בית העלמין היהודי בוורשה
בית העלמין היהודי בוורשה צילום: רויטרס

כמעט 80 שנה לאחר השואה – שרידיו של אדם יהודי שהסתתר ככל הנראה מהנאצים במרתף בניין הוורשה, הובאו לקבורה על ידי ראשי הקהילה היהודית בפולין.

סוכנות הידיעות AP מדווחת כי השרידים התגלו על ידי מארק סלוזאש, מנהל עמותה קהילתית הנמצאת בסמוך לבניין ברובע מוראנוב בוורשה, ששימש בעבר כגטו שהקימו הנאצים בבירת פולין.

סלוזאש הוזעק לבניין בעקבות הפסקת מים, ובמהלך חיפושיו במרתף הבניין אחר הסיבות להפסקת המים נתקל בשרידי הגופה, שהאמין כי היא שייכת לאחד היהודים שהתגוררו בבניין או באזור בתחילת הכיבוש הנאצי ומצאו מסתור במרתף הבניין.

יחד עם השרברב שעבד איתו במרתף הבניין, השניים הזעיקו את המשטרה והודיעו לראשי הקהילה היהודית על הממצא המזעזע.

לאחר שאכן התברר כי מדובר בשרידיו של האדם היהודי, שמצא את מותו במרתף הבניין תוך הסתתרותו מהנאצים, קיימו ראשי הקהילה היהודית בוורשה טקס קבורה ביום שלישי בו הובא האיש למנוחת עולמים, כאשר בטקס נכחו גם נציג השגרירות הישראלית בוורשה שהניח זר פרחים על קברו של האיש, ונציג של נשיא פולין אנדז'יי דודא.

על פי הדיווח בסוכנות AP אמר הרב הראשי של פולין, מיכאל שודריך, במהלך טקס הקבורה כי "אנו נמצאים כאן כמשפחה לאדם שאיננו מכירים", ואילו נשיא הקהילה היהודית בוורשה, לסלב פישבסקי, הוסיף כי "הקבורה היא אירוע מרגש מאוד עבורו, על אחת כמה וכמה בערב יום כיפור, אחד הימים הקדושים ביותר בלוח השנה היהודי. אחרי כמעט 80 שנה האלמוני הזה קיבל את כבודו בחזרה. זה מאוד חשוב. זה הדבר היחיד שאנחנו יכולים לעשות למען הקורבן הלא ידוע".

רובע מוראנוב בוורשה נבנה מחדש לאחר המלחמה וכיום מכיל אתרי זיכרון וגבורה רבים של היהודים בשואה, וכן את מוזיאון "פולין" לזכר אלף שנות יהדות בפולין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו