלימודים, החגים, אומן והפאנג'ויה. אני מרגיש שאנחנו יוצאים מהגל הזה, וזה הגיוני מעצם זה שהתחסנו. אין פה קסמים".

האם האסטרטגיה שמובילה הממשלה, של התמקדות בחולים קשה והכלת המתים עבדה? אש אומר, "נראה זאת כשבאמת נצא מהגל הנוכחי, אך אני מאמין שהיא תעבוד. יש מחיר לכל אסטרטגיה".

לאורך כל הגל הרביעי, המלצות משרד הבריאות להטיל הגבלות או להקדים את יישום התו הירוק נדחו או שהתקבלו באיחור. פרופ' אש אומר כי בין שההמלצות מתקבלות ובין שלא, מדובר בהחלטה לגיטימית של הקבינט: "ככה זה עובד, אין אמת מוחלטת. אני מאמין כי מבחינה ערכית, לא נכון היה לקיים בשלב כזה של תחלואה אירועים עם התקהלויות גדולות כדוגמת הפאנג'ויה או משחקי הכדורגל ההמוניים".

עם זאת, הוא הודה כי "כרופא, כמנכ"ל משרד הבריאות וכפרויקטור, היה לי יותר קל מבחינת האמת הפנימית שלי לו היו ננקטים צעדים שלא היו מביאים אותנו לעשרת אלפים מאומתים. הייתי מרגיש הרבה יותר טוב מבחינה מקצוע לו התו הירוק היה נכנס קודם לתוקף".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו